Справа № 2 - а - 12512/09
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2009 року м. Полтава
Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді - Єресько Л.О.
При секретарі - Бредун М.В.
За участю:
Представників позивача - Калінської О.І., Чопенко В.П.
Представників відповідача - Біленко Н.О., Савченко І.А., Мішаєва Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська газонафтова компанія» до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
25 листопада 2008 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська газонафтова компанія» звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві НОМЕР_1 від 18 листопада 2008 р.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у випадках реалізації природного газу кінцевому споживачу по договору комісії платником збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ є Комітент, про що надано відповідне роз'яснення листом Державної податкової адміністрації України від 07.06.2006 р. НОМЕР_2. Зазначає, що ним було укладено договори комісії з Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Енергозбут» НОМЕР_3 від 25.12.2007 року, з терміном дії з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року; НОМЕР_4 від 28.09.2007 року з терміном дії з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року; з Товариством з обмеженою відповідальністю « Будімпекс»: НОМЕР_5 від 26.12.2007 року з терміном дії з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року; НОМЕР_6від 28.09.2007 року з терміном дії з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року; з Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Укргазпостач»: НОМЕР_3 від 25.12.2007 року з терміном дії з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року; НОМЕР_7 від 27.09.2007 року з терміном дії з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року. Згідно умов вказаних договорів позивач зобов'язувався перерахувати та перераховував збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на газ на рахунки Комітентів, які є платниками збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ. Вважає, що вимоги Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.05 № 442 ним порушені не були, податкове зобов'язання із збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ ним обчислено вірно та у повному обсязі, сума податкових зобов'язань із збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ згідно із висновками акту перевірки донарахована безпідставно. Просив скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві НОМЕР_1 від 18 листопада 2008 р.
Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали та просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували та просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
У своїх запереченнях посилались на те, що за результатами перевірки позивача встановлено заниження позивачем збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу за листопад 2007 року на суму 243598,74 грн., за грудень 2007 року - 118270,63 грн., за січень 2008 року - 326901,15 грн., за лютий 2008 року - 289413,04 грн., за березень 2008 року - 176855,04 грн., за квітень 2008 року - 25100,35 грн., за травень 2008 року - 127664,98 грн. Зазначали, що зміст договорів комісії, що укладені позивачем по суті відповідає юридичним вимогам договорів купівлі - продажу, тому Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська газонафтова компанія» є власним газу, та при цьому звітується про відсутність об'єкту оподаткування по збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, що є порушенням п. 2 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.05 № 442 та призвело до заниження збору у вигляді цільової надбавки на природний газ на загальну суму 1534203 грн. 93 коп. Крім того, на підтвердження того, що природний газ є власним ресурсом позивача відповідач посилався на той факт, що природний газ обліковується у Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська газонафтова компанія» на балансовому рахунку 28-11.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є юридичною особою, зареєстрований 09.08.2007 року, що підтверджується копією довідки НОМЕР_8 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Позивач має ліцензію на постачання природного з нерегульованим тарифом серії НОМЕР_9 від 27.09.2007 року, термін дії до 19.09.2012 року, копія якої долучена до матеріалів справи.
Згідно підпункту 1 пункту 4.1 розділу ІУ «Предмет діяльності товариства» Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська нафтогазова компанія», затвердженого протоколом № 1 зборів учасників від 08.08.2007 року та зареєстрованого державним реєстратором 09.08.2007 року за НОМЕР_10, Товариство здійснює постачання природного газу за нерегульованим тарифом.
Судом встановлено, що на підставі направлення від 24.09.2008 року № 771, виданого Державною податковою інспекцією у м. Полтаві, ОСОБА_1 головним державним податковим ревізором-інспектором, радником податкової служби ІІІ рангу, відділу проведення податкового аудиту платників податків, управління податкового контролю юридичних осіб, ОСОБА_2 головним державним податковим ревізором-інспектором, радником податкової служби ІІ рангу, відділу контрольно-перевірочної роботи податку з доходів фізичних осіб, податку з власників транспортних засобів та державного мита, згідно із частиною п.1 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання проведена планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська нафтогазова компанія» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 10.08.2007 року по 30.06.2008 року відповідно до затвердженого плану перевірки. За результатами перевірки складено акт від 11.11.2008 року № 2222\23-1\35295519.
Перевірка правильності обчислення, своєчасності подання розрахунків і повноти внесення збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська нафтогазова компанія» відображена на стор. 21-26 акта у розділі 3.5.2 «Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності».
