Постанова № 37778987, 19.03.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2014
Номер справи
819/139/14-а
Номер документу
37778987
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/139/14-a

19 березня 2014 року , Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

секретаря Хребетко І.І.

за участю:

Представників позивача Пилипишин Н.З., Осадца І.І.

Представника Теребовлянської

міжрайонної державної

фінансової інспекції Гоць М.С.

Представників Тернопільської

державної фінансової інспекції Стефанів І.І., Коваленко О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Котівської сільської ради Бережанського району Тернопільської області до Теребовлянської міжрайонної державної фінансової інспекції, Тернопільської державної фінансової інспекції про визнання протиправними і скасування п.1 Вимоги Теребовлянської міжрайонної державної фінансової інспекції № 19-21-12-15/1131 від 27 грудня 2013 року та п.2 в частині відшкодування коштів у сумі 3378 грн. 01 коп., в тому числі шляхом предявлення цивільних позовів до винних осіб, в дохід сільського бюджету, проведення перерахунків і відповідних взаємозвірків щодо сум внесків до цільових фондів та повернення зайво сплачених 1229 грн. 76 коп. суми внесків до цільових фондів,

в с т а н о в и в:

Котівська сільська рада Бережанського району Тернопільської області ( надалі позивач, Котівська сільська рада) звернулася до суду з адміністративним позовом до Теребовлянської міжрайонної державної фінансової інспекції ( надалі Теребовлянська МДФІ), Тернопільської державної фінансової інспекції ( надалі Тернопільська ДФІ) про визнання протиправними і скасування п.1 Вимоги Теребовлянської міжрайонної державної фінансової інспекції № 19-21-12-15/1131 від 27 грудня 2013 року та п.2 в частині відшкодування коштів у сумі 3378 грн. 01 коп., в тому числі шляхом пред'явлення цивільних позовів до винних осіб, в дохід сільського бюджету, проведення перерахунків і відповідних взаємозвірків щодо сум внесків до цільових фондів та повернення зайво сплачених 1229 грн. 76 коп. суми внесків до цільових фондів.

У судовому засіданні представники Котівської сільської ради позовні вимоги підтримали повністю, просили їх задовольнити, оскільки приймаючи рішення про нарахування премій працівникам Котівської сільської ради за серпень 2013 року, доплат за червень-жовтень 2011 року, допомоги на оздоровлення за вересень 2012 року, вересень-листопад 2013 року Котівська сільська рада діяла в межах своїх повноважень на підставі розпоряджень голови Котівської сільської ради та у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про оплату праці», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 року №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

Представник Теребовлянської МДФІ у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, оскільки Котівською сільською радою при нарахуванні премій працівникам Котівської сільської ради за серпень 2013 року, доплат за червень-жовтень 2011 року, допомоги на оздоровлення за вересень 2012 року, вересень-листопад 2013 року порушено ст.1 та ч.2 ст.15 Закону України «Про оплату праці», п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 року №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», пп.2.1, 2.1.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5. пп. 2 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів»

Представники Тернопільської ДФІ у судовому засіданні позовні вимоги не визнали, оскільки, оскільки Котівська сільська рада у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» приймаючи рішення про нарахування премій працівникам Котівської сільської ради за серпень 2013 року, доплат за червень-жовтень 2011 року, допомоги на оздоровлення за вересень 2012 року, вересень-листопад 2013 року вирішила питання не віднесені Законом до її повноважень та з перевищенням наданих їй повноважень наданих їй цим Законом. Крім того просить врахувати, що п.2.4 колективного договору положення договору поширюється на всіх працівників ради та соціально-культурних установ, а згідно із абз.3 Положення про преміювання працівники преміюються щомісячно в розмірі 0,33 місячного заробітку, що не відповідає розрахункам, вказаним у рішенні Котівської сільської ради від 05.12.2013 року №218.

