Постанова № 37696733, 13.02.2014, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
13.02.2014
Номер справи
607/1191/14-п
Номер документу
37696733
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 лютого 2014 року Справа №607/1191/14-п

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Холяви О.І., при секретарі Кісіль Т.М., з участю прокурора Голомші М.Я., та представника ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі матеріали, які надійшли із спецпідрозділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Управління СБ України в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженця м. Львова, українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, на утриманні якого перебувають троє неповнолітніх дітей, працюючого директором комунального підприємства «Тернопільводоканал», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1,

за ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

в с т а н о в и в:

спецпідрозділом по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Управління СБ України в Тернопільській області направлено в суд матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ознаками ст.172-7 КУпАП.

З протоколу про адміністративне правопорушення №3 від 23 січня 2014 року вбачається, що ОСОБА_2 в період з 26 грудня 2012 року по 26 грудня 2013 року, перебуваючи на посаді директора КП «Тернопільводоканал» з 18 лютого 2003 року та відповідно до пп. «а» п.2 ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» будучи з 09.06.2013 року суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення, володіючи нормативно-правовою базою, що регламентує засади службових та адміністративних відносин, умисно, всупереч п.1,2 ч.1 ст.14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», не вжив заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та невідкладно у письмовій формі не повідомив виконавчий комітет Тернопільської міської ради та міського голову м. Тернополя про наявність конфлікту інтересів, а саме про те, що його дружина ОСОБА_3 перебуває в його безпосередньому підпорядкуванні. Крім цього, в діяннях ОСОБА_2 вбачається порушення ст.9 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Так, директор КП «Тернопільводоканал» ОСОБА_2 15.07.2011 року наказом №210 ввів штатну одиницю в штатному розписі апарату управління по комунальному підприємству - провідного менеджера з постачання, на яку 15.07.2011 року наказом №363/вк призначив свою дружину ОСОБА_3

Згідно із листом виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 20.01.2014 року встановлено, що Тернопільська міська рада не володіє інформацією про наявність конфлікту інтересів в комунальному підприємстві «Тернопільводоканал».

Відповідно до виписок з особових справ про склад сім'ї ОСОБА_2 та ОСОБА_3, підтверджено , що вони є близькими родичами, а саме: чоловіком та дружиною.

Відповідно п.12 контракту з керівником підприємства (установи), що є у комунальній власності міста від 10.02.2009 року, підписаного міським головою м. Тернополя та ОСОБА_2, визначено, що керівник має право в межах своєї компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників, а також відповідно до п.5 визначено, що керівник підзвітний виконавчому комітету в межах встановлених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом. Відповідно до п.1 посадової інструкції провідного менеджера з постачання ОСОБА_3, затвердженої директором КП «Тернопільводоканал» ОСОБА_2 в 2012 році та яка діє на даний час, провідний менеджер з постачання призначається і звільняється з займаної посади наказом директора підприємства.

Із врахуванням вищевикладеного, в діях ОСОБА_2, який у відповідності до пп. «а» п.2 ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» є суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення, у зв`язку з її, ОСОБА_3, безпосереднім підпорядкуванням, наявний конфлікт інтересів, який виразився в виникненні суперечностей між його особистими інтересами та службовими повноваженнями, наявність якої могли вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих йому службових повноважень, пов'язаних з його перебуванням на посаді директора КП «Тернопільводоканал».

Таким чином, директор КП «Тернопільводоканал» ОСОБА_2 умисно, всупереч п.1, 2 ч.1 ст.14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», не вжив заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та невідкладно у письмовій формі не повідомив виконавчий комітет Тернопільської міської ради та міського голову м. Тернополя про наявність конфлікту інтересів.

Своїми діями ОСОБА_2 вчинив адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ст.172-7 КУпАП, а саме неповідомлення безпосереднього керівника, тобто виконавчий комітет Тернопільської міської ради та міського голову м. Тернополя про наявність конфлікту інтересів, а саме про суперечність між його особистими інтересами та службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання йому службових повноважень, пов`язаного з перебуванням його на посаді директор КП «Тернопільводоканал».

В судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 свою вину у вчиненому не визнав та суду пояснив, що перебуває на посаді директора КП «Тернопільводоканал» з 18 лютого 2003 року, а його дружина переведена на посаду провідного менеджера з постачання КП «Тернопільводоканал» 15.07.2011 року, тому вважає, що до 01 липня 2013 року посада директора КП «Тернопільводоканал» не підпадала під категорію суб'єктів відповідальності за корупційне правопорушення, згідно Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» (в редакції станом на 15.07.2011 року), оскільки заробітна плата директору виплачується з бюджету підприємства, а не місцевого чи державного бюджетів. Крім цього, зазначив, що Закон України «Про засади запобігання і протидії корупції» (в редакції станом на 15.07.2011 року), не містив безумовної прямої вказівки щодо обов'язку особи невідкладно у письмовій формі повідомляти безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів, а отже дане повідомлення може бути виражено як у письмовій формі так і в будь-якій іншій. Також зазначив, що Тернопільською міською радою в 2013 році було проведено аудит КП «Тернопільводоканал», тому вважає, що вищестоящому органу (засновнику та власнику підприємства) відомо про те, що ОСОБА_3 працює на посаді провідного менеджера з постачання КП «Тернопільводоканал», проте жодних зауважень Тернопільською міською радою щодо зайняття ОСОБА_3 вказаної посади висловлено не було.