Відповідачем за результатами перевірки встановлено заниження задекларованих позивачем показників у рядку 7 гр. 7 «Всього сума збору», а саме, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на загальну суму 1534203,93 грн. (в тому числі у розрізі періодів: листопад 2007 року на суму 243598,74 грн., грудень 2007 року - 118270,63 грн., січень 2008 року - 326901,15 грн., лютий 2008 року - 289413,04 грн., березень 2008 року - 176855,04 грн., квітень 2008 року - 25100,35 грн., травень 2008 року - 127664,98 грн.) за рахунок не відображення у розрахунках обсягів відпущеного природного газу кінцевому споживачу в кількості 51433,064 тис. м3.
На підставі встановленого порушення пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.06.05 № 442 «Про затвердження порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки на природний газ» на підставі акта перевірки № 2222/23-1/35295519 від 11.11.2008 р. Державною податковою інспекцією в м. Полтаві винесено податкове повідомлення-рішення від 18.11.2008 р НОМЕР_1, яким визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 3068407 грн. 87 коп., в тому числі за основним платежем в сумі 1534203 грн. 93 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 1534203 грн. 94 коп.
Позивачем за період з 10.08.2007 року по 30.06.2008 року було задекларовано збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ у сумі 1820,81 грн. (720 грн. за 1 м3 із розрахунку обсягу відпущеного природного газу 126,445 тис. м3). Крім того, позивач у додаток до щомісячних розрахунків суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за власною ініціативою подавав до Державної податкової інспекції у м. Полтаві довідки про обсяги, вартість реалізованого природного газу та суми обчисленої та перерахованої на рахунки Комітентів цільової надбавки по договорам комісії, копії яких долучені до матеріалів справи.
Також судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що у 2007 році позивачем було укладено договори комісії. А саме, укладено: 1) між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Енергозбут» договори комісії: НОМЕР_3 від 25.12.2007 року, з терміном дії з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року; НОМЕР_4 від 28.09.2007 року з терміном дії з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року; 2) між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю « Будімпекс» договори комісії: НОМЕР_5 від 26.12.2007 року з терміном дії з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року; НОМЕР_6від 28.09.2007 року з терміном дії з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року; 3) між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Укргазпостач» договори комісії: НОМЕР_3 від 25.12.2007 року з терміном дії з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року; НОМЕР_7 від 27.09.2007 року з терміном дії з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року.
Відповідно до п.1.1 розділу І «Предмет договору» вказаних договорів комісії Комісіонер - ТОВ «Українська газонафтова компанія» за дорученням Комітента зобов'язується від свого імені та за рахунок Комітента укласти договори на постачання природного газу промисловим споживачам. Пунктом 7.1 Розділу 7 «Порядок розрахунків» зазначених договорів комісії встановлено, що вартість природного газу Комісіонер - ТОВ «Українська газонафтова компанія» сплачує Комітенту шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Комітента на умовах: 50% попередньої оплати вартості запланованого місячного обсягу газу до 1 числа місяця споживання газу; 50% оплати вартості до 15 числа місяця споживання газу.
Згідно із п. 3.2.1. розділу 3 «Обов'язки сторін» вищевказаних договорів комісії комісіонер - ТОВ « Українська газонафтова компанія» - зобов'язується укласти із споживачами договори на постачання природного газу.
Позивачем укладались договори із споживачами на постачання природного газу, що підтверджується переліком «Договорів по газу», який є додатком до акта перевірки та містить відомості про найменування споживачів газу за договорами укладеними з Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська газонафтова компанія», номер договору, дату підписання договору та дату закінчення договору.
Пунктом 3.2.4. розділу 3 «Обов'язки сторін» договорів комісії передбачено, що комісіонер - ТОВ «Українська газонафтова компанія» - зобов'язується перерахувати збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на газ у розмірі 2% на рахунок Комітента.
На підтвердження виконання Комітентами умов договору про передачу Комісіонеру природного газу складено акти прийому-передачі вартісних показників природного газу ( за листопад 2007 р. № 0000000507 від 30.11.07, за грудень 2007 р. № 0000000614 від 31.12.07, за грудень 2007 р. № 0000000561 від 31.12.07, за січень 2008 р. № 0000000001 від 31.01.08, за лютий 2008 р. № 0000000110 від 29.02.08, за березень 2008 р. № 0000000160 від 31.03.08, за березень 2008 р. № 0000000173 від 31.03.08, за березень 2008 р. № 0000000221 від 31.03.08, за квітень 2008 р. № 0000000117 від 30.04.08, за травень 2008 р. № 0000000188 від 31.05.08, за листопад 2007 р. № 0000000163 від 30.11.07, за грудень 2007 р. № 0000000166 від 31.12.07, за січень 2008 р. № 0000000001 від 31.01.08, за лютий 2008 р. № 0000000029 від 29.02.08, за лютий 2008 р. № 0000000079 від 29.02.08, за березень 2008 р. № 0000000081 від 31.03.08, за квітень 2008 р. № 0000000083 від 30.04.08, за травень 2008 р. № 0000000115 від 31.05.08, за листопад 2007 р. № 0000000030 від 30.11.07, за грудень 2007 р. № 0000000038 від 31.12.07, за січень 2008 р. № 0000000001 від 31.01.08, за лютий 2008 р. № 0000000007 від 29.02.08, за березень 2008 р. № 0000000010 від 31.03.08), копії яких долучені до матеріалів справи. Згідно зазначених актів загальна сума цільової надбавки складає 1534076,71 грн.
Судом встановлено, що комісіонером - ТОВ «Українська газонафтова компанія» - на виконання п.3.2.5 Розділу 3 «Обов'язки сторін» договорів комісії надавалися комітентам письмові звіти, які були прийняті комітентами та містять відомості щодо розміру збору цільової надбавки до тарифу на природний газ, що перераховувався комітентам згідно укладених договорів комісії (звіт комісіонера згідно договору комісії НОМЕР_7 від 27.09.07, складений 30.11.07, згідно договору комісії НОМЕР_7 від 27.09.07, складений 31.12.07, згідно договору комісії НОМЕР_7 від 27.09.07, складений 31.01.08, згідно договору комісії НОМЕР_7 від 27.09.07, складений 29.02.08, згідно договору комісії НОМЕР_7 від 27.09.07, складений 31.03.08, згідно договору комісії НОМЕР_7 від 27.09.07, складений у квітні 2008 р., згідно договору комісії НОМЕР_7 від 27.09.07, складений 31.05.08, згідно договору комісії НОМЕР_4 від 28.09.07, складений 30.11.07, згідно договору комісії НОМЕР_4 від 28.09.07, складений 31.12.07, згідно договору комісії НОМЕР_4 від 28.09.07, складений 31.01.08, згідно договору комісії НОМЕР_4 від 28.09.07, складений 29.02.08, згідно договору комісії НОМЕР_4 від 28.09.07, складений 31.03.08, згідно договору комісії НОМЕР_4 від 28.09.07, складений у квітні 2008 р., згідно договору комісії НОМЕР_4 від 28.09.07, складений 31.05.08, згідно договору комісії НОМЕР_6від 28.09.07, складений 30.11.07, згідно договору комісії НОМЕР_6від 28.09.07, складений 31.12.07, згідно договору комісії НОМЕР_6від 28.09.07, складений 31.01.08, згідно договору комісії НОМЕР_6від 28.09.07, складений 29.02.08, згідно договору комісії НОМЕР_6від 28.09.07, складений 31.03.08), копії яких залучені до матеріалів справи. Згідно зазначених звітів загальна сума цільової надбавки, що перерахована позивачем на рахунки Комітентів становить 1534076,71 грн.
Крім того, позивачем листом № 44/02 від 25.02.2008 р. на запит Державної податкової інспекції у м. Полтаві НОМЕР_11 від 12.02.08 було повідомлено відповідача про укладення вищевказаних договорів комісії та про умови, що містять вказані договори щодо перерахування збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ у розмірі 2% на рахунок Комітентів за договорами.
У судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачем перераховано на розрахункові рахунки комітентів ТОВ «Компанія «Енергозбут», ТОВ «Компанія «Укргазпостач», ТОВ «Компанія «Будімпекс», відкриті в АБ «Полтава-Банк», ПОФ АКБ «Укрсоцбанк», ВАТ «Сведбанк», ЗАТ «ОТП Банк», на виконання умов укладених договорів комісії кошти в сумі 57960820 грн. 12 коп., в тому числі збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ за період жовтень 2007 року - липень 2008 року в загальній сумі 1534076 грн. 71 коп. (ТОВ «Компанія «Енергозбут» перераховано збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ 858811 грн. 88 коп., ТОВ «Компанія «Укргазпостач» - 448584 грн. 29 коп., ТОВ «Компанія «Будімпекс» - 226680 грн. 54 коп.).
Представниками позивача у судовому засіданні надано пояснення про те, що збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на газ перераховувався позивачем на окремі розрахункові рахунки, визначені контрагентами по договору комісії, оскільки згідно умов вказаних договорів обов'язком Комісіонера було перерахування збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на газ Комітентам, а останніми вказаний збір повинен був перераховуватись до державного бюджету, оскільки саме Комітенти є власниками газу.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Енергозбут», Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Укргазпостач», Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Будімпекс» є юридичними особами та відомості про них внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копії витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців долучені до матеріалів справи.