Заслухавши пояснення представників позивача, представника Теребовлянської МДФІ, представників Тернопільської ДФІ, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Теребовлянською МДФІ проведена позапланова виїзна документальна ревізія окремих питань Котівського сільського бюджету за період з 01.01.2011 року по 30.10.2013 року. результати якої викладені в Акті №21-22/67 від 06.12.2013 року. З метою усунення виявлених порушень Котівській сільській раді направлені вимоги «Про усунення порушень, виявлених позаплановою ревізією Котівського сільського бюджету» № 19-21-12-15/1131 від 27 грудня 2013 року, згідно яких Теребовлянська МДФІ вимагала: 1. опрацювати матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб. Розглянути питання щодо відповідності займаній посаді головного бухгалтера ОСОБА_1 2. Ревізією правильності надання працівникам підпорядкованих установ сільської ради матеріальних допомог, доплат, премій встановлено, що в порушення п.4 Постанови КМУ від 30.08.2002 №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», ст.1 та ч.2 ст.15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР та п. « 1ж», пп. 2, 4 та п.8 «Порядку обчислення середньої заробітної плати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100, безпідставно нараховано та виплачено матеріальні допомоги, премії, доплати та заробітну плату в загальній сумі 3532,87 грн. -відшкодувати кошти в сумі 3532,87 грн., в тому числі шляхом пред'явлення цивільних позовів до винних осіб, які перерахувати в дохід сільського бюджету; - провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до цільових фондів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 1285,97 грн.

Голова Котівської сільської ради частково усунув порушення сплативши в дохід місцевого бюджету 154, 86 грн. та повернув 56,21 грн. зайво сплачених коштів до цільових фондів.

У відповідності до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 року №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» ( надалі Постанова КМУ № 1298), надане право керівникам місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, при яких створені централізовані бухгалтерії, керівникам бюджетних установ, закладів та організацій в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків: установлювати працівникам цих установ, закладів та організацій конкретні розміри посадових окладів та доплат і надбавок до них; надавати працівникам матеріальну допомогу, в тому числі на оздоровлення, в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, крім матеріальної допомоги на поховання; затверджувати порядок і розміри преміювання працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи у межах коштів на оплату праці.

Судом встановлено, що на підставі вказаної постанови розпорядженнями голови Котівської сільської ради № 21 від 16.08.2013 року та рішенням Котівської сільської ради « 207 від 08.08.2013 року ОСОБА_6 - директору будинку народної творчості, ОСОБА_7 - художньому керівнику будинку народної творчості, ОСОБА_8 - землевпоряднику Котівської сільської ради в серпні 2013 року нарахована а премія з нагоди свята Дня Незалежності на загальну суму 2302 грн.01 коп. При цьому суд зазначає, що дана премія є разовою, надана в межах фонду на оплату праці, не являється щомісячною премією, а тому суд не приймає до уваги твердження відповідачів про те, що преміювання даних осіб повинно здійснюватись в розмірі 0,33 місячного заробітку у відповідності до Положення про преміювання працівників ради. Крім того, суд враховує вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» норми якої дозволяють здійснювати преміювання працівників у випадку економії коштів на оплату праці.

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_7 - художньому керівнику будинку народної творчості нараховано та виплачено у червні - жовтні 2011 року 0,25% посадового окладу художнього керівника ( всього 1450 грн.) у відповідності до розпорядження голови Котівської сільської ради № 27 від 18.05.2011 року та рішення Котівської сільської ради № 42 від 12.06.2011 року за сумлінне відношення до роботи що повністю відповідає вимогам Постанови КМУ №1298, ст. 15 Закону України « Про оплату праці» та Колективному договору Котівської сільської ради. Також ОСОБА_7 у вересні 2012 року нараховано та виплачено 730 грн. ( що становить 0,5 посадового окладу), допомоги на оздоровлення у відповідності до розпорядження голови Котівської сільської ради № 33 від 12.09.2012 року, рішення Котівської сільської ради № 218 від 05.12.2013 року, що відповідає вимогам постанови КМУ № 1298 від 30.08.2002 року, ст..15 Закону України « Про оплату праці» та п. 5 розділу 6 Колективного договору Котівської сільської ради.

