Ухвала суду № 37750660, 19.02.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2014
Номер справи
821/1965/13-а
Номер документу
37750660
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

19 лютого 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/1965/13-а

Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого Золотнікова О.С.,

суддів Осіпова Ю.В. та Федусика А.Г.,

при секретарі Василенко І.Ю.,

за участю представника відповідача Лозенко Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу комунальної установи «Бериславська центральна районна лікарня» на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2013 року по справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Бериславському районі Херсонської області до комунальної установи «Бериславська центральна районна лікарня» (третя особа Державна фінансова інспекція в Херсонській області) про стягнення заборгованості по страховим внескам, -

В С Т А Н О В И В:

У травні 2013 року Управління Пенсійного фонду України в Бериславському районі Херсонської області (далі Управління ПФУ в Бериславському районі Херсонської області) звернулось до суду з позовом до комунальної установи «Бериславська центральна районна лікарня» (далі КУ «Бериславська ЦРЛ»). З урахуванням уточнень до позову позивач просив стягнути з відповідача недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 15021 грн. 94 коп. (а. с. 121-126).

В обґрунтування заявлених вимог зазначалось, що відповідач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Бериславському районі Херсонської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 29 березня 2013 року посадовою особою Управління ПФУ в Бериславському районі Херсонської області складено акт за № 14, на підставі якого КУ «Бериславська ЦРЛ» виставлена вимога від 01 квітня 2013 року за № Ю-20-У про сплату суми боргу по страховим внескам у розмірі 15021 грн. 94 коп.. Вимогу відповідачем отримано 16 квітня 2013 року, проте у добровільному порядку заборгованість не погашено.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2013 року позов Управління ПФУ в Бериславському районі Херсонської області задоволено. Стягнуто з КУ «Бериславська ЦРЛ» на користь Управління ПФУ в Бериславському районі Херсонської області борг по страховим внескам відповідно до вимоги від 01 квітня 2013 року № Ю-20-У в розмірі 15021 грн. 94 коп..

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, відповідач в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи. Так, судом не прийнято до уваги, що в III кварталі 2012 року ДФІ в Херсонській області було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01 січня 2007 року по 01 серпня 2012 року. Відповідно до акту ревізії від 29 серпня 2012 року № 04-18/18 ДФІ в Херсонській області вимагала усунути порушення в частині стягнення заборгованості за зайво перерахований збір на обов'язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 15021 грн. 94 грн., що підтверджується вимогою від 04 вересня 2012 року за № 21-04-16-14/5218. Крім того, судом не враховано, що вимогу відповідачем направлено на підставі ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», норми якої в частині сплати боргу на момент пред'явлення вимоги втратили чинність. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

В запереченнях на апеляційну скаргу представник позивача просить залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, виступ представника відповідача в підтримку апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом встановлено, що КУ «Бериславська ЦРЛ» перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Бериславському районі Херсонської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В III кварталі 2012 року Державною фінансовою інспекцією в Херсонській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01 січня 2007 року по 01 серпня 2012 року.

За результатами ревізії складено акт від 29 серпня 2012 року за № 04-18/18.

Вимогою ДФІ в Херсонській області від 04 вересня 2012 року за № 21-04-16-14/5218 зобов'язано відповідача усунути порушення в частині стягнення заборгованості за зайво перерахований збір на обов'язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 15021 грн. 94 коп..

На виконання зазначеної вимоги, КУ «Бериславська ЦРЛ» зменшено суму на внески у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 15021 грн. 94 коп., про що зазначено у звітності «Про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за № 5018.

З 25 по 29 березня 2013 року Управлінням ПФУ в Бериславському районі Херсонської області проведено планову перевірку відповідача, за результатами якої складено акт від 29 березня 2013 року за № 14, на підставі якого КУ «Бериславська ЦРЛ» виставлено вимогу від 01 квітня 2013 року за № Ю-20-У про сплату суми боргу по страховим внескам у розмірі 15021 грн. 94 коп..

Вимогу відповідачем отримано 16 квітня 2013 року, проте у добровільному порядку заборгованість не погашено.

Задовольняючи позовні вимоги Управління ПФУ в Бериславському районі Херсонської області, суд першої інстанції обґрунтовано послався на Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Так, відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Згідно пункту 3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону з дня набрання чинності цим Законом (з 01 січня 2011 року) платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 названого Закону єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Платники єдиного внеску визначені в статті 4 Закону та до них відносяться підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Статтею 6 Закону встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно ст. 7 Закону єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

У відповідності до п. 1.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), ця Інструкція визначає процедуру добровільної участі осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

На підставі пункту 5.9 Інструкції обчислення страхових внесків органами Пенсійного фонду здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.

Частиною 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Як встановлено матеріалами справи, Управлінням ПФУ в Бериславському районі Херсонської області на виконання вимог ст. 25 Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» було надіслано на адресу КУ «Бериславська ЦРЛ» вимогу від 01 квітня 2013 року за № Ю-20-У про сплату суми боргу по страховим внескам у розмірі 15021 грн. 94 коп., яку отримано відповідачем 16 квітня 2013 року, проте у добровільному порядку не сплачено.

З урахуванням викладеного, висновок суду першої інстанції щодо стягнення з КУ «Бериславська ЦРЛ» суми боргу по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 15021 грн. 94 коп. є обґрунтованим та таким, що відповідає чинному законодавству України.

Доводи апелянта щодо безпідставного посилання позивачем в вимозі про сплату боргу на положення ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», норми якої в частині сплати боргу на момент пред'явлення вимоги втратили чинність, не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, оскільки повноваження пенсійного органу щодо надіслання вимоги про сплату боргу платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, так само як і обов'язок платника єдиного внеску сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки, на момент виникнення спірних правовідносин були передбачені наведеними вище положеннями ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу комунальної установи «Бериславська центральна районна лікарня» залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2013 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст ухвали складено 24 лютого 2014 року.

Головуючий:

Судді: