Копія
Справа № 822/328/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіЛабань Г.В. при секретаріВересняк А.А. за участі:представника третьої особи Романюка В.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Реєстраційна служба Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції , Приватне підприємство "Фаворит Стар" про визнання протиправною та скасування декларації, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Реєстраційна служба Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції, приватне підприємство "Фаворит Стар" про визнання протиправною та скасування декларації про початок виконання будівельних робіт № ХМО 83132430268 щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1.
За клопотанням позивача судом від 31.01.2014 року винесено ухвалу, якою заборонено вчинення дій, пов'язаних із державною реєстрацією права власності на незавершене будівництво 30-ти квартирного житлового будинку, що знаходиться на АДРЕСА_1.
Позивач свої позовні вимоги мотивує тим, що він на підставі договору - купівлі продажу об'єкта незавершеного будівництва від 26.10.2007 року, набув право власності на незвершене будівництво 30- ти квартирного житлового будинку за вказаною вище адресою, право власності офіційно зареєстроване у встановленому законом порядку, що підтверджується витягом з реєстру прав власності.
Без погодження з позивачем та без його відома, приватне підприємство "Фаворит Стар" подало вказану декларацію разом з іншими документами з метою реєстрації права власності за ним належного позивачу будинку. ПП "Фаворит Стар" не може вважатись замовником будівництва будинку в розумінні п.4 ст.1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
У декларації про початок виконання будівельних робіт, документом, що підтверджує право користування земельною ділянкою третьою особою вказано договір оренди землі реєстраційний номер 149893168104, кадастровий номер 680400000:14:003:0067, що не відповідає дійсним обставинам справи. Рішенням Кам'янець- Подільського міськрайонного суду від 26.09.2013 року, яке залишено без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06.11.2013 року рішення міськради про передачу ПП "Фаворит Стар" в оренду земельної ділянки площею 1500 кв. м. за адресою : АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку визнано протиправним та скасовано. ПП "Фаворит Стар", не будучи власником вказаного будинку не мало права виступати замовником будівництва цього будинку та подавати відповідачу для реєстрації вказану декларацію, третьою особою було внесено завідомо недостовірні відомості до спірної декларації, а відповідач не володіючи об'єктивною інформацією щодо обставин будинку, здійснив реєстрацію спірної декларації. А відтак вчинена відповідачем реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт за ПП "Фаворит Стар", порушує права позивача, оскільки надає право третій особі для здійснення будівельних робіт з добудови будинку.
За таких обставин декларація про початок виконання будівельних робіт підлягають скасуванню.
Представник позивача у попередніх судових засіданнях надав суду детальні пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі, із підстав, викладених у позовній заяві, а також подав додаткові пояснення у справі та документи в обґрунтування своїх вимог.
Представник відповідача у попередньому судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що оскаржувана державна декларація про початок виконання будівельних робіт № ХМО 83132430268 щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 прийнята відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені законодавством України. Представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Представник третьої особи на стороні відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог із тих же підстав, що й відповідач та надав суду письмові заперечення.
Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
26.10.2007 р. між ТОВ Будівельно-комерційна фірма "Житлобудінвест" та ФОП ОСОБА_4 укладено договір купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва 6-ти поверхового 30-квартирного житлового будинку із готовністю 51 %, що знаходиться на АДРЕСА_1. Вказаний об'єкт знаходиться на земельній ділянці площею 1500 м.кв., що передана в оренду Продавцеві (ТОВ БКФ "Житлобудінвест") на підставі рішення 28 сесії Кам'янець-Подільської міської ради 4 скликання від 01.12.2004 р. №85 "Про передачу в оренду земельної ділянки ТОВ БКФ "Житлобудінвест" по АДРЕСА_1".
Продаж зазначеного об'єкта вчинено за узгодженою сторонами договірною ціною 820000 грн. у тому числі ПДВ 136667 грн. За умовами вказаного договору, договірна ціна об'єкта має бути повністю сплачена покупцем на користь продавця до 10.11.2007 р., що й було здійснено позивачем у вказаний строк.
