Ухвала суду № 37685604, 13.03.2014, Апеляційний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
13.03.2014
Номер справи
483/2736/13-ц
Номер документу
37685604
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №483/2736/13-ц 13.03.2014 13.03.2014 13.03.2014

Справа № 22ц -784/389/14 Суддя першої інстанції Головко Л.І.

Категорія 45 Суддя - доповідач апеляційного суду Царюк Л.М.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2014 року м. Миколаїв

Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області у складі:

головуючого Козаченка В.І.,

суддів: Мурлигіної О.Я., Царюк Л.М.,

при секретарі Рудніку Є.М.,

за участю: прокурора - Григорян Є.Р.,

представників відповідачів - ОСОБА_2, яка діє в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_4, який діє в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9,ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15,

представника райдержадміністрації - Камалєтдінової О.В.,

представників третьої осіб - Котик Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою заступника Дніпровського екологічного прокурора на рішення Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 10 грудня 2013 року за позовом Очаківського міжрайонного екологічного прокурора Дніпровської екологічної прокуратури в інтересах держави до Очаківської районної державної адміністрації ОСОБА_15, ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_6, ОСОБА_14, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_18, ОСОБА_8, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Миколаївського обласного управління водних ресурсів, Очаківського міськрайонного управління юстиції Миколаївської області, Управління Держземагенства в Очаківському районі Миколаївської області про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, визнання недійсними та скасування державних актів на право власності на земельні ділянки, повернення земельних ділянок, зобов'язання скасування державної реєстрації цих актів та внесення змін до державного земельного кадастру -

В С Т А Н О В И В:

7 жовтня 2013 року Очаківській міжрайонний екологічний прокурор Дніпровської екологічної прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави до ОСОБА_15,ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_6, ОСОБА_14, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_18, ОСОБА_8 про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, визнання недійсними та скасування державних актів на право власності на земельні ділянки, повернення земельних ділянок, зобов'язання скасування державної реєстрації цих актів та внесення змін до державного земельного кадастру.

Свої вимоги прокурор мотивував тим, що 10 лютого 2011 року розпорядженням № 35 Очаківської райдержадміністрації затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність відповідачам для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області. На підставі цього розпорядження відповідачі отримали державні акти на право власності на земельні ділянки. Ці земельні ділянки зареєстровані органом реєстрації прав власності та обліковані в земельному кадастрі. Проте, в ході проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства було виявлено, що під час передачі зазначених земельних ділянок було порушено вимоги земельного, водного законодавства України щодо порядку передачі спірних земельних ділянок, зокрема передані земельні ділянки розташовані у межах прибережних захисних смуг Дніпровсько-Бузького лиману та відносяться до земель водного фонду, а тому при вирішенні питання про передачу цих земель громадянам необхідно було змінити цільове призначення цих земель та відповідно погодити ці питання з відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування до повноважень яких належить забезпечення погодження документації із землеустрою.

Посилаючись на ці обставини, прокурор просив визнати незаконним та скасувати зазначене розпорядження голови Очаківської райдержадміністрації, визнати недійсними та скасувати державні акти на право власності на земельні ділянки, повернути земельні ділянки у державну власність, зобов'язати скасувати державну реєстрацію цих актів та внести зміни до державного земельного кадастру щодо власників цих земельних ділянок.

Рішенням Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 10 грудня 2013 року в задоволені позову відмовлено повністю.

В апеляційній скарзі прокурор просив скасувати рішення суду та ухвалити нове рішенням, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 58, ч. 1 ст. 60, п. «д» ч. 4 ст. 84 Земельного Кодексу України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) до земель водного фонду належать землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами.

Вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.

До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч. 5 ст. 88, ч. 1 ст. 90 Водного Кодексу та ч. 3 ст. 60 Земельного Кодексу ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.

Прибережні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою.

Межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються в документації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації.

Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського транспорту.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом розпорядженням голови Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області № 35 від 10 лютого 2011 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність відповідачам для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області та передано у власність ОСОБА_15 - 0.50 га; ОСОБА_6 - 0.50 га; ОСОБА_12 1.00 га; ОСОБА_10 - 0.50 га; ОСОБА_7 - 0.50 га; ОСОБА_18 - 1.00га; ОСОБА_13 - 0.50 га; ОСОБА_14 - 0.50 га; ОСОБА_4 - 0.50 га; ОСОБА_11 - 1.00 га; ОСОБА_8 - 1.00 га; ОСОБА_9 - 0.50 га; ОСОБА_5 - 0.50 га; ОСОБА_3 - 1.00 га, а всього 9.50 га (а.с. 28-29).

На підставі цього розпорядження зазначеним особам видані державні акти на право власності на земельні ділянки: ОСОБА_6 - серія ЯК № 824599 виданий 5 липня 2012 року кадастровий номер земельної ділянки 4825180500:02:000:0752;

ОСОБА_12 - серія ЯК № 824606 виданий 29 грудня 2012 року кадастровий номер земельної ділянки 4825180500:02:000:0760;

ОСОБА_7 - серія ЯК № 824604 виданий 1 червня 2012 року кадастровий номер земельної ділянки 4825180500:02:000:0758;

ОСОБА_18 - серія СК № 824607 виданий 10 грудня 2012 року кадастровий номер земельної ділянки 4825180500:02:000:0761;

ОСОБА_13 - серія ЯК № 824598 виданий 29 листопада 2012 року кадастровий номер земельної ділянки 4825180500:02:000:0751;

ОСОБА_14 - серія ЯК № 824600 виданий 2 березня 2012 року кадастровий номер земельної ділянки 4825180500:02:000:0753;

ОСОБА_4 - серія ЯК № 824601 виданий 9 квітня 2012 року кадастровий номер земельної ділянки 4825180500:02:000:0754;

ОСОБА_11 - серія ЯК № 824605 виданий 9 квітня 2012 року кадастровий номер земельної ділянки 4825180500:02:000:0759;

ОСОБА_8 -серія ЯК № 824608 виданий 19 вересня 2012 року кадастровий номер земельної ділянки 4825180500:02:000:0762;

ОСОБА_9 - серія ЯК № 824002 виданий 11 грудня 2012 року кадастровий номер земельної ділянки 4825180500:02:000:0755;

ОСОБА_3 - серія ЯК № 824603 виданий 10 грудня 2012 року кадастровий номер земельної ділянки 4825180500:02:000:0756 (а.с. 30-40).