У відповідності до постанови КМУ № 1298 від 30.08.2002 року, ст..15 Закону України « Про оплату праці» та п. 5 розділу 6 Колективного договору Котівської сільської ради на підставі розпоряджень голови Котівської сільської ради № 22 від 05.09.2013 року, № 24 від 07.10.2013 року, № 26 від 25.10.2013 року ОСОБА_6 нараховано та виплачено 967 грн.00 коп. в листопаді 2013 року матеріальної допомоги на оздоровлення, що становить 0,5 посадового окладу ( 1934 грн.00 клп.), ОСОБА_7 - 775,50 грн. у вересні 2013 року, що становить 0,5 посадового окладу ( 1551 грн.00 коп.), ОСОБА_8 - 573 грн. 50 коп. в жовтні 2013 року, що становить 0,5 посадового окладу ( 1147 грн.00 коп.). При цьому, щодо нарахування та виплати 0,5 посадового окладу ОСОБА_8 - землевпоряднику Котівськорї сільської ради, слід зазначити, що таке нарахування та виплата не суперечать вимогам постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року « про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

При цьому суд вважає за необхідне підкреслити, що всі вищевказані розпорядження голови Котівської сільської ради затверджені відповідними рішеннями Котівської сільської ради, які не скасовані, не визнані нечинними та неоспорені у встановленому законом порядку, а відтак є правомірними на момент вирішення даного спору по суті.

Крім того, у судовому засіданні не знайшло підтвердження порушення п.п.2.1,2.1.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 5 від 13.01.2004 року, а тому суд не приймає до уваги твердження відповідачів про порушення вимог даного нормативного акту.

Виходячи з вищенаведеного, суд прийшов до переконання, що п. 2 Вимоги Теребовлянської міжрайонної державної фінансової інспекції № 19-21-12-15/1131 від 27 грудня 2013 року не відповідає вимогам чинного законодавства в частині відшкодування коштів у сумі 3378 грн. 01 коп., в тому числі шляхом пред'явлення цивільних позовів до винних осіб, в дохід сільського бюджету, проведення перерахунків і відповідних взаємозвірків щодо сум внесків до цільових фондів та повернення зайво сплачених 1229 грн. 76 коп. суми внесків до цільових фондів, а тому підлягає до скасування у цій частині, так як є протиправними.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування п.1 Вимоги Теребовлянської міжрайонної державної фінансової інспекції № 19-21-12-15/1131 від 27 грудня 2013 року суд зазначає наступне.

26 лютого 2014 року згідно заяви на переказ готівки № 81 та квитанції № 81 від 26 лютого 2014 року позивачем повернуто 154 грн.86 коп. зайво нарахованої зарплати голові Котівської сільської ради Осадці І.І. та проведено перерахунки щодо суми внесків з цієї суми до цільових фондів на виконання п.2 Вимоги Теребовлянської міжрайонної державної фінансової інспекції № 19-21-12-15/1131 від 27 грудня 2013 року, а тому, на думку суду Котівська сільська рада зобов'язана встановити по чиїй вині допущено дане порушення, вжити відповідних заходів щодо недопущення подібних порушень в подальшому, а тому для досягнення даної мети, на думку суду, слід виконати п. 1 Вимоги Теребовлянської міжрайонної державної фінансової інспекції № 19-21-12-15/1131 від 27 грудня 2013 року, діючи на підставі та в межах чинного трудового законодавства. А тому, суд приходить до переконання, що п. 1 Вимоги Теребовлянської міжрайонної державної фінансової інспекції № 19-21-12-15/1131 від 27 грудня 2013 року прийнятий на підставах, у межах повноважень Теребовлянської міжрайонної державної фінансової інспекції, у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а відтак не є протиправним і не підлягає до скасування, а тому позовні вимоги Котівської сільської ради у частині визнання протиправним та скасування п.1 Вимоги Теребовлянської міжрайонної державної фінансової інспекції № 19-21-12-15/1131 від 27 грудня 2013 року до задоволення не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86,160-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправним і скасувати п. 2 Вимоги Теребовлянської міжрайонної державної фінансової інспекції № 19-21-12-15/1131 від 27 грудня 2013 року в частині відшкодування коштів у сумі 3378 грн. 01 коп., в тому числі шляхом пред'явлення цивільних позовів до винних осіб, в дохід сільського бюджету, проведення перерахунків і відповідних взаємозвірків щодо сум внесків до цільових фондів та повернення зайво сплачених 1229 грн. 76 коп. суми внесків до цільових фондів.

3. В решті позовних вимог - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 21 березня 2014 року.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна:

Суддя Дерех Н.В.