ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/301/14
04 березня 2014 року 15год. 27хв. м. РівнеРівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Вавелюк А.І та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Половко В.А.
відповідача: представник Старійчук А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Приватне підприємство "Торговий центр-Д" до Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ВСТАНОВИВ:
Позивач - Приватне підприємство "Торговий центр-Д" звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000202202 від 22.01.2014 року в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 1020 грн.
Позовні вимоги обгрунтовуються наступним. Оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням до позивача було застосовано штрафні санкції за незабезпечення зберігання в книгах обліку розрахункових операцій чотирьох фіскальних звітів (фіскальних звітних чеків), за що передбачена відповідальність відповідно до п.4 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. На думку позивача, невиконання указаного обов'язку є єдиним порушенням, незалежно від кількості днів чи разів, а тому санкція повинна застосовуватись у єдиному розмірі - 340 грн., а не за кожний чек окремо.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з наведених у позовній заяві підстав та просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, подав письмові заперечення, в яких зазначив наступне. Пунктом 4 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачена відповідальність у виді штрафної санкції в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невиконання щоденного друку фіскального звіту чеку або його не зберігання. Враховуючи те, що позивачем не було забезпечено зберігання чотирьох фіскальних звітних чеків, відповідач вважає правомірним застосування до позивача штрафних санкцій за кожний не збережений фіскальний звітний чек. З цих підстав просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні всіх обставин справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що на підставі направлення від 17.12.2013 року №675/22-418 виданого ДПІ у м.Рівне працівниками ДПІ 18.12.2013 року проведена фактична перевірка Приватного підприємства "Торговий центр - Д" з питань дотримання вимог законодавства при проведенні розрахункових операцій.
За результатами перевірки складено Акт №12/17-16-22-01/24177281 від 14.01.2014 року, в якому зафіксовано незабезпечення зберігання в книгах обліку розрахункових операцій фіскальних звітів, а саме:
- КОРО 1716009836/109/1 від 18.04.2013 року не збережено фіскальний звітний чек №0045, №0046;
- КОРО 1716009834 від 18.04.2013 року не збережено фіскальний звітний чек №0012 від 04.05.2013 року;
- КОРО 1716009835/108/1 від 18.04.2013 року не збережено фіскальний звітний чек №0007 від 30.04.2013 року.
Факт вказаного порушення по чотирьом фіскальним звітним чекам сторонами не оспорюється.
Відповідно до п.9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів, тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Пунктом 4 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій, за рішенням органів державної податкової служби України, застосовується фінансова санкція у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За таких обставин, відповідачем стосовно позивача було винесено податкове повідомлення-рішення №0000202202 від 22.01.2014 року, яким до підприємства застосовано штрафні санкції в сумі 1360 гривень (340*4).
На думку суду, фінансова санкція за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій встановлена за порушення суб'єктами підприємницької діяльності вимоги закону щоденно друкувати фіскальний звітний чек та зберігати його в книзі обліку розрахункових операцій.
Не зберігаючи фіскальний звітний чек у книзі обліку розрахункових операцій суб'єкт підприємницької діяльності вчиняє триваюче порушення. Враховуючи, що згідно зі статтею 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення, за дії (бездіяльнсіть), які в своїй сукупності складають єдине продовжуване чи триваюче правопорушення, можливо притягнути до відповідальності лише один раз.
Таким чином, за вчинення порушень, про які йдеться у пункті 4 статті 7 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", орган державної податкової служби України може застосувати лише одну фінансову санкцію у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян незалежно від кількості виявлених під час перевірки суб'єкта підприємницької діяльності, який здійснює розрахункові операції за товари (послуги), випадків невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку та/або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Аналогічна правова позиція викладена також в постановах колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 16 квітня 2013 року та від 04 червня 2013 року.
Відповідно до статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про неправомірність застосування відповідачем до позивача штрафних санкцій в сумі 1360 гривень за незберігання чотирьох фіскальних звітних чеків, оскільки чинним законодавством за вказані порушення передбачена фінансова санкція в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 340 гривень. За таких обставин, податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 22.01.2014 року № 0000202202 підлягає визнанню протиправним та скасуванню в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 1020 грн. (1360-340).
Відтак, позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
Згідно ст.94 КАС України, сплачений позивачем судовий збір підлягає поверненню йому з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 22.01.2014 року № 0000202202 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 1020 грн.
Присудити на користь позивача Приватне підприємство "Торговий центр-Д" із Державного бюджету судовий збір у розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Борискін С.А.