Даний договір посвідчено приватним нотаріусом Кам'янець-Подільського міського нотаріального округу ОСОБА_5 за №3075, право власності на об'єкт незавершеного будівництва набув ОСОБА_4
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності регулюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" № 3038-VI від 17.02.2011 року.
Відповідно до статті 6, пункту 6 частини 1 статті 7 цього Закону управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється в тому числі центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 34, частин 1, 2, 3 статті 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності.
Право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.
Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.
За наявності зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.
Форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Приватне підприємство "Фаворит Стар" з метою виконання будівельних робіт багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 подало до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області декларацію про початок виконання будівельних робіт, яка була зареєстрована за № ХМО 83132430268 від 06.09.2013 року.
Частиною 8 статті 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.
Приватне підприємство "Фаворит Стар" у вказаній декларації про початок виконання будівельних робіт багатоквартирного житлового будинку по вказаній вище адресі загальною площею будівлі до відповідно до проектної документації 2481,12 кв. м. вказало, що земельна ділянка яка використовується на підставі договору оренди землі реєстраційний номер №149893168104 від 30.08.2013 року укладеному з Кам'янець - Подільською міською радою, кадастровий № 6810100000:14:003:0067, площею 1500 кв.м.
Постановою Кам'янець - Подільського міськрайонного суду від 26.09.2013 року по справі № 676/6602/13-а визнано протиправним та скасовано рішення Кам'янець - Подільської міської ради №147/44 від 28.08.2013 року щодо відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_4
Крім того цим рішенням визнано протиправним та скасовано рішення сесії Кам'янець - Подільської міської ради №147/44 від 28.08.2013 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за адресою АДРЕСА_1.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду по справі № 676/6602/13-а від 06 листопада 2013 року апеляційні скарги ПП "Фаворит Стар" та Кам'янець-Подільської міської ради залишено без задоволення, а рішення Кам'янець - Подільського суду від 26.09.2013 року без змін.
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України від 18.12.2013 року касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Галс -2005 року» задовольнили.
Рішення апеляційного суду Хмельницької області від 1 березня 2011 року скасовано, а рішення Кам'янець - Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 29.12.2010 року залишили в силі.
Згідно рішення Кам'янець - Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 29.12.2010 року визнано недійсним договір купівлі - продажу об'єкта незавершеного будівництва укладеного між ТзОВ БКФ "Житлобудінвест" та ОСОБА_4 шестиповерхового тридцяти квартирного житлового будинку АДРЕСА_1, посвідчений приватним нотаріусом Кам'янець- Подільського округу ОСОБА_5 26.10.2007 року та зареєстрованого в реєстрі №3075.
Із матеріалів справи слідує, що декларація про початок виконання будівельних робіт зареєстрована 06.09.2013 року.
Встановлені по справі обставини дають суду право зробити висновок про те, що у декларації про початок виконання будівельних робіт, яка була зареєстрована за № ХМО 83132430268 від 06.09.2013 року зазначені достовірні відомості про договір оренди земельної ділянки №149893168104 від 30.08.2013 року укладеному з Кам'янець-Подільською міською радою, кадастровий №6810100000:14:003:0067, площею 1500 кв.м.. Судом встановлено, що на момент подання декларації, діяв договір оренди укладений між ПП "Фаворит Стар" на підставі рішення Кам'янець - Подільської міської ради від 30.08.2013 року, до прийняття рішення по справі № 676/6602/13-а від 26.09.2013 року, яким визнано протиправним та скасовано вказані вище рішення Кам'янець - Подільської міської ради, тобто до ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06.11.2013 року.
Відповідно до частини 4, 5 статті 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю відмовляють у реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, якщо декларація подана про початок виконання будівельних робіт приймається у строк, передбачений для реєстрації декларації.
В разі якщо Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю не зареєструвала декларацію про початок виконання будівельних робіт, або не прийняла рішення про відмову в її реєстрації в установлений строк, право на виконання будівельних робіт виникає на одинадцятий день, коли декларація повинна бути зареєстрована. А рішення про відмову - не прийнято.
Із наданих матеріалів слідує, що декларація зареєстрована.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що законодавством спрощено дозвільні процедури для об'єктів І-ІІІ категорії складності у порівнянні із об'єктами 4 і 5 категорії складності.