Відповідачі ОСОБА_15, ОСОБА_5 та ОСОБА_10 державні акти на право власності на спірні земельні ділянки ще не отримали.

За даними Миколаївської регіональної філії державного підприємства «Центра державного земельного кадастру» відстань спірних земельних ділянок від відрізу води Дніпровсько-Бузького лиману Чорного моря складає: ОСОБА_15 - 1031 м; ОСОБА_6 - 953 м; ОСОБА_12 629м; ОСОБА_10 - 1007 м; ОСОБА_7 - 800 м; ОСОБА_18 - 585 м; ОСОБА_13 - 998 м; ОСОБА_14 - 928 м; ОСОБА_4 - 890 м; ОСОБА_11 - 684 м; ОСОБА_8 - 678 м; ОСОБА_9 - 845 м; ОСОБА_5 - 771 м; ОСОБА_3 - 822 м (а.с. 200).

З дослідженої апеляційним судом технічної документації, наданої Держземагентвом щодо спірних земельних ділянок, встановлено, що ці земельні ділянки в загальному земельному масиві за рішенням виконкому Очаківської районної ради № 389 від 29 грудня 1959 року «Про затвердження внутрігосподарського землевпорядження колгоспу ім.К.Маркса Дмитрівської сільради» були передані для запровадження сівозмін, відводу земельних ділянок під багаторічні насадження, під огороди, лісосмуги, польові шляхи, ферми та інші елементи за проектом.

В 1981 році ці землі було передано у колективну власність колективному сільськогосподарському підприємству радгоспу «Дніпро» для ведення сільськогосподарського виробництва. 28 грудня 1995 року колективному підприємству «Дніпро» було видано державний акт на землі з колективної власності. Частина земель, що не увійшла до складу цього державного акту, в т.ч. спірні земельні ділянки, були повернуті у державну власність як землі запасу, де перебували до часу виділення їх у власність відповідачам за розпорядженням Очаківської райдержадміністрації від 10 лютого 2011 року.

За довідкою управління Держземагенства в Очаківському районі Миколаївської області земельні ділянки, що перейшли до земель запасу, віднесені до земель сільськогосподарського призначення. З пояснень представника цього управління на підставі зазначеного рішення виконкому Очаківської районної ради № 389 від 29 грудня 1959 року було визначено цільове призначення цих земель.

Таким чином, спірні земельні ділянки на час прийняття розпорядження входили до складу земель сільськогосподарського призначення, оскільки з 1959 року за рішенням виконкому Очаківської районної ради № 389 від 29 грудня 1959 року були передані колгоспу ім. К. Маркса для користування як землі сільськогосподарського призначення та за даними обліку управління Держземагенства була віднесена за цільовим призначенням до земель сільськогосподарського призначення.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що межі прибережних захисних смуг зазначаються в документації з землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок.

Проте, як встановлено судом документація з землеустрою та будь-яка інша документація щодо встановлення межі прибережної захисної смуги Дніпровсько-Бузького лиману Чорного моря не виготовлялася, а відтак на час прийняття розпорядження заступника голови Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області № 35 від 10 лютого 2011 року межі прибережної захисної смуги не були встановлені та спірна земельна ділянка не була віднесена до земель водного фонду.

За такого, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що підстави для визнання незаконним розпорядження заступника голови Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області № 35 від 10 лютого 2011 року щодо затвердження проекту землеустрою та відведення земельної ділянки у власність відповідачів для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах території Дмитрівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області та передачі їх у власність останнім відсутні.

Доводи апеляційної скарги про те, що зазначеним розпорядженням визначено цільове призначення спірних земельних ділянок як земель сільськогосподарського призначення, хоча фактично ці землі водного фонду, не можуть буди взяті до уваги, оскільки спростовуються наведеними доказами про віднесення цих земельних ділянок до земель сільськогосподарського призначення.

Оскільки вказане розпорядження є законним, то відсутні й підстави для визнання недійсними державних актів на право власності на спірні земельні ділянки, виданих відповідачам на підставі цього розпорядження, а також щодо зобов'язання останніх повернути ці земельні ділянки у державну власність.

З огляду на викладене, суд першої інстанція підставно відмовив прокурору у задоволенні зазначених позовних вимог.

Інші позовні вимоги є похідними від зазначених позовних вимог, а тому також районним судом правильно відмовлено в їх задоволені.

Крім того, позовні вимоги в частині скасування державної реєстрації права власності та внесення змін до державного земельного кадастру про попередніх власників земельних ділянок заявлені до Очаківського міськрайонного управління юстиції та управління Держземагенства в Очаківському районі, однак ці юридичні особи до участі у розгляді справи як відповідачі не притягувалися, а займали процесуальне положення у справі третіх осіб з правами та обов'язками, визначеними ст.ст. 27, 35 ЦПК України.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не вбачає підстав, визначених ст. 309 ЦПК України, для скасування судового рішення.

Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу заступника Дніпровського екологічного прокурора відхилити, а рішення Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 10 грудня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий Судді: