Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2014 р. Справа №805/1590/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 год. 05 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Кірієнка В.О.
при секретарі Шерстюк Н.А.
за участю
представника позивача Счастливенко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги при народженні дитини в розмірі 7626,63 грн. та державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1430,00 грн., що разом складає 9056,63 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги при народженні дитини в розмірі 7626,63 грн. та державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1430,00 грн., що разом складає 9056,63 грн.
В обґрунтування позову позивач вказав, що 25 серпня 2011 року до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації звернулася ОСОБА_2 з метою отримання допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно заяви останньої була призначена допомога при народженні дитини з 01.08.2011 по 31.08.2011р. - 8320,00 грн. (одноразово), з 01.09.2011 по 31.08.2013р. - 693,33 грн. (щомісячно) та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 14.10.2011 по ІНФОРМАЦІЯ_3 - 130,00 грн. (щомісячно). Проте, в ході перевірки даних було встановлено, що малолітня дитина ОСОБА_2 ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, про що свідчить свідоцтво про смерть. В результаті цих обставин, а саме неповідомлення органу праці та соціального захисту населення про смерть дитини, відповідач незаконно отримала допомогу при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.10.2012 по 31.08.2013 року у загальному розмірі 9056,63 грн. Просив задовольнити позовні вимоги.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання, яке призначене на 18.03.2014р. не прибула, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася судом належним чином, через канцелярію суду надала письмову заяву про розгляд справи без її участі. У попередньому засіданні 06.03.2014р. відповідач заперечувала проти задоволення позовних вимог, оскільки 27.09.2012р. виконавчий комітет Опитнянської сільської ради передав повідомлення про смерть дитини ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації, що підтверджується вхідним штампом УПСЗН на другому примірнику. Зазначила, що даний факт підтверджується листом Реєстраційною службою Артемівського міськрайонного управління юстиції від 16.12.2013р. Таким чином, оскільки відповідачем своєчасно було повідомлено про смерть дитини, позивач повинен був припинити соціальні виплати, однак цього не було зроблено з вини Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації. Просила відмовити у задоволенні позову.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі документів.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину - ОСОБА_5, про що в Книзі реєстрації народжень 23.08.2011 року зроблено відповідний актовий запис за № 19 та підтверджується свідоцтвом Серії НОМЕР_1 (а.с. 9).
Відповідно до заяви відповідача від 25.08.2011 року № 519, ОСОБА_2 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації з метою отримання допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 10-11).
Згідно із вищевказаною заявою відповідача від 25.08.2011 року (а.с. 10-11), вона просила призначити їй, зокрема допомогу при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до Законів України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям інвалідам».
Також, ОСОБА_2 зазначила, що у разі працевлаштування впродовж терміну призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства, зміни права на призначення надбавки на догляд, а також у разі змін у складі сім'ї (укладення шлюбу, усиновлення дитини, влаштування на повне державне утримання тощо) відповідно до Законів України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям інвалідам» відповідач зобов'язується повідомити органи праці та соціального захисту населення.
Згідно рішення Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації від 25.08.2011 року ОСОБА_2 була призначена допомога при народженні дитини з 01.08.2011 по 31.08.2011р. - 8320,00 грн. (одноразово), з 01.09.2011 по 31.08.2013р. - 693,33 грн. (щомісячно) та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 14.10.2011 по ІНФОРМАЦІЯ_3 - 130,00 грн. (щомісячно).
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992р. № 2811-ХІІ в редакції Закону № 2334-ІІІ від 22.03.2001р. (далі Закон № 2811) та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (далі - Постанова КМУ № 1751).
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну).
Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.
Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону № 2811, допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.
Пунктом 10 Постанови КМУ № 1751 передбачено, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Згідно пункту 1 ст. 13 Закону № 2811, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до ст. 12 Закону № 2811, допомога при народженні дитини нараховується виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого на день народження дитини.
Допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму, - на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, - на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму, - на третю і кожну наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом наступних 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Абзацем 5 пункту 13 Постанови КМУ № 1751 передбачено, що при цьому така допомога надається у розмірах прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленого на день народження дитини.
Встановлення прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць закріплено в статті 21 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік».
На момент народження ОСОБА_5 прожитковий мінімум на дитину віком до шести років складав - 832,00 грн.
Державна допомога до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі відповідно до статті 15 Закону № 2811 та пункту 22 Постанови КМУ № 1751, та дорівнює різниці між 100 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130,00 грн.