При вирішенні спору суд також враховує наступне.
Відповідно до ст. 1011 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента. Згідно ч. 1 ст. 1012 ЦК України комітент повинен виплатити комісіонерові плату в розмірі та порядку, встановлених у договорі комісії. Відповідно до ч. 1 ст. 1022 ЦК України після вчинення правочину за дорученням комітента комісіонер повинен надати комітентові звіт і передати йому все одержане за договором комісії.
Відповідно ч. 28 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» до загальнодержавних податків належить збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів всіх форм власності.
Згідно ч. 1 ст. 20 Закону України «Про систему оподаткування» контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Механізм внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ (далі - збір) для споживачів усіх форм власності визначено Порядком внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.05 № 442 (далі - Порядок).
Відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку платниками є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які проводять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.
Згідно з пунктами 3, 4 Порядку платники подають розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку щомісяця протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду за формою згідно з додатком. Сума збору за звітний (податковий) період вноситься платниками до спеціального фонду державного бюджету на рахунки, відкриті в органах державного казначейства, протягом десяти календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку, для подання розрахунку суми збору, згідно з пунктом 3 цього Порядку.
Абзацом 2 пункту 5 Порядку встановлено, що контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків збору і повнотою його внесення здійснюють органи державної податкової служби у порядку, встановленому законодавством.
Згідно з п. 1.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 25.08.2005 року № 74 та постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 25.08.2005 року № 694 та зареєстровані в Мінюсті України 22.09.2005 року за № 1088/11368 - дія цих Ліцензійних умов поширюється на суб'єктів господарювання, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом. Відповідно до п. 1.3. Ліцензійних умов - постачання природного газу за нерегульованим тарифом - вид господарської діяльності з постачання природного газу безпосередньо споживачам, що провадиться ліцензіатом відповідно до Ліцензійних умов за вільними цінами та в умовах конкуренції.
Таким чином, дія Ліцензійних умов поширюється на діяльність позивача.
Відповідно до підпункту 2.1.1 підпункту 2.1 пункту 2 Ліцензійних умов однією з умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом є наявність у ліцензіата договорів купівлі-продажу природного газу (контрактів) із власниками природного газу , договорів про транспортування природного газу магістральними трубопроводами та договорів про транспортування природного газу розподільними трубопроводами. Обсяг природного газу, зазначений у договорах купівлі-продажу природного газу (контрактах) та договорах про постачання природного газу, повинен відповідати обсягу, що зазначається в договорах на його транспортування магістральними та розподільними трубопроводами.
Отже, на момент відпуску природного газу споживачу постачальник є власником такого газу, згідно укладених договорів купівлі - продажу природного газу із власниками природного газу.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при реалізації газу кінцевим споживачам по договорам комісії власниками природного газу є Комітенти, які і є платниками збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ.
При вирішенні спору суд також враховує роз'яснення, надане Державною податковою адміністрацією України листом НОМЕР_2 від 07.06.2006 р. «Про збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності», у якому зазначено, що у випадках реалізації природного газу кінцевому споживачу по договору комісії, платником збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ є Комітент.
Згідно ст. 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Згідно із наданими у судовому засіданні представниками сторін поясненнями, зазначені договори комісії в судовому порядку недійсними не визнані.
Судом встановлено, що відповідач у своєму акті перевірки від 11.11.2008 року № 2222/23-1/35295519 (абз. 8 стор. 23 - стор. 24) тлумачить зміст договорів комісії, зокрема, зазначає, що їх суть відповідає договорам купівлі-продажу, а тому вказані правочини вважає операціями з купівлі-продажу газу, а позивача - власником природного газу.
Відповідно до ч.1 та ч. 2 ст. 213 Цивільного кодексу України зміст правочину може бути витлумачений стороною (сторонами). На вимогу однієї або обох сторін суд може постановити рішення про тлумачення змісту правочину.
Таким чином, тлумачення змісту правочину може здійснюватись виключно судами.
Згідно із наданими у судовому засіданні представниками сторін поясненнями, відсутнє судове рішення про тлумачення змісту договорів комісії.
Суд вважає за необхідне зазначити, що за результатами проведеної перевірки відповідачем не було встановлено порушення щодо задекларованого позивачем збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ у розмірі 1820,81 грн. на обсяги реалізованого газу в кількості 126,445 куб.м. ( (720 х 126,445) х 2%= 1820,81 грн.) за період з 10.08.2007 року по 30.06.2008 року.
Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідачем не надано суду доказів на підтвердження розрахунку суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, яка за твердженням відповідача не сплачена позивачем до державного бюджету України. При цьому виявлена сума порушення (1534203 грн. 93 коп.) не відповідає документально підтвердженій загальній сумі цільової надбавки, що перерахована позивачем на рахунки Комітентів згідно укладених договорів комісії (1534076 грн. 71 коп.).
Крім того, письмові заперечення, надіслані Державною податкової інспекцією у м. Полтаві від 18.12.2008 р. № 1407119/10-124 (вх. № 21358 від 19.12.2009 р.), у яких вказано, що розмір задекларованого позивачем збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ становить 1820,81 грн. за 1 м3 на обсяги реалізованого газу в кількості 126,445 м3, суперечать змісту акту перевірки № 2222/23-1/35295519 від 11.11.2008 р., на сторінці 22 якого вказано, що ціна природного газу становить 720 грн. за м3, а загальна сума збору із розрахунку 126,445 тис. м3 становить 1820,81 грн.
Щодо заперечень відповідача з посиланням на виявлені недоліки у веденні бухгалтерського обліку позивачем, які на думку відповідача свідчать про те, що власником природного газу, отриманого за договорами комісії від комітентів є комісіонер за договором - ТОВ «Українська газонафтова компанія» суд зазначає, що вказані відповідачем недоліки у веденні бухгалтерського обліку позивача в частині обліку газу на рахунку 28 Товари не спростовують той факт, що власниками природного газу, що обліковувався на балансовому рахунку 28-11 «Природний газ на складі» є комітенти по договорам комісії.
У статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" закріплено диспозитивний метод організації бухгалтерського обліку на підприємстві: питання , організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів; для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форми його організації; підприємство самостійно: визначає облікову політику підприємства; обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних; розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів; затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку.
Відповідно до п. 2 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 р. № 246 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02.11.1999 р. за № 751/4044 (далі-Стандарт - 9) норми цього Положення (стандарту) застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами незалежно від форм власності (крім бюджетних установ).
Згідно з абзацом 4 п. 6 Стандарту - 9 для цілей бухгалтерського обліку запаси включають товари у вигляді матеріальних цінностей, що придбані ( отримані ) та утримуються підприємством з метою подальшого продажу .
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до п.1.1 Розділу І «Предмет договору» договорів комісії Комісіонер - ТОВ «Українська газонафтова компанія» за дорученням Комітента зобов'язується від свого імені та за рахунок Комітента укласти договори на постачання природного газу промисловим споживачам.
З огляду на викладене, суд вважає, що висновки відповідача щодо визначення безпірного права власності позивача на природний газ, що обліковується позивачем на рахунку 28 Товари суд вважає помилковими.
Крім того, суд вважає на необхідне зазначити, що відповідач у своїх запереченнях посилається на факт ведення обліку природного газу позивачем на рахунку 28 «Товари» як на доказ того, що природний газ, що обліковується на вказаному рахунку є власним ресурсом позивача, тобто право власності на зазначений газ має позивач, та при цьому одночасно зазначає, що позивачем при цьому порушено вимоги п. 1 ст. 3, п. 2 ст. 3, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Зазначені висновки відповідача протирічать один одному.
За таких обставин суд вважає, що висновки відповідача з приводу заниження позивачем збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на суму 1534203,93 грн., в тому числі у розрізі періодів: листопад 2007 року на суму 243598,74 грн., грудень 2007 року - 118270,63 грн., січень 2008 року - 326901,15 грн., лютий 2008 року - 289413,04 грн., березень 2008 року - 176855,04 грн., квітень 2008 року - 25100,35 грн., травень 2008 року - 127664,98 грн. не відповідають дійсності.
Згідно вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись, п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст.ст. 204, 213, 1011, ч. 1 ст. 1012, ч. 1 ст.1022 Цивільного кодексу України, ст.11-1 Закону України «Про Державну податкову службу», ч. 28 ст. 14, ч. 1 ст. 20 Закону України «Про систему оподаткування», ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.05 № 442, п.1.2, п. 1.3, до підпункту 2.1.1 підпункту 2.1 пункту 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 25.08.2005 року № 74 та постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 25.08.2005 року № 694, п. 2 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 р. № 246, ст. ст. 2, 7, 8, 9, 10, 71, 94,160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська газонафтова компанія» до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити .
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві НОМЕР_1 від 18 листопада 2008 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська газонафтова компанія» витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження, в порядку, визначеному ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено «23» квітня 2009 року.
Суддя Л.О. Єресько