Ухвала суду № 37751389, 13.03.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2014
Номер справи
815/6643/13-а
Номер документу
37751389
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2014 р. Справа № 815/6643/13-а

Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Андрухів В. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Яковлева Ю.В. судді - Федусика А.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяни Василівни на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2013 року по справі за позовом Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний" до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяни Василівни, Державної реєстраційної служби України, третя особа на стороні позивача - Южненська міська рада Одеської області, про визнання рішення протиправним та його скасування, зобов'язання вчинити певні дії, -

встановиЛА:

Державне підприємство "Морський торговельний порт "Южний" звернулося до суду з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяни Василівни, Державної реєстраційної служби України, третя особа на стороні позивача - Южненська міська рада Одеської області, про визнання незаконним та скасування Рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяни Василівни про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 5075592 від 16.08.2013 року; зобов'язання Державної реєстраційної служби України (державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України) зареєструвати за Южненською міською радою Одеської області (65481, Одеська область, м. Южне, пр.-т Григорівського десанту, 26-А; код ЄДРПОУ 21018103) право власності на майно, а саме: будівля (гуртожиток), що розташована за адресою: Одеська область, м. Южне, вул. Будівельників, 7.

Суд першої інстанції своєю постановою від 23 жовтня 2013 року адміністративний позов Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний" - задовольнив повністю.

Рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяни Василівни про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 5075592 від 16.08.2013 року - визнав протиправним та скасував.

Зобов'язав Державну реєстраційну службу України (02002, м.Київ, вул..Марини Раскової, 15, код ЄДРПОУ 37508344) зареєструвати за Южненською міською радою Одеської області (65481, Одеська область, м.Южне, пр.-т Григорівського десанту, 26-А, код ЄДРПОУ 21018103) право власності на нерухоме майно, а саме: будівля (гуртожиток), що розташована за адресою: Одеська область, м.Южне, вул..Будівельників, 7.

Державний реєстратор прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяна Василівна не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги Державний реєстратор прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяна Василівна посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що в господарському віданні Державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний» (далі - ДП «МТП «Южний») знаходиться житлова будівля (гуртожиток) державної форми власності, що розташована за адресою: Одеська область, м. Южне, вул. Будівельників, 7, загальною площею 9 414,4 кв.м., житловою - 4 393,0 кв.м., що підтверджується Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно №1322 від 25.02.2009 року, Серії САС № 919040, виданим на підставі рішення №1491 виконавчого комітету Южненської міської ради від 11.12.2008 року.

Власником зазначеного майна є Держава Україна в особі Міністерства транспорту та зв'язку України, реорганізованого Указом Президента України від 09.12.2010 року № 1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" в Міністерство інфраструктури України.

Згідно п.4.2 Статуту ДП «МТП «Южний», здійснюючи право господарського відання, Підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, закріпленим за ним, відповідно до вимог законодавства, а у випадках, передбачених законодавством та нормативними актами Уповноваженого органу управління, - за погодженням з Уповноваженим органом управління, вчиняючи щодо нього будь- які дії, які не суперечать чинному законодавству та цьому Статуту.

Таким чином, позивач здійснюючи право господарського відання, повноважний розпоряджатися гуртожитком, що розташований за адресою: Одеська область, м. Южне, вул. Будівельників, 7, за погодженням з Уповноваженим органом управління, тобто з Міністерством інфраструктури України.

Як вбачається з матеріалів справи, у травні 2011 року виконавчий комітет Южненської міської ради звернувся до ДП «МТП «Южний» з пропозицією розглянути питання про передачу до комунальної власності державного житлового фонду, зокрема, гуртожитку, що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Южне, вул. Будівельників, 7.

07.11.2011 року ДП «МТП «Южний» листом № 9691/01/120-1/11 звернулося до Міністерства інфраструктури України з метою отримання узгодження щодо передачі гуртожитку, що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Южне, вул. Будівельників, 7.

Листом від 01.12.2011 року за № 10463/16/10-11 Міністерство інфраструктури України повідомило ДП «МТП «Южний», що не заперечує щодо передачі підприємством гуртожитку з балансу підприємства до комунальної власності територіальної громади м.Южне за умови, якщо така передача буде здійснена у відповідності до вимог Закону та Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1482 від 21.09.1998 року.

18.10.2012 року Южненською міською радою прийнято рішення № 623-VI, яким надано згоду на прийняття до комунальної власності Южненської міської територіальної громади, зокрема, гуртожитку ДП «МТП «Южний», розташованого за адресою: 65481, Одеська обл., м. Южне, вул. Будівельників, 7, який враховується на балансі ДП «МТП «Южний».

22.03.2013 року Наказом Міністерства інфраструктури України №180 «Про передачу об'єктів Державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний» у комунальну власність», Державному підприємству «Морський торговельний порт «Южний» наказано передати гуртожиток у комунальну власність територіальної громади м. Южне. Відповідно до п.2.2. Наказу від 22.03.2013 № 180, керівника підприємства зобов'язано здійснити необхідні заходи щодо передачі майна.

На виконання вимог, визначених у Наказі № 180 від 22.03.2013 року, рішенням виконкому Южненської міської ради № 1048 від 18.04.2013 року було створено комісію за участю представників Южненської міської ради, Мінінфраструктури, ДП «МТП «Южний».

24.04.2013 року вищевказаною комісією складено Акт приймання-передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність, який затверджений рішенням №1086 виконкому Южненської міської ради від 29.05.2013.

Відповідно до абз. 1 п.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частинами 1, 5 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв.

