ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 січня 2014 року № 826/13337/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Державної фінансової інспекції України
до
Публічного акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів"
про
зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансова інспекція України, (надалі - позивач), звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Національна мережа аукціонних центрів», (надалі - відповідач), про зобов’язання вчинити дії.
Представник позивача у позовній заяві, зокрема, просив суд зобов’язати відповідача виконати п. 2 вимоги Державної фінансової інспекції в м. Києві від 03.09.2012 р. №08-14/1459.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, уклавши із Міністерством Оборони України договори комісії, не виконало їх істотні умови щодо перерахування грошових коштів за реалізацію надлишкового майна до спеціального фонду Державного бюджету України, що було встановлено відповідним Актом ревізії та не виконало вимоги позивача щодо перерахування таких коштів.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату та час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, заяв чи клопотань до суду не подавав. Заперечень проти позовних вимог суду також не надано.
Згідно ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, (надалі – КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення ч.6 ст.128 КАС України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, в судовому засіданні суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м.Києва встановив наступне.
Державною фінансовою інспекцією України на підставі постанови Апеляційного суду м.Києва від 19.07.2012, направлень від 24.07.2012 №1079, 1080 проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ПАТ «Державна акціонерна компанія «Національна мережа аукціонних центрів» за період з 01.01.2010 по 01.07.2012.
За результатами проведеної ревізії відповідачем складено акт ревізії від 17.08.2012 №08-21/37, яким встановлено ряд порушень, зокрема, при виконанні відповідачем укладених з Міністерством оборони України Договорів комісії №181/3/29-11вр від 29.07.2011, №181/3/51-11вр від 05.08.2011 та №181/4/83-11вр від 30.12.2011, встановлено, що відповідачем не виконано істотні умови Договорів щодо перерахування грошових коштів за реалізацію надлишкового майна, внаслідок не виконання п.5.5 зазначених Договорів комісії після надання Покупцями актів приймання-передачі ПАТ «Державна акціонерна компанія «Національна мережа аукціонних центрів» не перераховано кошти Міністерству оборони України на загальну суму 99078,16грн. у зв'язку із прийняттям відповідачем рішень про використання коштів на власні потреби.
Таким чином, ПАТ «Державна акціонерна компанія «Національна мережа аукціонних центрів» завдано збитків спеціальному фонду Державного бюджету України на суму 99078,16грн.
В зв’язку з виявленими порушеннями, позивачем на адресу відповідача направлено лист від 03.09.2012 №08-14/1459 щодо усунення порушень виявлених ревізією, з вимогою:
розглянути матеріали ревізії та вжити заходів щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб;
перерахувати кошти в сумі 99078,16грн. до спеціального фонду державного бюджету (за кодом доходів бюджету 224050011 за символом 210 Міністерство оборони України).
Листами відповідача від 08.11.2012 №437, від 11.02.2013 №16, від 10.04.2012 №68 повідомлено відповідача, що ПАТ «Державна акціонерна компанія «Національна мережа аукціонних центрів» вживає заходів щодо усунення виявлених порушень.
Положеннями Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (надалі - Закон № 2939-ХІІ) визначено правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні, закріплено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Статтею 4 Закону №2939-ХІІ закріплено, що інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Основні функції органу державного фінансового контролю, яким є позивач, закріплені в статті 8 названого Закону. Так, до таких функцій віднесено, зокрема:
1) здійснення державного фінансового контролю та контроль за:
- виконанням функцій з управління об'єктами державної власності;
- цільовим використанням коштів державного і місцевих бюджетів;
- цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), одержаних під державні (місцеві) гарантії;
- складанням бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету;
- станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів;
- усуненням виявлених недоліків і порушень;
2) вжиття в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб.
На реалізацію наведених функцій ст.10 Закону №2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право, зокрема,:
- перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо);
- пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;
- звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до ч.2 ст.15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов’язковими для виконання службовими особами об’єктів, що ревізуються.
Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ «Державна акціонерна компанія «Національна мережа аукціонних центрів» не виконано в повному обсязі вимогу відповідача, викладену в листі від 03.09.2012 №08-14/1459 в частині не перерахування коштів в сумі 99078,16грн. до спеціального фонду державного бюджету (за кодом доходів бюджету 224050011 за символом 210 Міністерство оборони України).
Суду також не надано доказів оскарження вказаної вимоги чи заперечення її правомірності та обґрунтованості.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Позивачем надано суду достатні докази в обґрунтування позивних вимог.
Відповідачем не спростовано доводи позивача, наведені в обґрунтування позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності, керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
1. Позовні вимоги Державної фінансової інспекції України задовольнити повністю.
2. Зобов’язати Публічне акціонерне товариство «Державна акціонерна компанія «Національна мережа аукціонних центрів» (ідентифікаційний номер 20064284) виконати п.2 вимоги Державної фінансової інспекції України (ідентифікаційний номер 37393358) від 03.09.2012 р. №08-14/1459, а саме: перерахувати кошти в сумі 99078,16 грн. (дев'яносто дев'ять тисяч сімдесят вісім гривень шістнадцять коп.) до спеціального фонду державного бюджету (за кодом доходів бюджету 224050011 за символом 210 Міністерство оборони України).
Постанова набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена повністю або частково у відповідності до положень ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.Т. Шрамко