Справа № 822/342/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіПольового О.Л. при секретаріКомарницькій О.М. за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Октант-центр" про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Октант-центр", в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи торгівельного центру "Пасаж", що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 45, шляхом опечатування входу та відключення від джерел енергоживлення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем проведено позапланову перевірку приміщення торгівельного центру "Пасаж", що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 45, з метою додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, про що складено Акт перевірки від 16.01.2014 року № 145. Перевіркою виявлено ряд порушень вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України від 19.10.2004 року № 126, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за №1480/10009 (далі - НАПБ А 01.001-2004). Виявлені порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. Враховуючи зазначене, позивач просить застосувати заходи реагування шляхом повного зупинення роботи торгівельного центру "Пасаж", що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 45, шляхом опечатування входу та відключення від джерел енергоживлення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, посилаючись на викладені обставини у позовній заяві та просять суд задоволити позов повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, надав суду письмове заперечення та просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що у період з 08.01.2014 року по 17.01.2014 року позивачем проведено позапланову перевірку приміщення торгівельного центру "Пасаж", що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 45, з метою додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, про що складено Акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 16.01.2014 року № 145.
За результатами проведеної перевірки встановлено порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України №126 від 19.10.2004, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за №1480/10009 (далі - НАПБ А 01.001-2004), а саме: п. 1 - особи відповідальні за протипожежний стан не пройшли навчання з питань пожежної безпеки (п. 3.19, 3.18 НАПБ А 01.001-2004); п.2 - відсутні плани евакуації людей на випадок пожежі (п. 3.5 НАПБ А 01.001-2004); п.4 - допускається розміщення приміщень об'єкту з масовим перебуванням людей безпосередньо над паркінгом (п. 7.8.4 НАПБ А 01.001-2004); п.5 - в приміщенні електрощитової та виходів у підземний паркінг не встановлені протипожежні двері з межею вогнестійкості не менше ніж ЕІ - 30 (п. 4.2.4 НАПБ А01.001-2004); п.6 - приміщення не забезпечені первинними засобами пожежогасіння відповідно норм належності (п. 6.4.8, п.6.4.9, додаток 2 НАПБ А 01.001-2004); п.7 - приміщення електрощитової та насосної станції не очищено від сторонніх горючих предметів та сміття (п. 4.2.1 НАПБ А 01.001-2004); п.8 - приміщення насосної станції не забезпечені загальною схемою протипожежного водопостачання та схемою обов'язки насосів. На кожній засувці пожежному насосі - підвищувачі не зазначена інформація про їхнє призначення, порядок увімкнення насосів- підвищувачів ( п.6.3.3.1 НАПБ А 01.001-2004); п.9 - територія та приміщення не забезпечені знаками безпеки (п. 3.8 НАПБ А 01.001- 2004); п.10 - шляхи евакуації першого поверху захаращені горючими матеріалами (п.4.3.1 НАПБ А 01.001-2004); п.11 - з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (п. 5.1.7 НАПБ А 01.001-2004); п.12 - не у всіх приміщеннях світильники з лампами розжарювання забезпечені суцільним силікатним склом, яке б захищало колбу лампи (п. 5.1.28.6 НАПБ А 01.001-2004); п.13 - не проведено заміри опору ізоляції силової та освітлювальної електромережі (п.5.1.34 НАПБ А 01.001-2004); п.14 - електрощити, групові електрощитки не забезпечені схемами підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаними значеннями номінального струму апарату захисту (п. 5.1.22 НАПБ А 01.001-2004); п.15 - не заключений договір на технічне обслуговування автоматичної пожежної сигналізації та автоматичної установки пожежогасіння (п. 6.1.1 НАПБ А 01.001-2004); п.16 - не здійснюється технічне обслуговування та випробування систем протидимного захисту (п.6.2.2.1 НАПБ А 01.001-2004); п.17 - автоматична пожежна сигналізація та автоматична установка пожежогасіння знаходиться в непрацездатному стані (п. 6.1.3 НАПБ А 01.001-2004); п.18 - система оповіщення людей про пожежу знаходиться в несправному стані (п.6.2.3.1); п.19 - сигнали приймально-контрольного приладу автоматичної пожежної сигналізації не виведені на пульт централізованого спостереження пожежної охорони (п. 6.1.28 НАПБ А 01.001-2004); п.21 - пожежні крани не укомплектовані пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів а також важелем для полегшення відкривання вентиля (п 6.3.2.3 НАПБ А 01.001-2004); п.23 - не проведено технічне обслуговування пожежних кранів та перевірку на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією в відповідному журналі (п. 6.3.2.6 НАПБ А 01.001-2004); п.25 - електромережа не виконана згідно вимог ПУЄ (п 5.1.1 НАПБ А 01.001-2004); п.28 - розподільчі коробки не закриті кришками з негорючого матеріалу (п.5.1.8 НАПБ А 01.001-2004); п.29 - допускається прокладання та експлуатація тимчасових електромереж (п. 5.1.9 НАПБ А 01.001-2004); п.30 - допускаються до роботи особи, які не пройшли навчання, протипожежного інструктажу і перевірки знань з питань пожежної безпеки (п.3.20 НАПБ А 01.001-2004); п.31 - допускається паління не в спеціально встановлених місцях (п. 3.3 НАПБ А 01.001-2004); п.32 - об'єкт не забезпечено справним та надійним зовнішнім протипожежним водопостачанням із потрібного витратою води (п. 6.3.1.1 НАПБ А 01.001-2004); п.33 - внутрішній протипожежний водогін знаходиться в несправному стані (п.6.3.2.6 НАПБ А 01.001-2004).
Відповідно до статті 1 Закону України від 05.04.2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим Указом Президента України від 16.01.2013 року №20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Пункт 3 зазначеного Положення встановлює, що основними завданнями ДСНС України, зокрема, є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Згідно п.п.63 п.4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 року № 3, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Пункт 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
В силу частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який міститься в матеріалах справи, серед власників магазину за адресою - м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 45, вказані інші власники, а не ТОВ "Октант-центр".
Також, позивачем не доведено та судом не встановлено, що позивач є балансоутримувачем вказаної будівлі.
Суд враховує те, що позивачем в судовому засіданні не доведено, а судом не встановлено існування ТЦ "Пасаж" за адресою - м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 45, який перевірявся позивачем.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що ТОВ "Октант-центр" не може нести відповідальність за встановлені позивачем порушення.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області не підлягають до задоволення.
Керуючись ст. ст. 69, 70, 71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Октант-центр" про застосування заходів реагування - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 18 березня 2014 року
Суддя О.Л. Польовий