10.2.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 березня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1312/14
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Красний Луч Луганської області до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення заборгованості по страховим внескам у розмірі 44 958,61 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Красний Луч Луганської області до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення заборгованості по страховим внескам у розмірі 44 958,61 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 30.10.2013 відділенням було проведено перевірку ВП «Шахта «Новопавлівська» ДП «Донбасантрацит». За результатами перевірки було складено акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування №134 від 30.10.2013.
Даний акт було оскаржено у судовому порядку. 24.01.2014 Луганським окружним адміністративним судом (справа №812/10280/13-а) було винесено постанову про відмову у задоволені адміністративного позову.
В порушення ст.47 ЗУ № 1105 і підпунктів 4.12, 4.13, 4.14 Інструкції «Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», затвердженої постановою Правління Фонду СНВ України від 12.07.07 № 36 Державне підприємство «Донбасантрацит» у особі ВП «Шахти «Новопавлівська» не перерахувало заборгованість перед Фондом по страхових внесках на загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань , на яку було нараховано пеню у розмірі 44 958,61 грн. станом на 01.04.2013, що підтверджується актом перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №134 від 30.10.2013. Відповідачем було частково погашено недоїмку, а саме: сплачено 80000,00 грн.
На підставі вищевикладеного позивач просив стягнути з відповідача пеню в сумі 44 958,61 грн.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і доказів, наявних в матеріалах справи, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суддя прийшов до наступного.
З матеріалів справи встановлено, що позивачем 30.10.2013 проведено перевірку відповідача щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду за період з 01.04.2013 по 17.10.2013, за результатами якої складено акт за №134 від 30.10.2013 (а.с. 7-8).
Проведеною перевіркою встановлено, що на рахунок фонду в зазначеному періоді перераховано страхових внесків - 80000,00 грн., пені - 0,00 грн., усього належить до сплати - 44958,61 грн., заборгованість за платником страхових внесків склала - 1481191,18 грн., в тому числі: недоїмка - 1020862,80 грн., сума страхових внесків, строк сплати яких не настав -0,00 грн., не сплачена пеня - 460328,38 грн.
За виявлені факти порушення сплати страхових внесків нараховано пені 44 958,61 грн.
Вказаний акт перевірки підписаний з запереченням ( а.с.8).
Згідно ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 №1105-XIV (далі - Закон №1105) страхувальники зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Частиною 2 ст.52 Закону №1105 (у редакції, яка була чинною до 01 січня 2011 року) встановлено, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " від 08.07.2010 №2464-VI (далі Закон 2464), згідно з вимогами Прикінцевих та перехідних положень якого ч.2 ст.52 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності " виключено. Проте вказана обставина не скасовує відповідальність страхувальника за вчинення відповідних порушень.
Згідно ч. ч. 5, 6 п. 7 Прикінцеві та перехідні положення Закону України №2464 стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 р., в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до І січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, вказана норма передбачає стягнення органом Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України заборгованості зі сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення. Таким чином, Фонд і після 01 січня 2011 року має право здійснювати контроль за правильністю нарахування та сплати страхових внесків, нарахованих за період до 01 січня 2011 року, і у випадку виявлення порушень - право застосовувати штрафні санкції, визначені законом , чинним на момент вчинення таких порушень.
Порядок взяття на облік платників страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України визначено Інструкцією "Про порядок перерахування, обліку та витрачення страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ", затвердженої постановою Правління Фонду від 12.07.2007 за № 36 (далі - Інструкція).
Пунктом 2 Постанови Правління Фонду від 30 листопада 2010 року № 31 " Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України " визнана такою, що втратила чинність постанова Правління Фонду від 12.07.2007 за № 36.
При цьому встановлено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, здійснюється відповідно до цієї ж Постанови №36, яка втратила чинність.
Згідно п. 4.12 Інструкції, страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.
У разі виплати заробітної плати за першу половину місяця страхувальник одночасно з одержанням зазначених сум сплачує страхові внески, нараховані на суму цих виплат.
Керуючись п. 4.13 Інструкції, нараховані страхові внески, інші платежі сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду.
Згідно з п. 5.1. Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
З матеріалів справи встановлено, що акт перевірки №134 від 30.10.2013 щодо нарахування пені у розмірі 44958,61 грн. було оскаржено відповідачем до Луганського окружного адміністративного суду.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 24 січня 2014 року (справа № 812/10280/13-а) в задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Новопавлівська» до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Красний Луч Луганської області про визнання незаконними дій щодо складання акта перевірки відмовлено в повному обсязі ( а.с.12-14).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 24 січня 2014 року встановлено, що під час розгляду справи не було встановлено порушення з боку відповідача порядку нарахування пені, та суд дійшов висновку, що відповідачем на законних підставах було проведено перевірку та за її результатами складено акт.
Згідно із частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, обставини щодо правомірності складання Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Красний Луч Луганської області акта перевірки №134 від 30.10.2013 відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України при розгляді даної справи не доказуються.
Суму пені, нараховану в акті перевірки №134 від 30.10.2013 в розмірі 44958,61 грн. відповідач на час розгляду не сплатив. Таким чином, враховуючи вищевикладене, суддя вважає, що позовні вимоги документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідають чинному законодавству, не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Красний Луч Луганської області до Державного підприємства "Донбасантрацит" про стягнення пені у розмірі 44958,61 грн. задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Донбасантрацит" ( і.к.32446546) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Красний Луч Луганської області (94506, Луганська обл., м. Красний Луч, вул. Студентська,4, р/р № 31175420001254 в УДК Луганської області м. Луганська, МФО 804013, код ОКПО 25926879) пеню у розмірі 44958,61 грн.( сорок чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят вісім гривень 61 копійка).
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції у разі її прийняття в письмовому провадженні подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя С.В. Борзаниця