Зазначені державні допомоги відповідач отримувала щомісячно у повному обсязі, суд зазначає, що вказаний факт підтверджений поясненнями позивача та не заперечується відповідачем, а також не спірним предметом в даній справі.
Відповідно до п. 13 Постанови КМУ № 1751, контроль за цільовим використанням допомоги і створенням належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей здійснюється головними державними соціальними інспекторами і державними соціальними інспекторами органів праці та соціального захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім'ї та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування шляхом проведення моніторингу виплат і використання допомоги, вибіркового обстеження окремих сімей.
На виконання наведеної норми, позивачем була проведена вибіркова перевірка цільового використання державної допомоги при народженні дитини 13 серпня 2013 року та виявлено, що малолітня дитина ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, про що свідчить свідоцтво про смерть Серії НОМЕР_2 (а.с. 14).
На підставі наведеної перевірки був складений акт від 13.08.2013р., в якому зафіксована відмова ОСОБА_2 від підпису в акті (а.с. 13).
Відповідно до ст. 11 Закону № 2811, виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі:
позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;
припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини;
нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;
у разі виникнення інших обставин.
Згідно до ст. 22 Закону № 2811, одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Позивачем був надісланий лист про обов'язок ОСОБА_2 повернення надміру виплачених коштів із зазначенням суми переплат і банківськими реквізитами, який отриманий відповідачем 04.09.2013р. (а.с. 19).
Щодо посилань відповідача на те, що вона надала інформацію про смерть дитини ОСОБА_5 до виконавчого комітету Опитнянської сільської ради, а останній в свою чергу 27.09.2012р. передав повідомлення до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації, суд не бере до уваги з огляду на зазначене.
Відповідно до пункту 13 Постанови КМУ № 1751, державні органи реєстрації актів цивільного стану протягом 10 днів після реєстрації смерті дитини подають органам праці та соціального захисту населення відповідні відомості за формою, встановленою законодавством.
Проте, з матеріалів справи вбачається, що в повідомленні про померлих дітей, яке надійшло від виконавчого комітету Опитненської сільської ради до позивача 27.09.2012р., відсутні відомості про матір дитини (а.с. 21).
Як пояснив представник позивача у судовому засіданні, призначення та виплата державних допомог відповідно до Закону України № 2811-ХІІ проводиться в програмному комплексі ASOPD/KOMTEX. Електронна справа формується на підставі заяв отримувачів та відповідних довідок. За даною справою, отримувачем в зазначеній електронній базі зареєстрована матір дитини - ОСОБА_2. Оскільки прізвище матері та дитини різні, прізвище матері - ОСОБА_2, а прізвище дитини - ОСОБА_5, УПСЗН не мало змоги попередити виникнення нецільового використання коштів
Також, суд зазначає, що на одержувача допомог законодавець поклав обов'язок про повідомлення усіх обставин, які можуть вплинути на виплату державних допомог, так в п. 46 Постанови КМУ № 1751 зазначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу, з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Відповідно до вимог ст. 22 Закону України № 2811-ХІІ та п. 49 Постанови КМУ № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Як вже було зазначено судом, вищевказані вимоги законодавства були доведені до відома відповідача при оформлені заяви про призначення усіх видів соціальних допомог, про що свідчить особистий підпис ОСОБА_2
З довідок-розрахунку Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації (а.с. 16, 17), сума переплаченої отриманої допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.10.2012 по 31.08.2013 року складає у загальному розмірі 9056,63 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню повністю та з відповідача підлягає стягненню надмірно сплачена допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.10.2012 по 31.08.2013 року у розмірі 9056,63 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги при народженні дитини в розмірі 7626,63 грн. та державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1430,00 грн., що разом складає 9056,63 грн. - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації надміру виплачені кошти державної допомоги при народжені дитини у розмірі 7626 (сім тисяч шістсот двадцять шість) грн. 63 коп. на р/р 35413009008090 у відділенні Держказначейства в м. Артемівську та Артемівському районі у Донецькій області, банк отримувача ГУДК в Донецькій області м. Донецьк, код бюджетної класифікації 090304, ОКПО 25946273, МФО 834016.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації надміру виплачені кошти державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 1430 (одну тисячу чотириста триста) грн. 00 коп. на р/р 35414008008090 у відділенні Держказначейства в м. Артемівську та Артемівському районі у Донецькій області, банк отримувача ГУДК в Донецькій області м. Донецьк, код бюджетної класифікації 090303, ОКПО 25946273, МФО 834016.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 18 березня 2014 року.
Постанова виготовлена у повному обсязі 24 березня 2014 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Кірієнко В.О.