Постанова № 37704986, 20.06.2013, Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська

Дата ухвалення
20.06.2013
Номер справи
209/2676/13-а
Номер документу
37704986
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 209/2676/13-а

Провадження № 2-а/209/99/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2013 року м. Дніпродзержинськ

Суддя Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Шендрик К.Л. розглянув у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення недонарахованої та несплаченої суми державної допомоги по догляду за дитиною, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області, в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови у донарахуванні належних йому сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними; стягнути з відповідача на його користь суму не донарахованої та невиплаченої йому допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років за період з 14 лютого 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що він має дитину - доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зараз він здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в зв'язку з чим на період догляду з дитиною до досягнення нею трирічного віку перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська. Вважає, що відповідач у період 14 лютого 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 невірно нарахував та виплатив йому допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Представник відповідача надала суду свої письмові заперечення проти позову. В своїх письмових запереченнях відповідач зазначає, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 95 Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом країни «Про Державний бюджет України». Крім того, зазначають, що згідно п. 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2002 р № 256 встановлено, що головним розпорядником коштів є керівник установи, до компетенції яких належить питання соціального захисту населення (тобто керівники місцевих органів соціального захисту). Відповідно до п. 4 вищевказаної постанови перерахування субвенцій провадиться Держаним казначейством. Згідно п. 19 постанови КМУ від 27.12. 2001 р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною трирічного віку. Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується в мінімальному розмірі. Щоб отримати право на призначення допомоги у розмірі вище мінімального розміру, згідно п. 22 вищевказаної Постанови, необхідно надати до Управління праці та соціального захисту населення довідку про склад сім'ї та декларацію про доходи та майновий стан. Позивач при оформленні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не надавала заяву та декларацію про дохід сім'ї для розрахунку різниці між встановленими відсотками прожиткового мінімуму для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї для отримання допомоги в розмірі більш ніж 130 грн. Тому просять у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити у повному обсязі.

Згідно вимог п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України, суд, оцінивши повідомлені сторонами, обставини, вважає достатніми підстави для прийняття судового рішення.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, є батьком дитини - доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорта позивача та свідоцтвом про народження дитини.

Після народження дитини позивач перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська, та з 18.11.2010 року отримує допомогу в розмірі 130 грн на місяць, що підтверджується листом від 08.05.2013 року і довідкою від 07.05.2013 року виданих УПтаСЗН виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська.

Суд вважає встановленим наявність фактів, якими обґрунтовуються вимоги позивача, з таких мотивів.

Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно ст. 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», було внесено зміни до Закону № 2240-III та виключено статті 40-44. Проте, з огляду на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, стаття 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням» на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму.

До ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" також вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.

Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладено в наступній редакції : "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р.» Розділ I цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 р. і діє по 31.12.2008 р. Отже, з 1.01.2009р. ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Проте, Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено, що у 2009 р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналогічним чином врегулювано спірні правовідносини у 2010 р. ст. 45 Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 рр. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».

Оскільки ані Законами України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» і «Про Державний бюджет України на 2013 рік», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2012-2013 рр. іншій, ніж у Законах «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням», та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 1.01.2011 р. регулюються Законами «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням», та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а положення Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може.

Крім того, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.

Отже, з дня поставлення позивача на облік у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням», та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років визначений Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" і Законом України "Про державний бюджет України на 2013 рік" і становить: з 1 квітня 2012 року - 911 гривень, з 1 липня 2012 року - 917 гривень, з 1 жовтня 2012 року - 930 гривень, з 01 грудня 2012 року - 961 гривня, з 01 січня 2013 року - 971 гривня.

Частиною 6 статті 9 КАС України передбачено, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що встановлені законом, то застосовуються правила міжнародного договору.

Відповідно до статті 26 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27.02.1991 р., держави-учасниці визнають за кожною дитиною право користуватися благами соціального забезпечення, включаючи соціальне страхування, і вживають необхідних заходів щодо досягнення повного здійснення цього права згідно з їх національним законодавством.

Стаття 27 Конвенції передбачає, що держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.

Відповідно до статті 1, 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для: встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та законів України; визначення права на призначення соціальної допомоги; визначення державних соціальних гарантій і стандартів обслуговування та забезпечення в галузях охорони здоров'я, освіти, соціального обслуговування та інших.

З вищенаведених норм законів, суд вважає встановленим факт існування протиправної бездіяльності відповідача щодо не вчинення дій по перерахунку та виплаті позивачу соціальної допомоги в розмірі прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку в період з 14 лютого 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 включно.

Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Вивчивши матеріали справи, суд встановив, що позивач звернувся до суду з позовом за межами шести останніх місяців до дня звернення до адміністративного суду, а тому суд вважає, що маються підстави для застосування до позовної заяви встановленого законом строку звернення до адміністративного суду, у зв'язку з чим підлягає стягненню сума допомоги за період з 03 грудня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_3.

Відповідно до ст.162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Приймаючи до уваги, що відповідно до п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45 - виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів виключно Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (визначені в рішенні про стягнення коштів бюджетні установи, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства), і враховуючи, що відповідач є державною установою, та лише одержувачем бюджетних коштів, мається необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок соціальної допомоги позивачу шляхом стягнення з відповідача на користь позивача нарахованих сум до виплати.

Згідно наданого відповідачем розрахунку недоплаченої суми допомоги від 20.06.2013 року, недоплачена позивачу сума допомоги за період з 03 грудня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 складає 3464,75 грн., що обрахована судом виходячи з наступного:

756,92 грн. (12.2012) - 48,83 грн. (2 дні 12.2012) - 204,08 (отримані кошти) + 769,92 (01.2013) - 202,08 (отримані кошти) + 816,47 (02.2013) - 155,53 (отримані кошти) + 816,47 (03.2013) - 155,53 (отриані кошти) + 353,80 (04.2013) - 67,40 (отримані кошти) = 2680,13 грн.

В зв'язку з тим, що суд встановив факт існування протиправної бездіяльності відповідача щодо не вчинення дій по перерахунку та виплаті позивачу соціальної допомоги в належному розмірі у період з 03 грудня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 включно, то право позивача має бути захищене способом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу недоплаченої суми соціальної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за вказаний період, шляхом стягнення з відповідача на користь позивача нарахованої суми до виплати.

Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у м. Дніпродзержинську ради Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення недонарахованої та несплаченої суми державної допомоги по догляду за дитиною - задовольнити повністю.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська щодо відмови у перерахунку державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_2 - неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська перерахувати ОСОБА_2 державну допомогу по догляду за донькою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення дитиною трирічного віку, за період з 03 грудня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 включно, у розмірі 2680 гривень 13 копійок.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська (код ЄДРПОУ 03192537) на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН № НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, банківські реквізити - ПАТ "А-Банк", МФО 307770, ОКПО НОМЕР_1, НОМЕР_2 суму перерахованої державної допомоги по догляду за донькою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення дитиною трирічного віку, за період з 03 грудня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 включно в розмірі 2680 гривень 13 копійок.

Постанова набирає законної чинності після спливу строку на апеляційне оскарження.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Дніпропетровського Апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк, з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Суддя К.Л. Шендрик