ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2013 р.м.ОдесаСправа № 2а-4124/12/2170
Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Бойка А.В.,
суддів: Танасогло Т.М.,
Яковлєва О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2012 року по справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення боргу по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, -
В С Т А Н О В И В:
05.10.2012 року управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області звернулось до суду першої інстанції з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення боргу по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 2680,65 грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 26.10.2012 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, фізична особа-підприємець ОСОБА_2 подала апеляційну скаргу на вказану постанову суду.
Апелянт зазначає, що постанова суду ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В своїй апеляційній скарзі фізична особа-підприємець ОСОБА_2 посилається на те, що позивачем було пропущено строк звернення до суду, передбачений ст. 99 КАС України.
Крім того, апелянт зазначила, що нею 13.09.2011 року була подана заява про анулювання свідоцтва платника єдиного податку з 01.10.2011 року. Таким чином, на думку апелянта, оскільки з 01.10.2011 року вона перейшла на загальну систему оподаткування, та не отримувала дохід, вона не повинна сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Херсонського окружного адміністративного від 26.10.2012 року та прийняття нового рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступного:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є фізичною особою-підприємцем та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області.
Звертаючись з позовом до суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області посилалось на те, що ОСОБА_2 у період з 01.01.2011 року по 01.12.2011 року перебувала на спрощеній системі оподаткування та повинна була сплачувати у вказаний період єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, однак цього не здійснювала, у зв'язку з чим у неї і утворилась заборгованість в сумі 2680,65 грн.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції часткового погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно задоволення позовних вимог Управлінні Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області, зважаючи на наступне:
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Так, згідно п. 3 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, зокрема, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Ст.14 зазначеного Закону передбачено, що страхувальниками є, зокрема, застраховані особи, зазначені в пунктах 3 і 4 статті 11 та частині першій статті 12 цього Закону.
В свою чергу, Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначається статтею 20 Закону України від 9 липня 2003 року «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Фонду від 19 грудня 2003 року № 21-1.
Відповідно до частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
За правилами абзацу першого частини шостої статті 20 вказаного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що до введення в дію Закону України «Про внесення змін до Законів України «Про державний бюджет України на 2010 рік та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 08.07.2010 р. № 2461 -VI доплата до мінімального страхового внеску здійснювалася за бажанням фізичної особи-платника спрощеної системи оподаткування. Починаючи з липня 2010 року Законом України «Про внесення змін до Законів України «Про державний бюджет України на 2010 рік» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 08.07.2010 року № 2461-VI встановлено обов'язкову сплату підприємцями-фізичними особами на спрощеній системі оподаткування страхових внесків до Пенсійного фонду в порядку, визначеному Законом України № 1058-ІV.
Відповідно до пп. 1 ч. 8 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції, що діяла на час спірних правовідносин, страхові внески, що перераховуються до солідарної системи сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і у порядку, визначених цим Законом та в розмірах, передбачених Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для відповідних платників збору.
Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Страхові внески не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів, не підлягають вилученню з Пенсійного фонду або з Накопичувального фонду і не можуть використовуватися на цілі, не передбачені цим Законом. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що перебування відповідача на спрощеній системі оподаткування відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03 липня 1998 року № 727\98, не є підставою для звільнення від сплати страхових внесків, оскільки принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, а також порядок справляння та використання збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначаються спеціальними законами з цих питань, якими є Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються платники страхових внесків, їх права та обов'язки (ст.5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин).
Таким чином, фізичні особи суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, повинні сплачувати до Пенсійного фонду України внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, при цьому з 01.07.2010 року розмір таких внесків повинен бути не менше мінімального страхового внеску.
Як вбачається з довідки-розрахунку заборгованості ФОП ОСОБА_2, наданого УПФ у Цюрупинському районі Херсонської області, за 2011 рік ФОП ОСОБА_2 було сплачено єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 1329,65 грн.
За даними УПФ у Цюрупинському районі Херсонської області, відповідачка повинна була сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом всього 2011 року у розмірі 34,70 % від суми мінімальної заробітної плати, що загалом склало 4010,30 грн.
Враховуючи суму сплаченого внеску, загальна сума заборгованості ФОП ОСОБА_2 за 2011 рік склала 2680,65 грн.
Однак, колегія суддів суду апеляційної інстанції звертає увагу на те, що 13.09.2011 року ФОП ОСОБА_2 було подано до ДПІ у Цюрупинському районі Херсонської області заяву про анулювання свідоцтва платника єдиного податку з 01.10.2011 року.
Крім того, відповідачкою була надана копія декларації про майновий стан і доходи за 4 квартал 2011 року, яка була подана нею до ДПІ у Цюрупинському районі Херсонської області Державної податкової служби 27.01.2012 року.
Таким чином, колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає, що посилання УПФ у Цюрупинському районі Херсонської області на те, що ФОП ОСОБА_2 протягом всього 2011 року перебувала на спрощеній системі оподаткування є необґрунтованими.
В свою чергу, у фізичних осіб-підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, та які не перебувають відрізняється база нарахування єдиного внеску.
Так, згідно п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
В свою чергу, для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Крім того, слід зазначити, що у разі неотримання фізичною особо-підприємцем, яка не перебуває на спрощеній системі оподаткування доходів, єдиний внесок не сплачується.
Зважаючи на зазначене, колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає, що позовні вимог щодо стягнення з ФОП ОСОБА_2 суми єдиного внеску за весь2011 рік, а саме за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року є необґрунтованими, та підлягають задоволенню лише в частині стягнення заборгованості за період з 01.01.2011 року по 30.09.2011 року.
Таким чином, сума заборгованості ФОП ОСОБА_2 по сплаті єдиного внеску за період перебування її на спрощеній системі оподаткування (з 01.01.2011 року по 30.09.2011 року) становить 1648,66 грн., яка і підлягає стягненню в примусовому порядку з відповідача.
В свою чергу, посилання відповідачки на пропуск Управлінням Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області не приймаються до уваги колегією суддів, оскільки відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки по єдиному внеску не застосовується.
Оскільки судом першої інстанції при повному встановленні фактичних обставин справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись ст.ст. 184, 185, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 задовольнити частково
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2012 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (код НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 1648 (одна тисяча шістсот сорок вісім) грн. 66 коп. на р/р 37197076002121 УДК служби України в Цюрупинському районі, код банку: 38045231, МФО: 852010, код ЗКПО: 21294916.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: А.В. Бойко
Суддя: Т.М. Танасогло
Суддя: О.В. Яковлєв