П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Номер провадження 2-а/229/19/2014
Справа № 229/616/14-а
18 березня 2014 року Дружківський міський суд Донецької області
у складі:
головуючого судді Сєрікової О.О.
при секретарі Ракітіній Н.Г.
за участі:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Шевцова Є.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
14 лютого 2014 року позивач звернулась до суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання дій неправомірними, в якому зазначає, що вона має малолітню доньку - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1. З 03 травня 2012 року вона перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Дружківської міської ради та отримує щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. на місяць, як особа, застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування. Вважає, що в серпні-грудні 2013 та в січні 2014 року відповідач невірно здійснив нарахування та виплату їй вищевказаної допомоги, чим порушив її право на соціальний захист та гарантовану державою матеріальну підтримку материнства. У зв'язку з чим просить визнати дії Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, щодо нарахування та виплати їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з порушенням вимог Закону України «Про загальнообов'язкове страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-III за період з 01.08.2013 року по 01.02.2014 року; зобов'язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради здійснити перерахунок і виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" №2240-III за період з 01.08.2013 року по 01.02.2014 року в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму з урахуванням фактично здійснених виплат.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги та просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Вважає дії Управліня законними, а позов таким, що не підлягає задоволенню, відповідач під час нарахування та виплати позивачці щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку діяв відповідно до вимог діючого законодавства України, в межах затверджених кошторисом асигнувань на зазначені виплати, керуючись Порядком призначення і виплати державної допомоги сім*ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину - ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 (а.с. 7).
Згідно довідки Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 10 лютого 2014 року, № 03/5954 (а.с. 8) в період часу з серпня по грудень 2013 року та довідки Управління соціального захисту населення від 10 лютого 2014 року №03/5955 (а.с. 9) в період часу з 01 січня по 31 січня 2014 року ОСОБА_1, як працюючій жінці було призначено та сплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гривень щомісячно. Загальний розмір слаченої за період з серпня 2013 року по лютий 2014 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить 780грн (130грн х 6 місяців)
До дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI, до 1 січня 2008 року - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами.
Зокрема, статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 3 та ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» № 2811-ХІІ та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40- 44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40- 44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» № 2811-ХІІ.
Станом на час розгляду справи ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими Законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж передбачений Законом України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати позивачці ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240-III, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом. Отже, дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж встановлений ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», є неправомірними.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить : з 1 січня - 972 грн., з 1 грудня - 1032 грн.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить : з 1 січня - 1032 грн., з1 липня -1059 грн.,з 1 грудня - 1102 грн.
Приймаючи до уваги вищевикладене, за період часу з 01 серпня 2013 року по 31 грудня 2013 року та за період часу з 01 січня по 31 січня 2014 року УСЗН Дружківської міської ради мало сплатити на користь позивачки по справі допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 5952 грн 00 коп. з наступного розрахунку : (972грн. х 4 місяців + 1032 грн.) + 1032грн.
Оскільки за період часу з 01 серпня 2013 року по 31 грудня 2013 року та за період часу з 01 січня 2014 року по 31 січня 2014 року відповідачем по справі сплачено на користь позивачки допомогу по догляду за дитиною у розмірі 780 грн 00 коп (130грн. 00 коп. х 6 місяців), то суд вважає, що необхідно зобов"язати відповідача здійснти перерахунок та виплатити на користь позивача допомоги по догляду за дитиною у розмірі прожиткового мінімуму для дітей до шести років за період з 01 серпня 2013 року по по 31 грудня 2013року та за період з 01 січня 2014 року по 31 січня 2014 року з урахуванням виплачених сум.
При застосуванні норм матеріального права у даних правовідносинах суд враховує позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 25 грудня 2012 року в справі №21-410а12.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Зазначені вище обставини спростовують доводи відповідача проти позову та дають суду підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною.
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України з відповідача за рахунок коштів Державного бюджету слід стягнути на користь позивача витрати, пов"язані із сплатою судового збору.
На підставі ст.ст. 3, 19 Конституції України, ст.ст.1, 3, 15 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми", ст.43 Закону України«Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Закону України"Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України","Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", "Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, керуючись ст. ст.6, 86,94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визання дій неправомірним та зобов"язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 в період з 01 серпня 2013 року по 31 грудня 2013 року та з 01 січня по 31 січня 2014 року щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01 серпня 2013 року по 31 грудня 2013 року, та з 01 січня по 31 січня 2014 року з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані із сплатою судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 18 березня 2014року, повний текст постанови складений у нарадчій кімнаті 19 березня 2014року.
Суддя: О. О. Сєрікова