Постанова № 37694671, 18.03.2014, Хрустальний міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Краснолуцький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
18.03.2014
Номер справи
413/227/14-а
Номер документу
37694671
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 413/227/14-а

Провадження № 2-а/413/36/14

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 березня 2014 року

Краснолуцький міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді - Бєляєвої Л.О.,

при секретарі - Дворових Т.В.,

за участю представника позивача - адвоката ОСОБА_1,

представника відповідача -

Управління Пенсійного Фонду

України в м. Красний Луч Філімончук Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Краснолуцького міського суду Луганської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області про визнання дій неправомірними щодо не нарахування та невиплати підвищення розміру пенсії з 01.03.2012 року, не нарахування та невиплати доплати за понаднормативний стаж в період часу з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року включно, скасування частин щомісячних пенсій в розмірах 31 грн. 41 коп. з 01.07.2006 року за 2005 рік, 44 грн. 22 коп. з 01.07.2006 року за 2006 рік, 81 грн. 72 коп. з 01.03.2008 року за 2007 рік - протиправними, покладення обов*язку на УПФУ нарахувати та виплатити підвищення розміру пенсії з 01.03.2012 року, нарахувати та сплатити скасовані частини щомісячної пенсії за 2005, 2006 та 2007 роки, а також нарахувати та виплатити доплату за понаднормативний стаж за період з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року включно,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій неправомірними, в обґрунтування позову зазначив, що з 06.11.1990 року він є пенсіонером та отримує пенсію. Відповідно до Закону України № 1058/15 «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», зокрема норми ст. 42 цього Закону де зазначено: У разі, якщо величина середньої зарплати в Україні за даними за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року, розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, якій відповідає не менше ніж 20% темпів зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім роком», та зміст Постанови КМУ № 341 від 11.05.2005 року, яким затверджено порядок підвищення розміру пенсії у зв*язку із зростанням середньомісячної зарплати штатного працівника щодо реалізації частини другої ст. 42 Закону України № 1058-15, та зміст всіх відповідей УПФУ № 464/є-11 від 16.10.2012 року, № 505/є-11 від 13.11.2012 року, № 245/є-11 від 08.11.2013 року, № 246/є-11 від 08.11.2013 року, він дізнався, що при підвищенні розміру пенсії, відповідно до норм ст. 42 цього Закону, та порядку підвищення розміру пенсії, затвердженого ПКМУ № 341 від 11.05.2005 року УПФУ в м. Красний Луч порушує норми матеріального права - скасовує частину щомісячних пенсій за минулий рік при проведенні підвищення розміру пенсії в наступному році. Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до відповідача для отримання відповідної інформації та їх обґрунтування нормами матеріального права. Заступник начальника УПФУ в м. Красний Луч відновлювати порушені права позивача в частині надання вичерпної інформації щодо її дій по скасуванню нарахованих частин щомісячних пенсій та надання обґрунтованої відповіді вважає за недоцільним, дії про зменшенню йому пенсії правомірними, здійсненими у відповідності до діючого законодавства. Тому позивач просить визнати дії УПФУ м. Красний Луч Луганської області неправомірними щодо не нарахування та невиплати підвищення розміру пенсії з 01.03.2012 року, не нарахування та невиплати доплати за понаднормативний стаж в період часу з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року включно, скасування частин щомісячних пенсій в розмірах 31 грн. 41 коп. з 01.07.2006 року за 2005 рік, 44 грн. 22 коп. з 01.07.2006 року за 2006 рік, 81 грн. 72 коп. з 01.03.2008 року за 2007 рік - протиправними, покладення обов*язку на УПФУ нарахувати та виплатити підвищення розміру пенсії з 01.03.2012 року, нарахувати та сплатити скасовані частини щомісячної пенсії за 2005, 2006 та 2007 роки, а також нарахувати та виплатити доплату за понаднормативний стаж за період з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року включно.

Представник відповідача надав суду заперечення, в якому зазначено, що ОСОБА_3 є отримувач пенсії за віком сп. 1 з 15.11.1990 року. З 01.01.2004 року набув чинності Закон України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», пенсію ОСОБА_3 було приведено до відповідності із новим законом за ст. 42 зазначеного Закону. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 було осучаснено заробітну плату з якої обчислено пенсію та затверджено порядок проведення перерахунку пенсій. Осучаснення заробітної плати проводилось по тих особових рахунках, по яких пенсія була обчислена із застосуванням показника середньої плати за 2006 рік. Відповідно до порядку проведення перерахунку пенсій згідно ПКМУ від 23.05.2012 № 327, після осучаснення заробітної плати не зберігаються деякі доплати. Зокрема, не зберігається підвищення у зв*язку із зростанням середньої заробітної плати штатного працівника порівняно з попереднім роком згідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, перерахунок пенсії ОСОБА_3 проведено з додержанням норм діючого законодавства. На підставі викладеного, представник відповідача просить у задоволенні вимог ОСОБА_3 відмовити в повному обсязі за безпідставністю.

