Головуючий у 1 інстанції - Головіна К.І. Суддя-доповідач - Білак С.В.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
08 травня 2009 року справа № 2а-27444/08/0570
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
| головуючого судді | Білак С.В. | Суддів при секретарі з участю: представників позивача представників відповідача | Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г. Безруковій В.М. ОСОБА_1 ОСОБА_2ОСОБА_3 ОСОБА_4 | розглянувши апеляційну скаргу | у відкритому судовому засіданні Орендного підприємства «Квант» | на постанову | Донецького окружного адміністративного суду | від | 14 січня 2009 року | по справі | № 2а-27444 /08 | за позовом | Орендного підприємства «Квант» | до | Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька | про | визнання недійсними вимоги про сплату боргу та рішення про застосування фінансових санкцій
ВСТАНОВИЛА:
Позивач орендне підприємство «Квант» звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька про визнання недійсними вимоги про сплату боргу та рішення про застосування фінансових санкцій . Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2009 року в задоволенні позовних вимог було відмовлено. Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Судом не враховано суми, які отримані відповідачем від сплаченого ними єдиного податку і які повинні зараховуватися в рахунок сплати страхових внесків. Нарахування штрафних санкцій на суму, яка ними сплачена, не відповідає вимогам Закону України № 1058. Підставою для незадоволення позову судом першої інстанції є висновок про те, що Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», також як і Законом України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої пільги, як звільнення від сплати збору для суб»єктів підприємницької діяльності, котрі перейшли на спрощену систему оподаткування. Іншим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати цих внесків або звільнення від їх сплати. Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб»єктів малого підприємництва» не суперечить положенням Закону Україну «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та підлягає застосуванню до спірних правовідносин. Таким чином вони є платником збору на обов»язкове державне пенсійне страхування, оскільки сплата цього збору замінена сплатою єдиного податку.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги представників позивача, заперечення проти доводів апеляційної скарги представників відповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, з наступних підстав. Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що орендне підприємство «Квант» перебуває на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного податку з 2001 року.(а.с. 69-77). Актом №10-18/96 від 19.03.2008 року про результати планової перевірки нарахування та сплати своєчасності сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, встановлено, що за період з 01.01.2004р. по 01.02.2008р. орендним підприємством «Квант» не зазначені суми фактичних витрат на оплату праці працівників, на які нараховуються страхові внески, а також не здійснено нарахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за ставкою 32%, 32.3%, 31,8%, 33.2%. Згідно вимоги від 19.03.2008 року № Ю-76/03-23/4 заборгованість зі сплати страхових внесків штрафів (фінансових санкцій) та пені становить у розмірі 130805.37 грн.(а.с.26). Рішенням № 444/0351/04726372 від 04.04.2008 року до позивача застосована фінансова санкція за кожний повний або неповний місяці, за який донараховано ці суми в загальній сумі 78 631,32 грн. (а.с. 27). Рішенням Головного Управління ПФУ в Донецькій області № 9531/06 від 20.05.2008 року зазначені вимога № Ю-76/03-23/4 від 19.03.2008 року та рішення № 444/03-51/04726372 від 04.04.2008 року за скаргами позивача були скасовані та УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька складено нову вимогу № Ю-139/03-23/4 від 28.05.2008 року, про сплату боргу зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 238120,17 грн. (а.с. 33) та рішення № 03-51/1144/04726372 від 28.05.2008 року «Про застосування фінансових санкцій за донарахування органом ПФУ сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків» у сумі 168375.88 грн. (а.с.53-54). Відповідно до ст. 5 Закону України від 9.07.2003 року № 1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування », даний Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи такого страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках, передбачених зазначеним Законом, або в частині, що йому не суперечить. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які йому підлягають; перелік платників страхових внесків. їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення, сплати цих внесків і стягнення заборгованості за ними. Пунктом і ст. 11 Закону України № 1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрати особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру. Статтею 14 Закону України № 1058 передбачено, що страхувальниками осіб є роботодавці фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством. Відповідно до ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом: вони не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не можуть встановлюватись пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати. Ставки, механізм справляння та пільги зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлені Законом України від 26.06.1997 року №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», яким, як і Законом № 1058-ІУ, не передбачено такої пільги, як звільнення від сплати збору для суб'єктів підприємницької діяльності, котрі перейшли на спрощену систему оподаткування. Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно зроблено висновок про те, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не входять до системи оподаткування, на них не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати цих внесків або звільнення від їх сплати. Отже, обов'язок сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не зумовлюється статусом платника податку як суб'єкта підприємницької діяльності. Указ Президента України № 727/98 регулює питання оподаткування суб'єктів малого підприємництва. Згідно з вимогами статті 15 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення статті 6 зазначеного Указу про звільнення суб'єктів малого підприємництва, які сплачують єдиний податок, від збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, Закону суперечать і застосуванню не підлягають. Статтею 19 Закону України № 1058-IV установлено, що страхові внески до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нараховуються роботодавцем на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат. Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що вимоги пенсійного органу по сплаті внесків до Пенсійного фонду України з суми оплати праці (грошового забезпечення) працівників обґрунтовані. Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права. Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права. Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін. На підставі вищевикладеного, керуючись ч. 3 ст. 24, ст.ст. 160, 167, 184 ч.1, 195, 196, п.1 ч. 1 ст. 198, 200, ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу орендного підприємства «Квант» - залишити без задоволення. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2009 року у справі № 2а-27444 /08 за позовом орендного підприємства «Квант» до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька про визнання недійсними вимоги про сплату боргу та рішення про застосування фінансових санкцій - залишити без змін. Вступна та резолютивна частина ухвали складена в нарадчій кімнаті і проголошена в судовому засіданні 08 травня 2009 року, в повному обсязі складена 13 травня 2009 року. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала суду може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складання рішення відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання рішення в повному обсязі.
Головуючий суддя С.В.Білак Судді М.Г.Сухарьок
Т.Г.Гаврищук