Прокурор в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, так як вважає, що в його діях є склад адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ст.172-7 КУпАП. Посадова особа, уповноважена на складання протоколу у справі про адміністративне правопорушення - старший оперуповноважений спецпідрозділу БКОЗ УСБУ в Тернопільській області Смільський В.І. пояснив, що в ході проведених перевірок було встановлено, що ОСОБА_2 в період з 26 грудня 2012 року по 26 грудня 2013 року, перебуваючи на посаді директора КП «Тернопільводоканал» умисно, всупереч п.1, 2 ч.1 ст.14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», не вжив заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та невідкладно у письмовій формі не повідомив виконавчий комітет Тернопільської міської ради та міського голову м. Тернополя про наявність конфлікту інтересів.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, посадової особи, уповноваженої на складання протоколу у справі про адміністративне правопорушення, думку прокурора, встановив наступне.

На підставі розпорядження міського голови Тернопільської обласної Ради від 17.02.2003р. за №32-к ОСОБА_2 призначено на посаду директора КП «Тернопільводоканал». Відповідно до контракту з керівником підприємства (установи), що є у комунальній власності міста від 2009 року Тернопільською міською радою в особі міського голови ОСОБА_2 призначений на посаду КП «Тернопільводоканал» на строк з 18 лютого 2009 року по 17 лютого 2014 року та покладено на нього обов'язки відповідно до Статуту КП «Тернопільводоканал», затвердженого рішенням міської ради від 30.04.2009р. №5/26/19 (надалі Статут КП «Тернопільводоканал»).

Відповідно до Наказу директора КП «Тернопільводоканал» ОСОБА_2 від 15.07.2011 року №3631/рк, ОСОБА_3 переведено на посаду провідного менеджера з постачання КП «Тернопільводоканал».

Відповідно п.12 контракту з керівником підприємства (установи), що є у комунальній власності міста від 10.02.2009 року, підписаного міським головою м. Тернополя та ОСОБА_2, визначено, що керівник має право в межах своєї компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки, обов`язкові для всіх підрозділів та працівників, а також відповідно до п.5 визначено, що керівник підзвітний виконавчому комітету в межах встановлених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом.

Відповідно п.3.1 Статуту КП «Тернопільводоканал», підприємство є юридичною особою. Права та обов'язки юридичної особи Підприємство набуло з дня його державної реєстрації у встановленому законодавством України порядку.

Тобто, згідно пп. «а» п.2 ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», ОСОБА_2 з 09.06.2013 року є суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення.

В силу пп.1,2 ч.1 ст.14 ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції», особи, зазначені у пункті 1 та підпунктах "а", "б", пункту 2 ч.1 ст. 4 цього закону, зобов'язані: 1) уживати заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів; 2) невідкладно у письмовій формі повідомляти безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів.

Порушення вимог щодо повідомлення про конфлікт інтересів відповідно до примітки п.2 ст.172-7 КУпАП слід розуміти суперечність між особистими інтересами особи та її службовими повноваженнями, наявність яких може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується те, що, ОСОБА_2 володіючи нормативно-правовою базою, що регламентує засади службових та адміністративних відносин, умисно, всупереч п.1,2 ч.1 ст.14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», не вжив заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та невідкладно у письмовій формі не повідомив виконавчий комітет Тернопільської міської ради та міського голову м. Тернополя про наявність конфлікту інтересів, а саме про те що ОСОБА_3 перебуває в його безпосередньому підпорядкуванні, чим вчинив корупційне правопорушення, передбачене п.п.1, 2 ч.1 ст.14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» та ст.172-7 КУпАП.

Відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції», конфлікт інтересів - суперечність між особистими інтересами особи та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень.

Відповідно до ст.172-7 КУпАП, порушення вимог щодо неповідомлення особою безпосередньо керівника у випадках, передбачених законом, про наявність конфлікту інтересів.

Згідно ст.1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» близькі особи - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки із суб'єктом, зазначеним у частині першій статті 4 цього Закону, в тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

Згідно ст.1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» безпосереднє підпорядкування - відносини прямої організаційної або правової залежності підлеглої особи від її керівника, в тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень, контролю за їх виконанням.