Згідно ч.1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: 1) право власності на нерухоме майно; 2) право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном; 3) інші речові права відповідно до закону; 4) податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав, відмову в такій реєстрації, її зупинення, про державну реєстрацію обтяжень, про скасування запису, погашення запису та внесення змін до записів у Державному реєстрі прав.

Згідно ч.4 ст. 9 вказаного Закону, державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав або відмову в такій реєстрації.

Згідно з п.1 Порядку взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб, затвердженого Наказом міністерства юстиції України № 607/5 від 02.04.2013 року, цей Порядок визначає процедуру взаємодії системи органів державної реєстрації прав та державних реєстраторів прав на нерухоме майно органів державної реєстрації прав під час проведення державної реєстрації права власності та/або речових прав на нерухоме майно, що виникають: - на об'єкти нерухомого майна загальною площею понад 5000 кв. метрів, що розташовані на земельній ділянці.

Згідно п.1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Пунктом 27 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок) встановлено, що документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є, зокрема, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією до набрання чинності цим Порядком; рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність.

Відповідно до вимог пункту 7 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 р. № 703, для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.

Згідно з п.10 Порядку, заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.

31 липня 2013 року ДП «МТП «Южний» звернулось до Реєстраційної служби Южненського міського управління юстиції Одеської області із заявою №4592170 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

До заяви №4592170 від 31 липня 2013 року ДП «МТП «Южний» додано наступні документи: довіреність, серія та номер: 05-18/192, виданий 19.07.2013, видавник: Директор Державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний»; виписка з ЄДРЮО та ФОП, серія та номер: 155812000000000246, виданий 04.07.2013р., видавник: Реєстраційна служба Южненського міського управління юстиції Одеської області; державний акт на право власності на земельну ділянку, серія та номер: 030951100007, виданий 10.06.2009р., видавник: Відділ Держкомзему у м. Южне Одеської області; свідоцтво про право власності, серія та номер: 1322, виданий 25.02.2009, видавник: Виконком Южненської міської ради; Наказ Міністерства Інфраструктури України, серія та номер: 180, виданий 22.03.2013р., видавник: Міністр В.В. Козак; лист Державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний» з протоколом зборів трудового колективу Державного підприємства «МТП «Южний», серія та номер: 7800/01/103/12, виданий 09.09.2012р., видавник: Начальник порту О.Г. Лагоша; рішення виконавчого комітету місцевої Ради депутатів «Про надання згоди на прийняття до комунальної власності Южненської міської територіальної громади гуртожитку Державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний» з додатком, серія та номер: 623-VI, виданий 18.10.2012р., видавник: Міський голова В.М. Новацький; рішення виконавчого комітету місцевої Ради депутатів «Про затвердження Акту прийому-передачі гуртожитку, що розташований за адресою: 65481, Одеська область, м. Южне, вул. Будівельників, 7 до комунальної власності Южненської міської територіальної громади», серія та номер: 1086, виданий 29.05.2013, видавник: Міський голова В.М. Новацький; технічний паспорт, серія та номер: б/н, виданий 17.04.2013, видавник КП «ЮМБТІ»; виписка з ЄДРЮО та ФОП, серія та номер:15581200000000312, виданий 24.05.2013р., видавник: Виконавчий комітет Южненської міської ради.

Оскільки загальна площа нерухомого майна складає більше 5 000 кв.м., було передано для проведення державної реєстрації прав до Державної реєстраційної служби України.

Згідно ч.1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; 3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; 4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; 5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 51) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 52) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 53) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; 54) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; 55) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 56) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; 6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

16.08.2013 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяною Василівни прийнято рішення № 5075592 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, яке отримано ДП «МТП «Южний» 02.09.2013 року.

Як вбачається з оскаржуваного рішення № 5075592 від 16.08.2013 року, підставою для відмови зазначено звернення із заявою неналежної особи.

Відповідно до частини 7 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» - державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого право набувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи.

Як вбачається зі свідоцтва про право власності на нерухоме майно №1322 від 25.02.2009 року, Серії САС № 919040, власником гуртожитку є Держава України в особі Міністерства інфраструктури України та знаходиться в господарському віданні ДП «МТП «Южний».

Як вже встановлено, Наказом від 22.03.2013 №180 Міністерство інфраструктури наказало передати гуртожиток у комунальну власність територіальної громади м.Южне та зобов'язало керівника підприємства здійснити необхідні заходи щодо передачі майна.

Отже, зазначений вище наказ Міністерства інфраструктури України №180 від 22.03.2013 року є погодженням Уповноваженого органу управління на розпорядження майном, зокрема, гуртожитком ДП «МТП «Южний», розташованого за адресою: 65481, Одеська обл., м. Южне, вул. Будівельників, 7, що перебачене п.4.2 Статуту.

Судова колегія погоджується з думкою суду першої інстанції, що позивач як балансоутримувач гуртожитку, в господарському віданні якого даний гуртожиток знаходиться, є належною особою, яка має повноваження на звернення до Державної реєстраційної служби з заявою про державну реєстрацію права власності на це майно за Южненською міською радою.

Враховуючи вищевикладене та оцінюючи надані сторонами докази в їх сукупності, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що оскаржуване рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяни Василівни про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 5075592 від 16.08.2013 року є протиправним та підлягає скасуванню, а тому позовні вимоги Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний" є обґрунтованими, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.

Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяни Василівни, - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2013 року по справі за позовом Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний" до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяни Василівни, Державної реєстраційної служби України, третя особа на стороні позивача - Южненська міська рада Одеської області, про визнання рішення протиправним та його скасування, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 212 КАС України.

Головуючийсуддя С.І. Жук суддя Ю.В. Яковлев суддя А.Г. Федусик