Постанова № 37731217, 27.12.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2013
Номер справи
804/15147/13-а
Номер документу
37731217
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2013 р. Справа № 804/15147/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя за участю:Букіна Л. Є., секретаря судового засіданняЧервяченко Д.В., представника позивача представника відповідача представника відповідача Номировський В.І., Астапенко А.М., Олійник І.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністратив-ну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Дніпродзержинського професійного ліцею про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду на виконання своїх владних повноважень звернулась Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області (далі - позивач, ДФІ у Дніпропетровській області) з адміністративним позовом до Дніпродзержинського професійного ліцею (далі - відповідач), у якому позивач просить, із урахуванням змін, зобов'язати Дніпродзержинський професійний ліцей виконати п. 8 вимоги від 20.05.2013 №16/1121 на суму 245015,51 грн., шляхом, зазначеним у вимозі.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач в добровільному порядку не виконує вимоги Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області за Актом ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Дніпродзержинського професійного ліцею, проведеною Дніпродзержинською ОДФІ з березня по квітень 2013 р.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував пояснив, що відповідачем виконати вимогу неможливо, також появнив, що відповідач не володів під час прийому учнів до ліцею інформацією про їх навчання в інших закладах.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що відповідно до п. 2.2 Плану роботи Державної фінансової інспекції за І квартал 2013 року, на підставі направлень на проведення ревізії від 18.03.2013 №73, 74 та від 29.03.2013 №84, проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Дніпродзержинського професійного ліцею за період з 01.02.2011 року по 28.02.2013 року, якою встановлено ряд порушень та недоліків, що відображені в акті ревізії від 30.04.2013 року №830-21/11.

У ході ревізії перевірено дотримання вимог чинного законодавства у сфері здійснення освітньої діяльності та ліцензування освітніх послуг ліцеєм. Ревізію зазначеного питання проведено вибірковим способом. За результатами проведених обстежень встановлено включення до бюджетних запитів недостовірних даних, визначення недостовірних обсягів бюджетних коштів, затвердження необґрунтованих бюджетних призначень та зайвого виділення бюджетних коштів і, відповідно, зайвих витрат на підготовку кадрів на суму 245015,51 грн.

Під час ревізії проведено дві зустрічні звірки з питання фактичного навчання та отримання відповідної кваліфікації студентами: в Дніпродзержинському економічному коледжі Дніпродзержинського державного технічного університету та в Дніпродзержинському індустріальному коледжі державного вищого навчального закладу «Український державний хіміко-технологічний університет». За результатами аналізу отриманої на запити та в ході зустрічних звірок інформації встановлено, що в порушення ч.5 ст.3 Закону України « Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 №103-98 ВР (далі - Закон України №103) окремими учнями, які раніше вже отримували робітничу професію, чи спеціальність іншого освітньо-кваліфікаційного рівня за рахунок бюджетних коштів, здобувалась первинна професійна-технічна освіта за рахунок бюджетних коштів в Дніпродзержинському професійному ліцеї, а саме протягом 2011-2012 років на підставі рішень приймальної комісії зараховані на навчання за державним замовленням 16 осіб з метою здобуття первинної професійної підготовки, тоді як фактично їх професійно-технічне навчання спрямоване на оволодіння другою професією, що відповідно до ч.6 ст.3 Закону №103 є перепідготовкою.

У 2011 та 2012 роках фактично на місця державного замовлення, що доведені наказами Головного управління освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації на прийом учнів, зараховано 16 осіб, які на час зарахування до закладу вже здобули робітничу професію в професійно-технічних навчальних закладах чи кваліфікацію молодших спеціалістів та спеціалістів у вищих навчальних закладах за рахунок бюджетних коштів.

Акт ревізії в цілому підписаний посадовими особами відповідача - Чаусовою Г.А. та Олійник І.Г. без заперечень (зауважень).

Під час розгляду справи представник відповідача не заперечував щодо встановленого порушення та заподіяння шкоди Дніпродзержинському професійному ліцею.

Відповідно до пп.4.3 п.4 Положення про державні фінансові інспекції у АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.10.2011 року №1236, інспекція відповідно до покладеного на неї завдання вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства.

