Справа № 224/299/14-а
Номер провадження 2-а/224/38/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2014 року Дебальцевський міський суд Донецької області
у складі головуючої - судді: Крилової Ю.П.,
при секретарі: Радченко Н. А.,
за участі представника відповідача Паненко-Левади О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в місті Дебальцевому, справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у місті Дебальцеве Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення і зобов*язання провести перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу». В обґрунтування позову зазначає,що з 19.03.2009 року вона є одержувачем пенсії за віком, призначеної їй згідно зі ст.37 ЗУ «Про державну службу». Для нарахування їй пенсії вона звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії і надала довідку про складові заробітної плати № 20/02-6173 від 23.12.2013 року, де були враховані матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально- побутових питань та індексація заробітної плати. Але відповідач відмовив їй у проведенні перерахунку пенсії, виходячи з того,що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально- побутових питань та індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати.
В письмових запереченнях відповідач зазначив, що позивачка ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в м. Дебальцевому з 19.03.2009 року та є одержувачем пенсії за віком, призначеної їй згідно із ЗУ «Про державну службу». Позивачка двічі (13.12.2013 року та 30.12.2013 року) зверталася до УПФУ в м.Дебальцевому із заявами про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням наданих нею довідок № 20/02-6017 від 13.12.2013 року та № 20/02-6174 від 23.12.2013 року про складові заробітної плати. Рішеннями № 98 від 17.12.2013 року та № 1 від 06.01.2014 року УПФУ в м.Дебальцевому було відмовлено в перерахунку пенсії позивачу на підставі того, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально- побутових питань та індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати в контексті ст.33 ЗУ «Про державну службу»,а тому рішення УПФУ в м.Дебальцеве № 01 від 06.01.2014 року про відмову в перерахунку пенсії є законним. ( а.с. 18-21).
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з*явилася, про час та місце судового розгляду повідомлена належним чином, до суду надала заяву про розгляд справи у її відсутності, просила позов задовольнити. ( а.с. 22)
В судовому засіданні представник відповідача - УПФУ в м.Дебальцеве Паненко-Левада О.А. позов не визнала та надала пояснення відповідно до суті письмових заперечень.
Вислухавши пояснення представника, дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 19.03.2009 року, та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області.
Позивач звільнена на пенсію у зв'язку із досягненням граничного віку перебування на державній службі, останнє місце роботи позивача - Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради.
30.12.2013 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки від 23.12.2013 № 20/02-6173.
Відповідач рішенням від 06.01.2014 № 1 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що виплати, які зазначені в довідці, а саме: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення та індексація не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при розрахунку пенсії державного службовця (а.с. 7).
Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі, встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: п. п. 1.2. п. 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852, форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В цій довідці передбачена така графа як «інші виплати», до якої включаються матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошові винагороди, індексація та інші надбавки, на які нараховані були страхові внески. Саме з такою довідкою від 23.12.2013 № 20/02-6173 позивач звернулася до відповідача для перерахунку пенсії із включенням до пенсії інших виплат.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки,запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
З наданої позивачем довідки вбачається, що ОСОБА_2 за період з 01.03.2007 року по 28.02.2009 року були виплачені такі «інші виплати» - матеріальна допомога в сумі 5262,16 гривень та індексація в сумі 927,30 гривень, на ці виплати були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що відображено у наданій до Пенсійного фонду довідці форми 5-1 ( а.с. 10).
Суд прийшов до висновку, що оскільки на суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а починаючи з 01.01.2011 року - єдиний "внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, ці виплати є складовою заробітної плати, а отже відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» повинні враховуватися при призначенні пенсії.
За приписами ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа ( абзац перший частини четвертої статті 45 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2291-ІV ( 2291-15 ) від 23.12.2004 року.
Суд вважає, що оскаржуване рішення УПФУ в м. Дебальцеве № 1 від 06.01.2014 року «Про відмову в перерахунку пенсії» прийнято не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому є незаконним і підлягає скасуванню.
Заяву про перерахунок пенсії подано позивачем 30.12.2013 року, суд дійшов висновку, що право на перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 13.12.2013 № 20/02-6017 у позивача виникло з 01.01.2014 року.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за поданням позову немайнового характеру до адміністративного суду з 01 січня 2014 року встановлена в розмірі 73 гривні 08 копійок.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, з місцевого бюджету на користь ОСОБА_2 підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 73 гривні 08 копійок.
На підставі ст.55 Конституції України, 33, 35, 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 40, 41, 45, 105 ЗУ України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», Постановою КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865, керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 104-107, 110-111, 122-143, 158-163, 167, 185-186, 254, пунктами 2-1, 6 розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у місті Дебальцеве Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення і зобов*язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у місті Дебальцеве Донецької області № 1 від 06 січня 2014 року «Про відмову в перерахунку пенсії».
Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України у місті Дебальцеве Донецької області здійснити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з даних довідки про складові заробітної плати № 20/02-6173 від 23 грудня 2013 року.
Стягнути з місцевого бюджету міста Дебальцевого на користь ОСОБА_2 понесені нею витрати зі сплати судового збору в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні тільки вступної та резолютивної частин постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду в повному обсязі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у разі проголошення в судовому засіданні тільки вступної та резолютивної частин постанови було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то 10-денний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення 5-денного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дебальцевського
міського суду Ю. П. Крилова