В судовому засіданні представник позивача - адвокат ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги позивача ОСОБА_3 в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у адміністративному позові. Просив суд задовольнити адміністративний позов ОСОБА_3 повністю.

Представник відповідача - головний спеціаліст-юрисконсульт юридичного відділу управління ПФУ в місті Красний Луч Луганської області Філімончук Л.С. позов не визнала. Просила суд у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі за безпідставністю.

Суд, заслухавши сторони, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного.

Судом встановлено, що позивач з 06.11.1990 року є пенсіонером, відповідно до пенсійного посвідчення № 161851 та отримує пенсію за сп. № 1. Позивач має статус «Дитина війни».

Згідно п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» № 327від 23.04.2012 року з метою забезпечення послідовного впровадження державної соціальної політики щодо підвищення стандартів життя Кабінет Міністрів України постановив установити, що пенсії, призначені до 1 травня 2012 року відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (за наявності страхового стажу у чоловіків - не менш як 25 років, у жінок - не менш як 20 років) , «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) , «Про наукову і науково-технічну діяльність» та «Про пенсійне забезпечення» (одержувачам соціальних пенсій) , підвищуються таким чином, щоб розмір підвищення з урахуванням перерахунку, проведеного відповідно до пункту 1 цієї постанови, становив не менш як 100 гривень, для пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у осіб, які не мають страхового стажу: чоловіки - 25 років, жінки - 20 років, - 50 гривень, для соціальних пенсій - 30 гривень. Підвищення встановлюється до розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, і сум індексації) , що склався станом на 30 квітня 2012 року.

Згідно абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку починаючи з 1 березня поточного року у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.

Згідно Інструкції проведення перерахунку пенсій автоматизованим способом, затвердженої заступником Голови правління Пенсійного фонду України від 27 квітня 2012 року, для забезпечення вимог п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 327 в частині встановлення підвищення до розміру пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством та сум індексації, програмне забезпечення визначає розмір індексації станом на 30 квітня 2012 року. Визначений розмір індексації станом на 30 квітня 2012 року програмне забезпечення прописує в дані по особливості з датами з особливістю 1124 з 1 травня 2012 року по всіх особових рахунках, пенсії по яких призначені відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , «Про наукову та науково-технічну діяльність» та «Пенсійне забезпечення» . На другому етапі програмне забезпечення виконує перерахунок пенсій, зокрема, шляхом встановлення доплати до 100 гривень на підставі п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 327.

Згідно п. 3 Інструкції проведення перерахунку пенсій автоматизованим способом відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 327 пенсії, призначені до 1 травня 2012 року, підвищуються таким чином, щоб розмір підвищення з урахуванням осучаснення заробітної плати, становив не менше 100 гривень для осіб, у яких страхового стажу 20 років у жінок та 25 років у чоловіків і більше, та не менше 50 років для осіб, у яких страхового стажу менше 20 років у жінок та 25 років у чоловіків.

Підвищення встановлюється до розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством та сум індексації) , що склався станом на 30 квітня 2012 року.

Доплата встановлюється як по пенсійним виплатам, по яких не проводиться осучаснення заробітної плати, так і по пенсійним виплатах, по яких проводиться осучаснення заробітної плати таким чином, щоб розмір збільшення був не менше 100 гривень або 50 гривень.

Згідно п. 5.2 Інструкції проведення перерахунку пенсій автоматизованим способом відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищені рівня соціального захисту населення» після осучаснення заробітної плати та розрахунку розміру пенсії не зберігаються доплати: - підвищення у зв'язку зі зростанням середньої заробітної плати штатного працівника порівняно з попереднім роком згідно з ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (коди 123, 133) станом 01.03.05, 01.03.06, 01.03.07 та 01.03.08. При цьому розміри доплат по цих кодах починаючи з 01.03.09 зберігаються та не переглядаються; - доплата відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (код виплати 817, 994) ; - зафіксована індексація відповідно до листа Пенсійного фонду України від 20.07.2010 року № 12545/02-40 (код виплати 822) ; - доплата до старого розміру пенсії з урахуванням ст. 42 (код виплати 992) ; - доплата (бюджет 2010 рік) (код виплати 818) ; - доплата (бюджет 2010) з урахуванням «руху» (код виплати 819) ; - зафіксований розмір індексації станом на 01.05.2007 року (код виплати 814) .

Згідно з розділом ІІІ Інструкції для забезпечення виплати різниці між розміром пенсії на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів та розміром пенсії із солідарної системи, програмне забезпечення автоматично визначить розмір пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» .

Ст. 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.