Згідно пункту 46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550, передбачено, що якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Згідно з п. 49 Порядку у разі коли діями чи бездіяльністю працівників об'єкта контролю державі або підконтрольній установі заподіяна матеріальна шкода, орган служби ставить вимоги перед керівником об'єкта контролю та органом його управління щодо пред'явлення цивільних позовів до винних осіб.

Дніпродзержинська об'єднана державна фінансова інспекція направила відповідачу вимогу від 20.05.2013 року № 16/1121 «Про усунення фінансових порушень виявлених ревізією», в якій, зокрема, вимагалось усунути порушення шляхом зменшення бюджетних асигнувань на 2013 рік в установленому порядку на суму витрачених коштів - 245015,51 гривень та надати належним чином завірені копії довідок про внесення змін до кошторису, які засвідчують відшкодування витрат (п.8 вимоги).

Під час розгляду справи Дніпродзержинським професійним ліцеєм надано докази, що усунення виявлених під час перевірки та вказаних в адміністративному позові факту порушення вимог чинного законодавства у сфері здійснення освітньої діяльності через неврахування при плануванні бюджетних показників фактів навчання осіб, які все отримали професійну чи вищу освіту за рахунок бюджетних коштів на підготовку кадрів, що не призвели до втрат на суму 245015,51 грн. шляхом зменшення бюджетних асигнувань на 2013 рік в порядку не може бути виконано у зв'язку з відсутністю можливості на їх зменшення.

Проте, за повідомленням Дніпродзержинської ОДФІ від 26.12.2013 №830-12/3102 з метою вжиття заходів щодо усунення встановленого ревізією порушення Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області направлено лист до головного розпорядника коштів - департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі - департамент) від 14.06.2013 № 04-03-04-15/7566, на який отримано відповідь (вхідний номер від 19.06.2013 №5/1704).

У листі департаменту зазначено, що «Дніпродзержинському професійному ліцею кошторис видатків загального фонду за 2013 рік розраховано по потребі на державне замовлення, включно на захищені статті видатків. Враховуючи викладене, департамент освіти і науки облдержадміністрації не має змоги зменшити планові призначення на 2013 рік Дніпродзержинському професійному ліцею на суму витрачених коштів - 245015,51 грн».

Інша інформація щодо наявності економії чи невикористаних коштів не надходила.

У зв'язку з вищевикладеним, усунення вищевказаного порушення можливе шляхом зменшення бюджетних асигнувань на 2013 рік в установленому порядку, за наявності не використаних протягом бюджетного року коштів, за кодами економічної класифікації видатків, за якими здійснювалось витрачання коштів на підготовку робочих кадрів (2111 «Заробітна плата», 2120 «Нарахування на оплату праці», 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар», 2220 «Медикаменти та перев'язувальні матеріали», 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)», 2270 «Оплата комунальних послуг та енергоносіїв»).

Зменшення бюджетних асигнувань здійснюється головним розпорядником коштів - департаментом освіти і науки Дніпропетровської ОДА шляхом внесення змін до кошторису на 2013 рік відповідною довідкою про зміни до кошторису, за поданням інформації від Дніпродзержинського професійного ліцею.

Інформація щодо змін до кошторису під час розгляду справи суду не надано.

Згідно з ч.2 ст.15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Враховуючи, що під час ревізії встановлені фінансові порушення, які в добровільному порядку відповідачем не усунуто, вимога ДФІ у Дніпропетровській області в п. 8 від 20.05.2013 року № 16/1121 на момент розгляду справи є чинною, відповідачем в судовому порядку не оскаржувалась, та відповідно не скасована, отже, з огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, та про їх задоволення у повному обсязі.

Керуючись ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області задовольнити повністю.

Зобов'язати Дніпродзержинський професійний ліцей виконати п. 8 вимоги Дніпродзержинської об'єднаної державної фінансової інспекції від 20.05.2013 року № 16/1121 на суму 245015,51 грн. (двісті сорок п'ять тисяч п'ятнадцять гривень 51 коп.), шляхом, зазначеним у вимозі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, складеної у повному обсязі.

Повний текст постанови складено 31.12.2013 року.

Головуючий суддя Л.Є. Букіна