ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
05 березня 2014 року 10:46 № 826/1848/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., за участі секретаря судового засідання Островської О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Громадської організації "Товариство ветеранів-однодумців" (далі - позивач)
до Головного управління внутрішніх військ МВС України (далі - відповідач,
ГУ ВВ МВС України)
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно здійснення обов'язку виконати заходи, передбачені пунктом 4 Порядку громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади;
- визнати незаконним рішення про неможливість надати позивачу документи, необхідні для проведення громадської експертизи;
- зобов'язати відповідача видати наказ (розпорядження) про проведення громадської експертизи діяльності відповідача стосовно організації та ведення квартирного обліку, забезпечення та надання житлових приміщень у внутрішніх військах і здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою матеріалів, із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові та посади особи (осіб), відповідальної (відповідальних) за забезпечення взаємодії з організацією;
- зобов'язати відповідача утворити робочу групу для підготовки матеріалів із залученням представника організації;
- зобов'язати відповідача розмістити інформацію про надходження запиту щодо проведення громадської експертизи та заходи, що ним здійсненні з метою сприяння її проведенню, на власному веб-сайті;
- зобов'язати відповідача подати організації необхідні матеріали для проведення громадської експертизи в обсязі, що містить інформацію, доступ до якої не може бути обмеженим згідно із законом.
Позов вмотивовано протиправним невиконанням відповідачем визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року № 976 обов'язку щодо сприяння позивачу у проведенні громадської експертизи діяльності ГУ ВВ МВС України стосовно організації та ведення квартирного обліку, забезпечення та надання житлових приміщень у внутрішніх військах МВС України
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача щодо позову заперечив, стверджуючи про його необґрунтованість, з огляду на відсутність у відповідача законодавчо визначеного обов'язку сприяти позивачу в проведенні вищезгаданої експертизи згідно з вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України, яка покладає такий обов'язок на органи виконавчої влади, до яких відповідач не відноситься.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши та оцінивши докази, що містяться у справі, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року № 976, неодноразово звертався до МВС України та ГУ ВВ МВС України щодо проведення громадської експертизи діяльності ГУ ВВ МВС України стосовно організації та ведення квартирного обліку, забезпечення та надання житлових приміщень у внутрішніх військах МВС України.
Листом від 16 грудня 2013 року № 3/23/4-К-61-ЗІ відповідач повідомив представника позивача Касандяка В.В., що питання забезпеченням житлом військовослужбовців внутрішніх військ МВС України врегульовані Житловим кодексом Української РСР, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081 та наказом МВС України від 28 липня 2007 року № 278, інші документи, які визначають організацію забезпечення і надання житлових приміщень військовослужбовцям внутрішніх військ МВС України відсутні. Водночас повідомлено про відсутність у відповідача повноважень здійснювати громадську експертизу вищезгаданих актів з огляду на те, що він не є органом виконавчої влади, а входить до системи МВС України - центрального органу виконавчої влади, до якого рекомендовано звернутись щодо проведення вищевказаної громадської експертизи.
Листом від 17 січня 2014 року № 3/23/4-К-324 представника позивача Касандяка В.В. також повідомлено про неможливість надати запитувані ним документи з питань, що стосуються організації та ведення квартирного обліку, забезпечення та надання житлових приміщень у внутрішніх військах МВС України, оскільки вони містять інформацію з обмеженим доступом.
Вирішуючи цю справу суд виходить із наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року № 976 затверджено Порядок сприяння проведенню громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 2 Порядку громадська експертиза діяльності органів виконавчої влади (далі - громадська експертиза) є складовою механізму демократичного управління державою, який передбачає проведення інститутами громадянського суспільства оцінки діяльності органів виконавчої влади, ефективності прийняття і виконання такими органами рішень, підготовку пропозицій щодо розв'язання суспільно значущих проблем для їх врахування органами виконавчої влади у своїй роботі.
У цьому Порядку під інститутами громадянського суспільства слід розуміти громадські організації, професійні та творчі спілки, організації роботодавців, благодійні і релігійні організації, органи самоорганізації населення, недержавні засоби масової інформації та інші непідприємницькі товариства і установи, легалізовані відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 3 Порядку орган виконавчої влади сприяє інституту громадянського суспільства у проведенні громадської експертизи у разі надходження від нього письмового запиту із зазначенням відповідних відомостей, зокрема, шляхом вчинення низки дій, визначених пунктом 4 Порядку. День надходження запиту є датою початку проведення громадської експертизи.
Однак, за висновком суду вказаний Порядок не підлягає застосуванню до відповідача у правовідносинах із позивачем з огляду на те, що відповідач не є органом виконавчої влади, а отже не породжує у нього обов'язку сприяти позивачу у проведення вищезгаданої громадської експертизи.
Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України» внутрішні війська входять до системи МВС України та згідно зі статтею 6 цього ж Закону підпорядковуються Міністру внутрішніх справ України.
Указом Президента України від 06 червня 2007 року № 501/2007 «Питання органу військового управління внутрішніх військ» затверджено Положення про орган військового управління внутрішніх військ МВС України (далі - Положення).
У відповідності до 1 Положення органом військового управління внутрішніх військ є Головне управління внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, до основних завдань якого, визначених пунктом 4 Положення, поміж іншого, віднесено організацію взаємодії з центральними та місцевими органами виконавчої влади, правоохоронними органами та органами військового управління.
Ураховуючи вищевикладене, вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.
Суддя О.О. Власенкова