ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
20 березня 2014 р.м.ОдесаСправа № 2а-4716/12/2170
Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Морська Г.М.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді -Яковлева Ю.В.судді -Жука С.І.судді -Вербцької Н.В.при секретарі -Синявській І.В. за участю представника позивача -Голодриги С.Р.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 січня 2014 року по адміністративній справі за позовом Херсонського державного заводу «Палада» до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів в Херсонській області про скасування податкових повідомлень-рішень,
встановила:
Позивач - Херсонський державний завод «Палада» звернувся до суду з адміністративним позовом до ДПІ у м. Херсоні, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 19 липня 2012 року № 0000641504 та №0000651504, якими позивачу було зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з ПДВ у розмірі 423528,00 гривень та застосовано штрафні санкції у розмірі 211764,00 гривень.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що в акті перевірки від 13 липня 2012 року № 1364/15-4/24961253 було зроблено висновки стосовно порушення позивачем п.200.1-п.200.4 ст.200 ПК України в частині несвоєчасного заявлення сум податку на додану вартість до відшкодування. Позивач вважає, що при заповненні податкової декларації з податку на додану вартість дотримався всіх вимог податкового законодавства, а відтак податкові повідомлення-рішення від 14 червня 2012 року № 0000491504 та № 0000501504, які складені за висновками акту перевірки від 13 липня 2012 року не відповідають нормам законодавства і підлягають скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов з наведених вище підстав.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15 січня 2014 року адміністративний позов ХДЗ «Палада» був задоволений повністю. Було скасовано податкові повідомлення - рішення від 19 липня 2012 року № 0000641504 та № 0000651504.
В апеляційній скарзі ДПІ у м. Херсоні, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, ставить питання щодо скасування оскаржуваної постанови та прийняття нової про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом 1-ї інстанції встановлено, що відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №213964 Херсонський державний завод «Палада» зареєстрований виконавчим комітетом Херсонської міської ради 10 квітня 1998 року за № 1 499 120 0000 004653.
Також встановлено, що ХДЗ «Палада» включено до Переліку суднобудівних підприємств, для яких запроваджуються заходи державної підтримки суднобудівної промисловості, затвердженого постановою КМУ від 21 грудня 2005 року № 1256.
Також, судом встановлено, що у період з 21 червня 2012 року по 27 червня 2012 року відповідачем було проведено позапланову виїзну документальну перевірку ХДЗ «Палада» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2012 року, заявленої до відшкодування на розрахунковий рахунок.
За результатами проведеної перевірки відповідачем складено акт від 13 липня 2012 року № 1364/15-4/24961253.
З зазначеного вище Акта вбачається, що перевіряючи ми було встановлено порушення позивачем п.п.200.1, 200.2, 200.3, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування з ПДВ по декларації за квітень 2012 року у сумі 423528,00 гривень. Також, встановлено порушення п. 200.1, 200.2, 200.3, 200.4 ст. 200 ПК України ХДЗ «Палада» в результаті чого, занижено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за березень 2012 року у сумі 423528,00 гривень.
На підставі висновків зазначеного акту перевірки ДПІ у м. Херсоні було винесено податкові повідомлення-рішення від 19 липня 2012 року: № 0000641504, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 211764,00 грн.; № 0000651504, яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за березень 2012 року на 423528,00 гривень.
Задовольняючи позовні вимоги суд 1-ї інстанції зазначив, що діючим законодавством України не обмежено право платників податків, які відносяться до галузі суднобудування, користуватися загальним порядком отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначеним статтею 200 ПК України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду 1-ї інстанції, виходячи з наступного.
Так з матеріалів справи вбачається, що ХДЗ «Палада» 20 березня 2012 року до ДПІ у м. Херсоні було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2012 року та додатки до неї, в якій у рядку 19 зазначено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 441899,00 гривень. Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду становить 277047,00 грн. (рядок 21 декларації). Відповідно до додатку 2 до декларації залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду становить 277047,00 грн., з яких сума, що виникла у лютому 2012 року - 277047,00 ривень.
