Ухвала суду № 37769955, 23.03.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2014
Номер справи
820/4950/14
Номер документу
37769955
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2014 р.Справа № 820/4950/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бегунца А.О.

Суддів: Бенедик А.П. , Калиновського В.А.

за участю секретаря судового засідання Лаптій О.Ю.

представника позивача ОСОБА_5,

представника відповідача Шатохіна С.А.,

представника третьої особи Борко А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2014р. по справі № 820/4950/14

за позовом ОСОБА_4

до Зміївської міської виборчої комісії Зміївського району Харківської області, третя особа Зміївська міська рада Харківської області

про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_4 (надалі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Зміївської міської виборчої комісії Зміївського району Харківської області, третя особа - Зміївська міська рада Харківської області, в якому просила суд:

- визнати протиправною бездіяльність Зміївської міської виборчої комісії Зміївського району Харківської області, що полягає у невиконанні свого обов'язку призначити проміжні вибори депутата Зміївської міської ради Харківської області у разі дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради в одномандатному виборчому окрузі №12 у м.Зміїв;

- визнати протиправною бездіяльність Зміївської міської виборчої комісії Зміївського району Харківської області, що полягає у невиконанні свого обов'язку щодо опублікування рішення щодо необхідності призначення проміжних виборів в одномандатному виборчому окрузі №12 у м.Зміїв, та рішення щодо оголошення початку виборчого процесу проміжних виборів на одномандатному виборчому окрузі №12 у м. Зміїв;

- скасувати рішення Зміївської міської виборчої комісії про призначення проміжних виборів депутата Зміївської міської ради Харківської області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №12 у м.Зміїв як таке, яке прийняте з порушенням чинного законодавства;

- скасувати рішення Зміївської міської виборчої комісії про оголошення початку виборчого процесу проміжних виборів на одномандатному виборчому окрузі №12 у м. Зміїв;

- зобов'язати Зміївську міську виборчу комісію Харківської області на найближчому засіданні прийняти рішення про призначення проміжних виборів депутата Зміївської міської ради Харківської області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №12 у відповідності до чинного законодавства.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19 березня 2014 року залишено без розгляду адміністративний позов ОСОБА_4 до Зміївської міської виборчої комісії Зміївського району Харківської області, третя особа - Зміївська міська рада Харківської області, про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Не погодившись з даною ухвалою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 19 березня 2014 року та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на прийняття оскаржуваної ухвали при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, а також на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.

Представник позивача у судовому засіданні суду апеляційної інстанції просив задовольнити апеляційну скаргу, скасувати ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 19 березня 2014 року року та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Представник відповідача та третьої особи у судовому засіданні суду апеляційної інстанції проти апеляційної скарги заперечували та просили залишити ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 19 березня 2014 року без змін.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 31.01.2014 року Зміївською міською виборчою комісією Зміївського району Харківської області було прийнято постанову №1, якою призначено проміжні вибори депутата Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №12 на 30 березня 2014 року та оголошено про початок виборчого процесу проміжних виборів депутата Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №12 з 8 лютого 2014 року. Також постановлено опублікувати на офіційному сайті Зміївської районної державної адміністрації у мережі інтернет та інформаційній дошці міської виборчої комісії та направити до Центральної виборчої комісії України в термін до 3 лютого 2014 року.

На виконання постанови Зміївської міської виборчої комісії Зміївського району Харківської області №1 від 31.01.2014 року на офіційному сайті Зміївської районної державної адміністрації у мережі інтернет та інформаційній дошці Зміївської міської виборчої комісії Зміївського району Харківської області 31.01.2014 року було розміщено відповідну інформацію про призначення проміжних виборів та оголошення про початок виборчого процесу депутата Зміївської міської ради Зміївського району Харківської області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №12.

Залишаючи без розгляду адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем порушено строки, встановлені ч. 6 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади, порядок проведення виборів депутатів місцевих рад визначені Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10 липня 2010 року № 2487.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій врегульовано статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 1 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Відповідно до ч.3 ст.13 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", рішення органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, що стосуються місцевих виборів та зачіпають законні права громадян, а також рішення виборчих комісій доводяться до відома громадян через друковані засоби масової інформації або оприлюднюються в інший спосіб у триденний строк з дня їх прийняття, якщо інше не передбачено законом.

В свою чергу, ч. 6 ст. 172 КАС України передбачає, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Статтею 179 КАС України встановлено особливості обчислення строків у справах, пов'язаних з виборчим процесом. Згідно ч. 1 вказаної статті на обчислення строків, встановлених ст. ст. 172 - 177 цього Кодексу, не поширюються правила ч. 2 - 10 ст. 103 цього Кодексу. Тобто частина 1 ст. 103, яка вказує, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок, застосовується при обчислення строків у справах, пов'язаних з виборчим процесом.

Таким чином, перебіг процесуального строку потрібно рахувати з наступного дня після дня прийняття рішення, тобто з 01.02.2014р.

Відповідно до ч. 5 ст. 179 КАС України - днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Проте, позивачем подано до суду позов лише 18 березня 2013 року, тобто з пропущенням строку встановленого частиною 6 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, який не підлягає поновленню.

Враховуючи встановлені факти, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо наявності підстав для залишення без розгляду адміністративного позову та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду.

Отже підстави для скасування ухвали суду першої інстанції відсутні.

Крім того, колегія суддів зазначає, що позивачем при подачі апеляційної скарги додано квитанцію №0810014 про сплату судового збору у розмірі 36 грн. 54 коп., що є меншим, ніж передбачено чинним законодавством.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI.

У відповідності до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За подання до адміністративного суду апеляційної і касаційної скарг на ухвалу суду, заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду, судовий збір справляється у розмірі 0,05 розміру мінімальної заробітної плати. (п.п.6 п.3 ч.2 ст.4 ЗУ "Про судовий збір")

Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України, у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що недоплачена сума судового збору 24 грн. 36 коп. за подання апеляційної скарги підлягає стягненню з позивача.

Керуючись статтями 172, 187, 195, 196, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.

Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2014р. по справі № 820/4950/14 залишити без змін.

Стягнути з ОСОБА_4 судовий збір у сумі 24 (двадцять чотири) грн. 36 коп на реквізити: отримувач -УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУДКСУ у Харківській області, рахунок - 31210206781011.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Бегунц А.О.Судді Бенедик А.П. Калиновський В.А.