Ухвала суду № 37745683, 19.03.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2014
Номер справи
2а-2280/12/1370
Номер документу
37745683
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2014 року Справа № 114062/12

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Кушнерика М.П.

суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.

з участю секретаря судового засідання Король Х.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області ДПС та ПП «СЦ-Сервіс-Центр Стрий» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2012 року по справі за позовом ПП «СЦ-Сервіс-Центр Стрий» до Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області Державної податкової служби про визнання неправомірних дій щодо проведення перевірки, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И Л А:

16.03.2012р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії ДПІ у Стрийському районі Львівської області щодо проведення перевірки, визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 24.11.2011 року №0004921503, №0004941503, №0004931503.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Податковим кодексом України не передбачено можливість проведення камеральної перевірки своєчасності сплати податкових зобов»язань, тому вважає, що таку перевірку проведено незаконно. Крім того, вважає, що штрафні санкції були застосовані за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року, а тому розмір штрафних санкцій має визначатись з урахуванням п.7 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідних положень" Податкового кодексу України. Натомість відповідачем застосовано розмір штрафних санкцій, відповідно до положень ст.126 Податкового кодексу України.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21.05.2012р. позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Стрийському районі №0004931503 від 24.11.2011 року. Визнано частково протиправними та скасовано частково на суму 3081,15грн. податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Стрийському районі №0004921503 від 24.11.2011 року. Визнано частково протиправним та скасовано частково на суму 386,21грн. податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Стрийському районі №0004941503 від 24.11.2011 року. В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Сторони оскаржили дану постанову, з підстав неповного з»ясування обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Вимоги апеляційної скарги позивачем обґрунтовані тим, що 16.11.2011 р. Державною податковою інспекцією у Стрийському районі Львівської області «з відома посадових осіб підприємства - керівника Чернера Крістіана» проведено камеральну перевірку своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання до бюджету з орендної плати за землю ПП «СЦ-Сервіс-Центр Стрий» по Нежухівській с/р березнь-квітень-травень 2011р. та м.Стрию за січень, лютий, березень 2011 р. За результатами проведеної перевірки Державною податковою інспекцією у Стрийському районі Львівської області складено акт № 3782/15-3/32053949 від 16.11.2011 р. Згідно даного акту перевірку ДПІ проведено на підставі п.п.20.1.4. п. 20.1. ст. 20 розділу І Податкового кодексу України.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю, сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: ... 20.1.4. проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом…

У п.21.1. ст.21 Податкового кодексу України визначено, що посадові особи контролюючих органів зобов'язані: 21.1.1. дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими "законами України, іншими нормативними актами; 21.1.2. забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій;... 21.1.4. не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій...

Відповідно до ст.75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Таким чином, проведення камеральної перевірки можливе лише на підставі даних, викладених у податковій декларації платника податку. При цьому використання будь-яких інших документів (в т.ч. платіжних документів про сплату податкових зобов'язань) є недопустимим.

У п.п.75.1.2. п.75.1. ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Таким чином, Податковим кодексом України не передбачено можливість проведення камеральної перевірки своєчасності сплати податкових зобов'язань. Питання своєчасності сплати податків та зборів може бути предметом лише документальної планової та позапланової виїзної перевірки, що прямо передбачено у п.п.75.1.2. п.75.1. ст.75 Податкового кодексу України.

Вважає, що ДПІ у Стрийському районі Львівської області незаконно проведено камеральну перевірку своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання до бюджету за платежем орендна плата за землю, що зумовлює безпідставність винесених податкових повідомлень-рішень, які базуються виключно на вказаному незаконному акті перевірки.

У самому акті перевірко вказано, що остання проводилась «з відома посадових осіб підприємства - керівника Крістіана Чернера». Однак, ПП «СЦ-Сервіс-Центр Стрий» не було повідомлено про проведення будь-яких перевірок.

Згідно п.78.4. ст.78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Щодо ПП «СЦ-Сервіс-Центр Стрий» не приймалось жодних наказів про проведення перевірок, дані накази у порядку, встановленому Податковим кодексом України, ПП «СЦ-Сервіс-Центр Стрий» вручені не були, що повторно підтверджує позицію ПП «СЦ-Сервіс-Центр Стрий» щодо незаконності проведеної перевірки і відповідно незаконності будь-яких документів (зокрема, акту), складених за результатами такої перевірки.

Крім того, у позивача відсутня будь-яка заборгованість по сплаті узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за землю, оскільки позивачем належним чином та у повному обсязі погашаються усі податкові зобов'язання.

Як вбачається з оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10 %, 20 % від суми платежу.

Відповідно до п.7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Перехідних положень Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Таким чином, максимальна сума штрафу за будь-яке порушення податкового законодавства, яке вчинено у період з 1 січня по 30 червня 2011 року, становить 1 грн. Згідно висновків акту перевірки порушення податкового законодавства (а саме п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України) мало місце у січні - травні 2011 року.

Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою задоволити вимоги позивача за первинним позовом - у повному обсязі.

Податковий орган свої вимоги обґрунтовує тим, що штрафна санкція у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення, застосовуються коли відбувається донарахування основного платежу, а в даному випадку штрафні санкції застосовано на підставі п.126.1 ст.126 Податкового Кодексу України за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання до бюджету, відповідно до якої, ( п.126.1.) у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: пп.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону України від 21.12.2000р. №2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" вказує, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

пп.17.1.7.п.17.1 ст.7 даного Закону встановлює, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 -17.1.6 цього пункту, чи ні.

