КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/5307/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Балаклицький А.І.
Суддя-доповідач: Троян Н.М.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Троян Н.М.,
суддів - Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,
за участю секретаря - Костюченка М.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2013 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
02 жовтня 2013 року ТОВ «Фоззі-Фуд» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ДПІ у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області, в якому просило: визнати протиправними дій щодо відображення в картці особового рахунку ТОВ «Фоззі-Фуд» суми податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 10051502 грн, зі збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства в розмірі 2221482 грн та пені нараховані на ці суми з дати нарахування цих сум та зобов'язати податковий орган внести зміни до картки особового рахунку ТОВ «Фоззі-Фуд» шляхом відображення сплати податкових зобов'язань по податку на додану вартість відповідно до призначень платежів, вказаних у платіжних дорученнях за 27.09.2012 на суму 10051502 грн та зі збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства відповідно до призначень платежів, вказаних у платіжних дорученнях за 27.09.2012 в розмірі 2221482 грн та скасувати (виключити) сум податкового боргу та пені нарахованих на вказані суми з дати нарахування цих сум.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2013 року адміністративний позов задоволено.
Відповідач, не погоджуючись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню в частині, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, що Товариство отримало податкову вимогу від 05.10.2012 №1012 та рішення про опис майна у податкову заставу від 09.10.2012 №29.
У вказаній податковій вимозі зазначено, що станом на 05.10.2012 сума податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями ТОВ «Фоззі-Фуд» становить 9 270 208 грн 06 коп.
Постановою Київського окружного адміністративного суду №2а-4999/12/1070 від 09.11.2012, яка набрала законної сили, визнано протиправною та скасовано податкову вимогу від 05.10.2012 №1012, а також визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у Києво-Святошинському районі про опис майна у податкову заставу від 09.10.2012 №29.
В наведеній постанові, зазначено, що ТОВ «Фоззі-Фуд» було в повному обсязі здійснено сплату самостійно визначених ним сум податкових зобов'язань за серпень 2012 року. Втім, вказані платіжні документи, які були прийняті згідно Договору банківського рахунку №1073 від 17.09.2012, укладеного між ТОВ «Фоззі-Фуд» та ПАТ «Ерде Банк», ПАТ «Ерде Банк» 27.09.2012 не були ним виконані з власної вини, що підтверджується, в тому числі і поданими ДПІ у Києво-Святошинському районі даними зворотнього боку облікової картки ТОВ «Фоззі-Фуд» про часткове перерахування грошових коштів. Суд у Постанові КОАС від 09.11.2013 визначив, що саме зазначена обставина слугувала підставою для надіслання податковим органом ТОВ «Фоззі-Фуд» оскаржуваної податкової вимоги та рішення про опис майна у податкову заставу.
Таким чином, оскільки судовим рішенням, встановлена відсутність у ТОВ «Фоззі-Фуд» певного податкового боргу, то ДПІ у Києво-Святошинському районі зобов'язана була відкоригувати дані особової картки платника податків, шляхом виключення з них сум боргу, які судовим рішенням визнані сплаченими.
Проте, ДПІ у Києво-Святошинському районі дане зобов'язання щодо виключення з особової картки суми податного боргу після набрання законної сили Постановою КОАС від 09.11.2012 виконано не було.
Вважаючи порушенням своїх прав з боку податкового органу та з метою їх відновлення суб'єкт підприємницької діяльності відсутність у ТОВ «Фоззі-Фуд» звернувся за захистом до суду.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що оскільки судовим рішенням встановлена відсутність у відповідача певного податкового боргу, то відповідач зобов'язаний відкоригувати дані особової картки платника податків, шляхом виключення з них сум боргу, які судовим рішенням визнані сплаченими.
Колегія суддів частково погоджується з даним висновком суду першої інстанції.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Згідно з пунктом 22.4 статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» № 2346-III від 05 квітня 2001 року при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.
Згідно із пунктом 129.6. статті 129 ПК України за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», з вини банку такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Отже, наведене дає змогу стверджувати, що саме банк сплачує пеню, штрафні санкції та несе іншу відповідальність, встановлену ПК України, а тому в частині скасування виключення сум пені нарахованих на суму податкового боргу підлягає виключенню з картки особового рахунку позивача.
Проте, на думку судової колегії, наведені обставини не спростовують посилання позивача щодо необхідності внесення змін до картки особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд» шляхом відображення сплати податкових зобов'язань по податку на додану вартість та податкових зобов'язань зі збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, виходячи з наступних обставин.
