ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" березня 2014 р. Справа № 809/540/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Біньковської Н.В.
при секретарі судового засідання Хоми О.В.
за участю:
представника позивача - Кушніра О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області до Житлово-експлуатаційної організації № 7 про стягнення заборгованості в сумі 385655,26 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області звернулося в суд з адміністративним позовом до ЖЕО-7 про стягнення заборгованості в сумі 385655,26 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем, в порушення статей 17, 20, 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 6, 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не погашено узгоджену суму заборгованості за період з 01.01.2004 року по 18.12.2013 року по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 187801,65 грн., застосованого штрафу в сумі 22798,18 грн. та нарахованої пені в сумі 29815,09 грн., а також по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 101927,23 грн., застосованого штрафу в сумі 30600,52 грн. та нарахованої пені в сумі 12712,59 грн., а всього разом 385655,26 грн.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що на момент розгляду справи у відповідача наявна непогашена заборгованість по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в загальній сумі 385655,26 грн. Просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився без поважних причин та без повідомлення ним про причини неприбуття, хоча згідно частини 4 статті 33, частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду.
За таких обставин, враховуючи положення частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу за відсутності відповідача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ЖЕО-7 зареєстрована як юридична особа, є страхувальником згідно частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та у відповідності до частини 1 статті 15 вказаного Закону є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" є платником єдиного внеску.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Частина 2 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює обов'язки страхувальників, пункт 6 якої передбачає, що страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
За приписами частини 12 статті 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до частини 2 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній до 01.01.2011 року) суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно абзацу 5 частини 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а також пункту 8.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за № 21-1 із змінами, стягнення заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості, або застосування штрафних санкцій.
Пунктом 9.1 вказаної Інструкції визначено, що до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються фінансові санкції відповідно до повноважень, якими органи Пенсійного фонду були наділені до 1 січня 2011 року.
Відповідно пункту 9.3. Інструкції фінансові санкції за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування накладається на страхувальника відповідно до частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції, що діяла до 1 січня 2011 року.
Відповідно до пункту 10 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно частини 13 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення. Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом 10 робочих днів з дня одержання відповідного рішення.
В судовому засіданні встановлено, що ЖЕО-7 самостійно розраховані суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в період з серпня 2010 року по грудень 2010 року в загальній сумі 196833,95 грн., що підтверджується розрахунками суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.200-209). Частина нестягнутої у судовому порядку та несплаченої заборгованості по страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на момент розгляду справи за вказаними розрахунками становить 187801,65 грн. Однак, визначені зобов'язання у встановлений законодавством строк відповідач в повному обсязі не сплатив і на момент розгляду справи заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування складає 187801,65 грн. Оскільки відповідач самостійно визначив розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то сума боргу є узгодженою.
Відповідно до рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за № 1109 від 25.03.2011 року (а.с.74), за № 1110 від 25.03.2011 року (а.с.72), за № 1111 від 25.03.2011 року (а.с.70), за № 1112 від 25.03.2011 року (а.с.68), за № 1113 від 25.03.2011 року (а.с.80), за № 1114 від 25.03.2011 року (а.с.78), за № 1115 від 25.03.2011 року (а.с.76), за № 1168 від 25.03.2011 року (а.с.65), за № 50 від 13.04.2012 року (а.с.64) управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області застосувало до відповідача штраф на загальну суму 22980,34 грн. та нарахувало пеню на загальну суму 29875,71 грн. Вищезазначені рішення направлялися позивачем та отримані ЖЕО-7, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення (а.с.73, 71, 69, 67, 79, 77, 75, 66, 64). Частина нестягнутої у судовому порядку та несплаченої заборгованості по страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на момент розгляду справи згідно вказаних рішень за штрафними санкціями становить 22798,18 грн., за нарахованою пенею складає 29815,09 грн.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страхувальники є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок (пункт 10 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
Згідно абзацу 2 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
За змістом пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Абзацом 1 частини 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань (абзац 2 частини 8 статті 9 Закону).
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу) (частина 12 статті 9 Закону).
Згідно пункту 6 частини 1 статті 1 Закону, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом, вважається недоїмкою.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що територіальний орган Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до частини 10 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно абзацу 1 частини 14 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення (абзац 2 частини 14 статті 25 Закону).
Згідно абзацу 1 частини 1 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Відповідно до частини 3 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Судом встановлено, що ЖЕО-7 самостійно розрахувала суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період листопад 2011 року-серпень 2013 року на загальну суму 125943,51 грн., що підтверджується звітами про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України (а.с.118-199). Частина нестягнутої у судовому порядку та несплаченої заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на момент розгляду справи за вказаними розрахунками становить 101927,23 грн.