Проведеною перевіркою встановлено порушення п.287.3 ст.287 та п.288.7 ст.288 розділу II Податкового кодексу України, а саме, платником несвоєчасно сплачено суму орендної плати за землю по м.Стрию за січень 2011 року - 15408,43 грн. за лютий 2011 року - 15408,43 грн., за березень 2011 року - 15408,43 грн., та по НежухівськІй с/р за березень 2011 року - 3862,09грн., за квітень 2011 року - 3862,09 грн., за травень 2011 року - 3862,09 грн..

По м.Стрий: фактично погашена сума за січень 2011 року - податковий борг в сумі 15076,92грн., 17.06.2011р. - 15076,92 грн. ( платіжне доручення №5629); фактично сума за лютий 2011 року погашена в т.ч. 17.06.2011р. - 328,83 грн. ( платіжне доручення № 5629); 01.09.2011р.- 3200,00 грн. ( платіжне доручення № 6032 ); 01.09.2011р. - 2279,60 грн. ( платіжне доручення №6149 ); 01.09.2011р. - 3200,00 грн. ( платіжне доручення № 5474); 01.09.2011р. - 3200,00 грн. (платіжне доручення № 5707); 01.09.2011р. - 3200,00 грн. ( платіжне доручення № 5854); за березень 2011 року: 13.10.2011р. - 8097,52 гри. ( платіжне доручення №6625); 01.09.2011р.- 3200,00 грн., ( платіжне доручення №5192 ); 01.09.2011р. - 3200,00 грн. ( платіжне доручення №6309); 01.09.2011р. - 910,91 грн. (платіжне доручення №5474); по Нежухівській с/р фактично погашена сума за березень 2011 року - податковий борг в сумі 3391,82 грн. 07.06.2011р. (платіжне доручення № 5708 ); за квітень 2011 року: 07.06.2011р. - 3391,82 грн. (платіжне доручення № 5630 ); 07.06.2011р. - 470,27 грн. ( платіжне доручення № 5630 ); за травень 2011 року: 10.08.2011р. - 3428,09 грн. ( платіжне доручення № 6033 )

Відповідальність за несплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків передбачена ст.126 Податкового кодексу України.

По Нежухівській с/р: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за строку сплати суми грошового зобов'язання 7290,18 грн., у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу в сумі 729,02 грн.; при затримці більше 30 календарних днів включно, наступних за строком сплати суми грошового зобов'язання 3391,82 грн., - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу в сумі 678,36 грн.

По м.Стрию: при затримці більше 30 календарних днів включно, наступних за строком сплати суми грошового зобов'язання 45893,78 грн., - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу в сумі 9178,75 грн.

За результатами перевірки складено акт від 16.11.2011р №3782/15-3/32053949 про результати перевірки своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання до бюджету.

Відповідно до пункту 113.3 ст.113 ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кодексом та іншими законами України.

Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, представника позивача, яка просить задоволити їх апеляційну скаргу, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 07.10.2008 р. між позивачем (як орендарем), та Стрийською районною державною адміністрацією (як орендодавцем), укладено Договір оренди земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: с.Нежухів.

Позивач є платником орендної плати, відповідно до ст.269 Податкового кодексу України.

16.11.2011р. відповідачем проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов»язання до бюджету, за результатами якої складено акт № 3782/153/32053949.

Перевіркою встановлено, порушення позивачем граничного терміну погашення самостійно визначених податкових зобов»язань з орендної плати за землю по м.Стрий та по Нежухівській сільській раді.

На підставі даного акту, винесено податкові повідомлення-рішення від 24.11.2011 року, якими зобов»язано сплатити штраф за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов»язання з орендної плати за землю: №0004921503, яким визначено позивачу штраф в розмірі 9178,75грн., №0004941503, яким визначено позивачу штраф в розмірі 729,02 грн., № 0004931503, яким визначено позивачу штраф в розмірі 678,36 грн.

Позивач оскаржив зазначені податкові повідомлення-рішення в адміністративному порядку, проте в задоволенні скарги було відмовлено.

Згідно із п.113.3. ст.113 Податкового кодексу - штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Застосування за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), не передбачених цим Кодексом та іншими законами України, не дозволяється.

Колегія суддів погоджується з висновком суду, що штрафні санкції застосовано до позивача з порушенням положень п.7 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, а саме: 3081,15 грн. - застосовані при затримці сплати орендної плати за землю у м.Стрий грошових зобов»язань в розмірі 15076,92 грн., (податковий борг виник 03.03.2011р.) та 328,83 грн. (податковий борг виник 31.03.2011р.); 1064,57 грн. - застосовані при затримці сплати орендної плати за землю у с.Нежухів грошових зобов»язань в розмірі 3391,82 грн. (податковий борг виник 01.05.2011р.), 3391,82грн. (податковий борг виник 31.05.2011р.) та 470,27 грн. (податковий борг виник 31.05.2011р). В решті застосовано правомірно. Оскільки спірні правовідносини стосуються періоду з 01.01.2011р. по 30.06.2011р., то штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення, відповідно до п.7 підрозділу 10 розділу XX ПК України.

Порушення позивачем вимог Податкового кодексу допущено як до 30.06.2011 р., так і після цього.

Твердження позивача про неправомірність дій ДПІ у Стрийському районі Львівської області щодо проведення камеральної перевірки своєчасності сплати податкових зобов»язань, а також те, що відповідач не повідомив про проведення такої перевірки спростовується ст.76 Податкового кодексу України, якою передбачено, що камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком, камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення, згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов»язкова.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області ДПС та ПП «СЦ-Сервіс-Центр Стрий» - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2012 року по справі 2а-2280/12/1370 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя: М.П.Кушнерик

Судді: О.І.Мікула

А.Р.Курилець

Повний текст виготовлено 21.03.14р.