Статтею 74 Податкового кодексу України, встановлено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.
Відповідно до пункту 1.2 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 276 від 18.07.2005 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) інструкцією встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (далі - платежі до бюджету).
Пунктом 1.6 Інструкції визначено, що використання в АІС спеціального кодування всіх операцій щодо обліку платежів, що надходять до бюджету, забезпечує на робочому місці працівників підрозділу адміністрування облікових показників та звітності автоматизоване ведення особових рахунків платників податків та підтримання в актуальному стані автоматизованої інформаційної облікової системи, яка дає змогу формувати довідкову інформацію, звітність тощо.
Облікові операції з коригування даних у картках особових рахунків платників податків проводяться підрозділами адміністрування облікових показників та звітності на підставі відповідних документів, датою їх надходження, з візою керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби «До обліку» (1.7 Інструкції).
Пунктами 3.1 та 3.6 зазначеної інструкції, встановлено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. Форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки. На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків. Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).
Згідно з пунктом 4.1 Інструкції нарахуванню в особових рахунках платників підлягають: податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання; відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань; непогашені суми векселя, що видається суб'єктом господарювання при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах.
Підпунктами 4.2.1 та 4.2.2 пункту 4.2 Інструкції, встановлено, що податкові зобов'язання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, уносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри. Податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, розраховані органом державної податкової служби, обліковуються у картках особових рахунків за даними електронного реєстру податкових повідомлень у частині узгоджених сум згідно з Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом ДПА України від 21.06.2001 №253 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за №567/5758 (у редакції наказу ДПА України від 27.05.2003 №247).
Відповідно до п. 5.1. Інструкції для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників з бюджетом за податками, зборами (обов'язковими платежами) органи державної податкової служби провадять оперативний облік надходжень платежів згідно з кодами бюджетної класифікації за доходами на підставі документів, перелічених у розділі 2 цієї Інструкції.
Водночас, п. 2.3. Інструкції визначено, що органи державної податкової служби на обласному та районному рівнях одержують від відповідних органів Державного казначейства України, зокрема відомості про зарахування та повернення коштів з аналітичних рахунків за доходами та з рахунків, на які зараховуються кошти, що надійдуть у національній валюті на погашення заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, у вигляді технологічного файла.
Дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів (п. 5.3. Інструкції).
Таким чином, з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки, на яких відображається стан розрахунків платників з бюджетом, при цьому податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, розраховані органом державної податкової служби, обліковуються у картках особових рахунків за даними електронного реєстру податкових повідомлень у частині узгоджених сум.
За таких обставин, слід зазначити те, що податкова вимога не надсилається ТОВ «Фоззі-Фуд», оскільки відсутність його вини у несплаті податків встановлено судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду №2а-4999/12/1070 від 09.11.2012.
Разом з тим, наведеною Інструкцією не передбачено внесення змін та виключення сум податків в разі їх сплати, але не перерахування таких податків з вини банку, в картку особового рахунку платника.
Враховуючи, наведене та те, що сплачені Товариством кошти не надійшли до Державного бюджету України, судова колегія приходить до переконання що, правових підстав для виключення з картки особового рахунку, даних щодо податкового боргу, немає.
Згідно до частини першої ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до переконання, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. В зв'язку з цим виникає необхідність у задоволені апеляційної скарги та відповідно у скасуванні постанови Київського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2013 року.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області - задовольнити частково.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2013 року, в частині визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області щодо відображення в картці особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд» суми податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 10051502 грн та суми податкового боргу зі збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства в розмірі 2221482 грн, а також в частині зобов'язання Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області внести зміни до картки особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд» шляхом відображення сплати податкових зобов'язань по податку на додану вартість відповідно до призначень платежів, вказаних у платіжних дорученнях за 27 вересня 2012 року на суму 10051502 грн і скасування (виключення) сум податкового боргу та податкових зобов'язань зі збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства відповідно до призначень платежів, вказаних у платіжних дорученнях за 27 вересня 2012 року в розмірі 2221482 грн і скасування (виключення) сум податкового боргу - скасувати, у цій частині прийняти нову постанову, якою в задоволені позовних вимог - відмовити.
В решті частини постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2013 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя: Н.М. Троян
Судді: Н.П. Бужак,
В.А. Твердохліб
Головуючий суддя Троян Н.М.
Судді: Бужак Н.П.
Твердохліб В.А.