Повноваження Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю законодавчо обмежується лише перевіркою правильності оформлення декларації та дотримання порядку її подання.
Постановою КМУ від 13.04.2011 року 3466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» визначено форму декларації, порядок її подання та реєстрації. Реєстрація декларація про початок виконання підготовчих робіт здійснюється з дотриманням вимог Закону України « Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та зобов'язано інспекцію протягом п'яти робочих днів з дня надходження до неї декларації перевірити повноту даних, зазначених у декларації.
Положеннями ч.5 ст.4 вказаного вище Закону визначено, що підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є : подання суб'єктом господарювання неповного пакету документів, необхідних для отримання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком та виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей.
Порядок реєстрації декларації про початок будівельних виконання будівельних робіт визначених п.п.8-16 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою КМУ України від 13.04.2011 № 466.
Згідно п.10 вказаного Порядку Інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та вносить до єдиного реєстру.
У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її замовнику з обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації.
Відповідно до п.11 цього Порядку, у разі коли Інспекція не зареєструвала декларацію або не повернула її у встановлений строк, замовник набуває право на виконання будівельних робіт на одинадцятий робочий день з дня, коли декларація повинна бути зареєстрована, чи повернута. У такому разі декларація вважається зареєстрованою.
Предметом розгляду справи є визнання протиправною і скасування державної реєстрації про початок виконання будівельних робіт і позивач.
Позивач не звернулася заявою до Інспекції, про те що ПП "Фаворит" у декларації про початок виконання будівельних робіт, яка була зареєстрована відповідачем, ПП "Фаворит Стар" зазначено недостовірні дані про договір оренди земельної ділянки, чи інші відомості.
Постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011 року "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів", відповідно до статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" затверджено "Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів", а постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13.04.2011 року "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт", затверджено "Порядок виконання підготовчих робіт", "Порядок виконання будівельних робіт", "Перелік об'єктів, будівництво яких здійснюється після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт".
Постановою Кабінету Міністрів України № 918 від 30.10.2013 року "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року N 461 і від 13 квітня 2011 року N 466" внесено зміни до вказаних постанов, зокрема встановлено порядок скасування реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт.
Позивач не навів доказів порушення відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, прав та інтересів позивача у сфері публічно - правових відносин у зв'язку з реєстрацією декларації про початок виконання будівельних робіт.
Встановлені по справі обставини дають суду право зробити висновок про те, що при реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, яка була зареєстрована №ХМО 83132430268 щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1, відповідач діяв в межах чинного законодавства , не допустив порушень законних прав та інтересів позивача.
Судом встановлено, що на час подання декларації ПП "Фаворит Стар" і на час розгляду справи, має в користуванні земельну ділянку під об'єктом незавершеного будівництва, що підтверджується належним чином зареєстрованим договором оренди земельної ділянки.
ПП "Фаворит Стар" відповідно до ст.ст..125,126 Земельного кодексу України, правомірно користується земельною ділянкою. Відповідно до вимог ч.1.2 ст. 35 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" ПП "Фаворит Стар" після набуття права на земельну ділянку звернулось із декларацією до Інспекції.
Таким чином, суд дійшов до переконання, що позивачем не наведено жодного вмотивованого висновку в чому ж полягають порушення Відповідача вимог чинного законодавства при проведенні реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт № ХМО 83132430268 щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1.
Завданням адміністративного судочинства, згідно ч.1 ст.2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Положеннями ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову .
Разом з тим, відповідно до ст.ст.11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Під час розгляду справи в суді представником позивача належним чином не доведено протиправність щодо реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт № ХМО 83132430268 щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 від 06.09.2013 року, а судом не здобуто в ході судового слідства таких доказів. Представником позивача, доказів протиправності дій відповідача, суду представлено не було, а відтак суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви .
Судові витрати відповідно до ст.94 КАС України не підлягають поверненню.
Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Реєстраційна служба Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції, Приватне підприємство "Фаворит Стар" про визнання протиправною та скасування декларації, - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 14 березня 2014 року
Суддя/підпис/Г.В. Лабань"Згідно з оригіналом" Суддя Г.В. Лабань