В силу ст. ст. 22, 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Ст. 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право відповідно до ч. 2 ст. 46 Основного Закону України гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Гарантії реалізації права на соціальний захист встановлені і в ч. 3 зазначеної статті Конституції України, відповідно до якої пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист. Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру, в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім'ї цих виплат у визначених законом випадках.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвій рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. У рішеннях (від 06.07.1999 року № 8-рп/99, від 20.03.2002 року № 5-рп/2002, від 17.03.2004 року № 7-рп/2004, від 01.12.2004 року № 20-рп/2004, від 11.10.2005 року № 8-рп/2005) Конституційний Суд України підкреслював, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвій рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається. В Україні як соціальній, правовій державі політика спрямовується на створення умов, які забезпечують достатній життєвий рівень, вільний і всебічний розвиток людини як найвищої соціальної цінності, її життя і здоров'я, честь і гідність. Утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України, а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.

Ст. 11 КАС України регламентовано, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкту владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездітності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Аналізуючи встановлені обставини справи, приведені норми закону, які врегульовують спірні правовідносини, суд констатує, що позивачу з 01.07.2006 року не виплачувалося підвищення по ст. 42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» у зв*язку із 20 % ростом заробітної плати з 01.03.2005 року в розмірі 31,41 грн., та з 01.07.2006 року в розмірі 44,22 грн., також з 01.03.2008 року не виплачувалося підвищення по ст. 42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» у зв*язку із 20 % ростом заробітної плати з 01.03.2007 року в розмірі 81,72 грн.

В урядовій постанові № 327 від 23.04.2012 року закладено принцип осучаснення заробітної плати. Тобто розмір пенсії прив'язаний до заробітку.

Таке коригування управлінням Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області розміру пенсії відповідача в дійсності не тягне за собою осучаснення заробітної плати, тобто насправді воно втрачає своє позитивне значення. В такому випадку осучаснені заробітку взагалі не відбувається, а навпаки, провадиться його штучне заниження.

Отже, перерахунок управлінням Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області розміру пенсії позивачу ОСОБА_3 в бік її зниження, призначеної йому згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (код 101-171) , на думку суду, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, відомчими документами та інструкціями, суперечить положенням Конституції України та Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» № 327 від 23.04.2012 року, у зв'язку з чим дії управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області при перерахунку позивачу ОСОБА_3 розміру пенсії належить визнати протиправними, зобов'язавши донарахувати йому та виплатити з 01.07.2006 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2005 рік у розмірі 31,41 грн., з 01.07.2006 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2006 рік у розмірі 44,22 грн., з 01.03.2008 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2007 рік у розмірі 81,72 грн., та проводити нарахування та виплату підвищення розміру пенсії з 01.03.2012 року.

Також, необхідно нарахувати та виплатити позивачу доплату за понаднормативний стаж, який складає 38 років за період з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року, відповідно до вимогам ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - «За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується га 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини УПФУ виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з урахуванням нарахованої компенсації згідно з законом.

На підставі ст. 94 КАС України з Державного бюджету шляхом безспірного списання з рахунку Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області на користь позивача ОСОБА_3 належить стягнути судовий збір у розмірі 68,82 грн. .

Керуючись ст. 10, 11, 17, 71, 94, 99, 162, 172, 184 - 186 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області про визнання дій неправомірними щодо не нарахування та невиплати підвищення розміру пенсії з 01.03.2012 року, не нарахування та невиплати доплати за понаднормативний стаж в період часу з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року включно, скасування частин щомісячних пенсій в розмірах 31 грн. 41 коп. з 01.07.2006 року за 2005 рік, 44 грн. 22 коп. з 01.07.2006 року за 2006 рік, 81 грн. 72 коп. з 01.03.2008 року за 2007 рік - протиправними, покладення обов*язку на УПФУ нарахувати та виплатити підвищення розміру пенсії з 01.03.2012 року, нарахувати та сплатити скасовані частини щомісячної пенсії за 2005, 2006 та 2007 роки, а також нарахувати та виплатити доплату за понаднормативний стаж за період з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року включно, задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області донарахувати ОСОБА_3 з 01.07.2006 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2005 рік у розмірі 31,41 грн., з 01.07.2006 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2006 рік у розмірі 44,22 грн., з 01.03.2008 року скасовану частину щомісячної пенсії за 2007 рік у розмірі 81,72 грн., та проводи нарахування та виплату підвищення розміру пенсії з 01.03.2012 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 доплату за понаднормативний стаж за період з 01.01.2004 року по 01.02.2005 року.

Стягнути з Державного бюджету шляхом безспірного списання з рахунку управління Пенсійного фонду України в місті Красний Луч Луганської області на користь ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 68,82 грн. .

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції - Краснолуцький міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий: Л.О.Бєляєва