Згідно ст.9 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», передбачено, що посадові особи юридичних осіб публічного права не можуть мати у безпосередньому підпорядкуванні близьких їм осіб.

Згідно ст.14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», передбачає необхідність невідкладно у письмовій формі повідомляти керівництво про наявність конфлікту інтересів, чого ОСОБА_2 зроблено не було, а ч.1 ст.172-7 КУпАП - відповідальність вже за сам факт неповідомлення особою безпосереднього керівника у випадках, передбачених законом, про наявність конфлікту інтересів, не беручи до уваги матеріальну вигоду чи тяжкість наслідків.

Тобто, для складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-7 КУпАП, достатньо самого факту невжиття факту невжиття заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та неповідомлення ОСОБА_2 у письмовій формі виконавчого комітету Тернопільської міської ради та міського голову м. Тернополя.

Об'єктивна сторона даного правопорушення полягає у неповідомленні особою безпосереднього керівника у випадках, передбачених законом, про наявність конфлікту інтересів. Суб'єктивна - характеризується наявністю вини у формі прямого та непрямого умислу.

Відповідно до вимог ст.10 КУпАП, вчинення адміністративного правопорушення умисно - адміністративне правопорушення визначається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Прямий умисел ОСОБА_2 вбачається з того, що він не повідомив виконавчий комітет Тернопільської міської ради про про те, що ОСОБА_2 перебуває в його безпосередньому підпорядкуванні.

Вказані обставини також підтверджується дослідженими в судовому засіданні матеріалами, а саме: розпорядження міського голови Тернопільської обласної Ради від 17.02.2003р. за №32-к ОСОБА_2 призначено на посаду директора КП «Тернопільводоканал» з 18 лютого 2003 року по 17 лютого 2004 року за контрактом; розпорядження міського голови Тернопільської обласної Ради від 10.02.2009р. за №44-к про продовження терміну перебування ОСОБА_2 на посаді директора КП «Тернопільводоканал» з 18 лютого 2009 року по 17 лютого 2014 року за контрактом; наказом директора КП «Тернопільводоканал» ОСОБА_2 від 15.07.2011 року №3631/рк, ОСОБА_3 переведено на посаду провідного менеджера з постачання; контрактом з керівником підприємства (установи), що є у комунальній власності міста від 2009 року Тернопільською міською радою в особі міського голови ОСОБА_2 призначений на посаду КП «Тернопільводоканал» на строк з 18 лютого 2009 року по 17 лютого 2014 року та покладено на нього обов`язки відповідно до Статуту КП «Тернопільводоканал», затвердженого рішенням міської ради від 30.04.2009р. №5/26/19; довідкою відділу внутрішнього контролю Тернопільської міської ради від 29.04.2013 року про результати перевірки фінансово - господарської діяльності КП «Тернопільводоканал» код ЄДРПОУ 03353845 за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2012р.; статутом КП «Тернопільводоканал», затвердженого рішенням міської ради від 30.04.2009р. №5/26/19.

Крім цього, суд оцінює критично покази ОСОБА_2, що виконавчому комітету Тернопільської міської ради було відомо про те, що дружина - ОСОБА_3, 15.07.2011 року переведена на посаду провідного менеджера з постачання, оскільки відділом внутрішнього контролю Тернопільської міської ради проведено аудит КП «Тернопільводоканал» за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2012р. і жодних зауважень Тернопільською міською радою щодо даного факту, як він стверджує не було та те, що до 01.07.2013 року посада директора КП «Тернопільводоканал» не підпадала під категорію суб`єктів відповідальності за корупційне правопорушення, згідно Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» (в редакції станом на 15.07.2011 року) і не бере їх до уваги, оскільки в матеріалах справи та в судовому засіданні ОСОБА_2 не наведено та не здобуто жодних доказів про те, що він, як директором КП «Тернопільводоканал», будучи суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення, звертався в період після набрання чинності Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» в редакції 11.07.2013 року до виконавчого комітету Тернопільської міської ради чи до Тернопільської міської ради із повідомленням про наявність конфлікту інтересів, всупереч вимогам чинного законодавства.

Таким чином, аналізуючи вищенаведене, вважаю, що в діях ОСОБА_2 містяться ознаки адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ст.172-7 КУпАП, тобто - неповідомлення особою безпосереднього керівника у випадках, передбачених законом, про наявність конфлікту інтересів, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, те, що на утримані перебуває троє неповнолітніх дітей, вперше притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку, що на нього слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.

На підставі наведеного, керуючись Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст.33-34, ч.2 ст.172-7, ст.ст.251, 252, 272, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-7 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двісті п'ятдесят п'ять гривень зі стягненням в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_2, в доход держави судовий збір в розмірі 36 гривень 54 копійок.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи поданням прокурора. Постанова судді може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подання прокурора подаються до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Суддя Холява О.І.