20 квітня 2012 року до ДПІ у м. Херсоні позивачем подано податкову декларацію з ПДВ за квітень 2012 року та додатки до неї, в яких у рядку 19 зазначено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 108431,00 грн. Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду становить 423528,00 грн. (рядок 21 декларації). За додатком № 3 до декларації з ПДВ за квітень 2012 року «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» розмір бюджетного відшкодування в сумі 423528,00 грн. визначений виходячи із від'ємного значення попереднього податкового періоду.
Відповідно до п.14.1.181 ст.14 ПК України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу;
Згідно п.198.3 ст.198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст.39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.193.1 ст.193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п.201.11 ст.201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу (п.198.6 ст.198 ПК України).
Відповідно до п.п.200.1, 200.2, 200.3 та 200.4 ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цьогоКодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Отже, Податковий кодекс України передбачає необхідність врахування як надходжень сум податку разом із вартістю товарів (послуг), що поставляються платником податку, так і витрат цього платника на сплату сум податку на додану вартість у складі ціни товарів (послуг), що придбані ним з метою використання у господарській діяльності. При цьому за певних обставин може утворюватися ситуація, коли різниця між податковими зобов'язаннями (тобто надходженнями сум податку на додану вартість) та податковим кредитом (витратами зі сплати податку в ціні товарів та послуг) буде від'ємною. Ця різниця за певних умов підлягає відшкодуванню платнику податку з державного бюджету.
Відповідно до положень пункту 14 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), при від'ємному значенні сум податку на додану вартість, обрахованого в порядку, передбаченому в пункті 200.1 статті 200 цього Кодексу, по підприємствах суднобудування і літакобудування відшкодування з бюджету здійснюється у податковому періоді, наступному за звітним періодом, у якому виникло від'ємне сальдо податку в порядку і строки, передбачені статтею 200 цього Кодексу.
Положеннями пунктів 2, 3 розділу ХІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25 січня 2011 року № 41 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, що при від'ємному значенні сум податку на додану вартість, обрахованого у передбаченому пунктом 200.1 статті 200 розділу V Кодексу порядку, підприємствам суднобудування і літакобудування бюджетне відшкодування здійснюється у звітному (податковому) періоді, наступному за звітним (податковим) періодом, у якому виникло від'ємне значення податку на додану вартість, у порядку і строки, передбачені статтею 200 розділу V Кодексу. При цьому сума, відображена в рядку 20.2 податкової декларації поточного звітного (податкового) періоду зазначених підприємств, переноситься до рядка 21.1 податкової декларації цього самого звітного (податкового) періоду. Розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється у загальновстановленому порядку.
Відповідно до пунктів 200.7, 200.8 статті 200 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
Перенесення від'ємного значення із рядка 20.2 до рядку 21 декларації з ПДВ не є прямим свідченням обов'язків позивача задекларувати бюджетне відшкодування з ПДВ у цьому періоді.
Колегія суддів погоджується з висновком суду 1-ї інстанції відносно того , що позивач дотримався встановленого порядку декларування бюджетного відшкодування у березні 2012 року, так як в акті перевірки № 1364/15-4/24961253 відповідач не дослідив дату сплати постачальникам від'ємного значення з ПДВ позивачем, що включене до розрахунку бюджетного відшкодування за квітень 2012 року.
З огляду на вищевказане колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив зазначену постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для скасування або зміни вказаної постанови колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційних скарг суттєвими не являються та висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.
Керуючись ч. 1 ст. 195, ст. 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 та п.1 ч.1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів в Херсонській області - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 січня 2014 року по адміністративній справі за позовом Херсонського державного заводу «Палада» до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів в Херсонській області про скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили після її оголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку у відповідності до положень діючого законодавства до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:/підпис/Ю.В. ЯковлевСуддя:/підпис/С.І. ЖукСуддя:/підпис/Н.В. Вербицька