Постанова № 37708985, 06.02.2014, Олександрівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
06.02.2014
Номер справи
331/612/14-а
Номер документу
37708985
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а/331/41/14

331/612/14-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2014 року місто Запоріжжя

Суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя Скользнєва Н.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя про визнання неправомірними дій щодо перерахунку призначеної пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

У січні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя про визнання неправомірними дій щодо перерахунку призначеної пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що він має загальний стаж роботи та стаж державної служби 39 років 03 місяці 09 днів та у вересні 2013 року йому було призначено пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

При оформленні пенсії ним були надані до УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя довідки про заробітну плату, які включали в себе також матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, виплати, які здійснювалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24 лютого 2003 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов"язків».

Проте, до розміру пенсії, при її розрахунку не було включено дані, зазначені у довідках про складові заробітної плати у колонці «інші виплати», в результаті чого розмір пенсії безпідставно занижено.

Не погоджуючись із розрахунком пенсії, він 10 січня 2014 року звернувся до УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя із заявою про донарахування до раніше призначеної пенсії державного службовця з урахуванням сум виплачених йому, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, виплати, які здійснювалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24.02.2013 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов"язків».

На його заяву УПФУ в Жовтневму районі м. Запоріжжя повідомило його про те, що пенсія призначена йому вірно, розрахована у відповідності до норм діючого законодавства, враховувати суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та інше, які внесені до довідок про складову заробітної плати згідно з положенням Закону України «Про державну службу» не має законних підстав.

У зв"язку з викладеним вважає, що дії відповідача щодо не включення у розмір пенсії сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, виплати, які здійснювалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24.02.2013 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов"язків» неправомірними.

На підставі викладеного, просить суд визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду у Жовтневому районі міста Запоріжжя в здійсненні донарахування до раніше призначеної йому пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, виплат, які здійснювалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24.02.2013 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов"язків»; зобов"язати управління Пенсійного фонду у Жовтневому районі міста Запоріжжя здійснити нарахування йому пенсії державного службовця згідно з довідками Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області від 27.09.2013р. № 13-36/42 та від 27.09.2013р. № 13-36/43 з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, виплат, які здійснювалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24.02.2013 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов"язків», компенсації за невикористану відпустку та виплачувати її з дня його фактичного звільнення з посади державного службовця; зобов"язати управління Пенсійного фонду у Жовтневому районі міста Запоріжжя при здійсненні перерахунку його пенсії державного службовця у зв"язку з підвищенням заробітної плати та у зв'язку зі звільненням його з посади державного службовця врахувати у розмір пенсії фактично отримані ним суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, виплат, які здійснювалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24.02.2013 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов"язків» та компенсації за невикористані відпустки відповідно до довідок про складові заробітної плати, які зазначено у колонці «інші виплати».

Згідно п.2 ч.1 ст. 183-2 КАС України, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним особам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, застосовується скорочене провадження.

Відповідач у відповідності до ст. 183-2 КАС України надав суду письмові заперечення, з яких вбачається, що дії управління ПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя щодо неврахування матеріальної допомоги при обчислені пенсії ОСОБА_1 є правомірними, а пенсія позивачу призначена та виплачується згідно з вимогами чинного законодавства, просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі..

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має загальний стаж роботи та стаж державної служби 39 років 03 місяці 09 днів та у вересні 2013 року йому було призначено пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

При оформленні пенсії ОСОБА_1 були надані до УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя довідки про заробітну плату, які включали в себе також матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, виплати, які здійснювалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24 лютого 2003 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов"язків». (а.с. 10-12)

Відповідно до ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про оплату праці» визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці. Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі на інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а згідно п.п. 2,4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку пенсії).

Згідно з довідками Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області від 27.09.2013р. № 13-36/42 та від 27.09.2013р. № 13-36/43 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», а саме, за період з січня 2006 р. по серпень 2011 р., ОСОБА_1 нараховувалися і входили до системи оплати праці державного службовця надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, у тому числі, до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, як то індексація грошових доходів, матеріальна допомога на оздоровлення, різниця між вислугою державного службовця та винагородою за вислугу років, компенсація за невикористані відпустки.

На всі виплати, включені у вищезазначені довідки, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.20011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який становить 18241, 00 грн.

Листом від 14.01.2014 р. управлінням ПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя № 5/П-9 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з врахуванням нової довідки для обчислення пенсії за нормами Закону України «Про державну службу», у зв'язку із відсутністю законних підстав.

Як встановлено ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу) з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Аналізуючи зазначене, суд приходить до висновку, що отримувані особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Такої ж правової позиції притримується Верховний суд України у постановах від 20.02.2013 р. по справі № 21-430а11, від 28.05.2013 р. по справі № 21-97а13.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на пенсійний фонд покладається керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статусом Пенсійного фонду. Відповідно до п. 15 Положення «Про Пенсійний фонд України», Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створенні в установленому порядку територіальні управління.

Таким чином, вищенаведені норми свідчать про те, що обов'язок по нарахуванню та виплаті позивачу пенсії, з урахуванням усіх видів оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації грошових доходів та різниці між вислугою державного службовця та винагородою за вислугу років покладено саме на відповідні територіальні управління за місцем його проживання.

Оскільки функції з призначення, виплати пенсій, надбавок, підвищень та доплат діючим законодавством покладено саме на органи Пенсійного фонду України, тому відповідач по справі заперечуючи проти адміністративного позову, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України повинен був доказати правомірність своєї бездіяльності стосовно позивача, таких доказів відповідачем не надано.

Враховуючи вищевикладене, суд при вищенаведених обставинах, не має підстав для визначення кінцевої дати виплати позивачу підвищення до пенсії за віком, оскільки відповідач у цій справі, як суб'єкт владних повноважень, зобов'язаний діяти на підставі закону і при внесенні на законодавчому рівні змін або при зміні обставин, що зумовили виплату вказаного підвищення позивачу, має право та зобов'язаний перерахувати розмір підвищення до пенсії, і зобов'язання його судом до вчинення таких дій є зайвим.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача перерахувати пенсію з урахуванням усіх видів оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації грошових доходів та різниці між вислугою державного службовця та винагородою за вислугу років підлягають частковому задоволенню (з застосуванням наслідків пропущення строків звернення до суду) починаючи з 10.01.2014 р.

Відповідно до п.1 п. 3 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншої стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються відповідно до задоволених вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 5, 6, 71, 160, 161-163, 183-2 КАС України суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя щодо відмови нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з урахуванням усіх видів оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи матеріальну допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомоги на оздоровлення, індексацію заробітної плати, виплат, які здійснювалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24.02.2013 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов"язків», компенсації за невикористану відпустку, починаючи з 10 січня 2014 року неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням усіх видів оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи матеріальну допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомоги на оздоровлення, індексацію заробітної плати, виплат, які здійснювалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 212 від 24.02.2013 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов"язків», компенсації за невикористану відпустку.

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 - ти денний строк з дня проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Н.Г.Скользнєва

06.02.2014 .