В порушення вимог статтей 6 та 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" відповідачем не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим, у ЖЕО-7 виникла заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2011 року-серпень 2013 року в сумі 101927,23 грн. Зазначена сума внеску була самостійно визначена відповідачем у поданих позивачеві звітах, а тому сума боргу є узгодженою.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за № 501 від 11.05.2011 року (а.с.86), за № 533 від 12.05.2011 року (а.с.84), за № 2541 від 10.10.2011 року (а.с.215), за № 4022 від 16.12.2011 року (а.с.105), за № 4023 від 16.12.2011 року (а.с.103), за № 4024 від 16.12.2011 року (а.с.101), за № 890 від 13.04.2012 року (а.с.100), за № 1892 від 10.09.2012 року (а.с.99), за № 2261 від 09.11.2012 року (а.с.98), за № 2303 від 14.11.2012 року (а.с.97), за № 2304 від 14.11.2012 року (а.с.96), за № 2305 від 14.11.2012 року (а.с.95), за № 2306 від 14.11.2012 року (а.с.94), за № 2307 від 14.11.2012 року (а.с.93), за № 2308 від 14.11.2012 року (а.с.92), за № 2309 від 14.11.2012 року (а.с.91), за № 5 від 03.01.2013 року (а.с.213), за № 913 від 14.03.2013 року (а.с.89), за № 946 від 03.04.2013 року (а.с.87) до ЖЕО-7 застосовано штрафні санкції та нараховано пеню, які, з врахування часткової сплати, становлять - штраф в сумі 30600,52 грн. та пеня в сумі 12712,59 грн. Вищезазначені рішення направлялися позивачем та отримані ЖЕО-7 16.05.2011 року, 22.11.2011 року, 26.12.2011 року, 19.09.2012 року, 23.11.2012 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення (а.с.85, 83, 214, 104, 102, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 88), а також 13.04.2012 року та 03.01.2013 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на рішеннях (а.с.100, 213 ).
Зобов'язання зі сплати заборгованості у встановлений законом строк відповідач в добровільному порядку не сплатив і на момент розгляду справи заборгованість перед управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 187801,65 грн., застосованого штрафу в сумі 22798,18 грн. та нарахованої пені в сумі 29815,09 грн., по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування складає 101927,23 грн., 30600,52 грн. - заборгованість зі сплати штрафної санкції та 12712,59 грн. - заборгованість зі сплати пені.
Сума боргу ЖЕО-7 зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в загальному розмірі 385655,26 грн. підтверджується розрахунками суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.200-209), рішеннями про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за № 1109 від 25.03.2011 року (а.с.74), за № 1110 від 25.03.2011 року (а.с.72), за № 1111 від 25.03.2011 року (а.с.70), за № 1112 від 25.03.2011 року (а.с.68), за № 1113 від 25.03.2011 року (а.с.80), за № 1114 від 25.03.2011 року (а.с.78), за № 1115 від 25.03.2011 року (а.с.76), за № 1168 від 25.03.2011 року (а.с.65), за № 50 від 13.04.2012 року (а.с.64), звітами про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України (а.с.118-199), рішеннями про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за № 501 від 11.05.2011 року (а.с.86), за № 533 від 12.05.2011 року (а.с.84), за № 2541 від 10.10.2011 року (а.с.215), за № 4022 від 16.12.2011 року (а.с.105), за № 4023 від 16.12.2011 року (а.с.103), за № 4024 від 16.12.2011 року (а.с.101), за № 890 від 13.04.2012 року (а.с.100), за № 1892 від 10.09.2012 року (а.с.99), за № 2261 від 09.11.2012 року (а.с.98), за № 2303 від 14.11.2012 року (а.с.97), за № 2304 від 14.11.2012 року (а.с.96), за № 2305 від 14.11.2012 року (а.с.95), за № 2306 від 14.11.2012 року (а.с.94), за № 2307 від 14.11.2012 року (а.с.93), за № 2308 від 14.11.2012 року (а.с.92), за № 2309 від 14.11.2012 року (а.с.91), за № 5 від 03.01.2013 року (а.с.213), за № 913 від 14.03.2013 року (а.с.89), за № 946 від 03.04.2013 року (а.с.87), вимогою про сплату боргу від 05.01.2011 року за № Ю-1407/5 (а.с.45), вимогою про сплату боргу від 05.08.2013 року за № Ю-954/8 (а.с.46), розрахунками заборгованості (а.с.62-63, 81-82), а також картками особового рахунку платника (а.с.8-36).
Доказів про сплату заборгованості відповідачем суду не подано.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача про стягнення з ЖЕО-7 заборгованості в загальному розмірі 385655,26 грн. обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Житлово-експлуатаційної організації № 7 (ідентифікаційний код 19400191) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області заборгованість у сумі 385655 (триста вісімдесят п'ять тисяч шістсот п'ятдесят п'ять) гривень 26 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Біньковська Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 18.03.2014 року.