ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2014 року Справа № 925/45/14
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М., при секретарі - Лавріненко С.І., за участю представників сторін: позивача - ОСОБА_1 провідний юрисконсульт за довіреністю, Проценко Т.П. начальник лабораторії за довіреністю, відповідача - Мартинюк І.Г. за довіреністю, Лободюк Л.М. за довіреністю, Буркацький М.М. головний енергетик за довіреністю, службові особи ПАТ "АЗОТ" - ОСОБА_2 юрисконсульт за довіреністю, Бережна Т.Л. в.о. начальника лабораторії цеху очищення ОПСВ за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси справу за позовом комунального підприємства "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради (позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю "Завод теплоізоляційних матеріалів "ТЕХНО" (відповідач), м.Черкаси про стягнення 110814,21 грн., -
ВСТАНОВИВ :
Подано позовну заяву, у якій позивач просить стягнути з відповідача 110814,21 грн. плати за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами.
Позовні вимоги мотивовані наступним: 08.07.2010 між сторонами укладений Договір №409 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод у комунальну каналізацію (далі - Договір). З метою перевірки якості та дотримання допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, у серпні 2013 року через контрольну точку проведений контрольний відбір стічних вод, які надходять до міської каналізації від відповідача. За результатами проведеного хімічного аналізу лабораторією позивача встановлено перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин (фенолу та формальдегіду) у стічних водах підприємства (відповідача), тому згідно "Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України" позивачем розрахована додаткова плата за перевищення вмісту забруднюючих речовин у стічних водах відповідача на загальну суму 110814,21 грн., яку відповідач відмовився сплатити.
У письмовому відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнав повністю, просить відмовити у позові, мотивуючи наступним: при відібранні проб позивачем проігноровано норми чинного законодавства щодо порядку їх відбору; результати досліджень, вказані у протоколі №14 від 31.08.2013, викликають сумнів щодо їх об'єктивності та неупередженості, відсутність контрольних проб унеможливлює проведення повторних досліджень для визнання наявності чи відсутності інкримінованого правопорушення. У вересні 2013 року відповідачем були відібрані власні проби стічних вод, які направлені на аналіз до ТОВ "Еко-Експрес" та ПАТ "Азот" і згідно їх висновків від 25.09.2013 перевищень показників фенолу та формальдегіду у стічних водах підприємства не виявлено. Також відповідач послався на постанови Вищого господарського суду України у справах №2-9/300-2010, 7/5005/12229/2011, як практику вирішення аналогічних спорів.
Позивачем подані письмові спростування доводів відповідача, у яких він вказав на їх безпідставність, мотивуючи наступним: Правила, на які посилається відповідач, не стосуються спірних правовідносин. Згідно умов Договору та Правил приймання стічних вод в міську каналізаційну мережу м.Черкаси (далі - місцеві правила) абонент (відповідач) зобов'язаний систематично подавати позивачу інформацію про об'єми та якісний склад стічних вод, за достовірність якої відповідає абонент. Процедура відбору проб, форма Акту про відбір проб затверджені місцевими Правилами. При відборі проб від уповноваженої особи відповідача не надійшло будь-яких зауважень. Позивач не наділений правом за власною ініціативою здійснювати паралельні та арбітражні відбори проб стічних вод абонента, оскільки зазначені роботи є додатковими платними договірними послугами, наполягання на яких є недопустимим. Проби стічних вод, на аналізи яких посилається відповідач, відібрані ним самостійно, без участі представника позивача. Перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідача були виявлені 28 серпня, 02 вересня, 10 вересня 2013 року, аналізи відповідача відібрані значно пізніше (25.09.2013). Наказ Міністерства екології та природних ресурсів №179 від 19.04.2013, на порушення якого вказує відповідач, не являється обов'язковим для сторін договору. Проба стічної води була відібрана лаборантами позивача у темний скляний посуд лабораторії (інший посуд в лабораторії не використовується), в об'ємі достатньому для проведення вимірювань, кожна банка мала номер, який відповідає номеру Акту відбору проби. Згідно методики виконання вимірювань (МВВ) проби на визначення фенолів та формальдегіду у стічних водах можна відбирати в одну посуду, проба на формальдегід визначається не пізніше 2 годин після відбору і консервуванню не підлягає, отже аналізи виконані на замовлення відповідача у м.Гнівань Вінницької області недостовірні.
На підставі ст.77 ГПК України судом розгляд справи відкладався, у зв'язку з витребуванням нових доказів, викликом у судове засідання службової особи ПАТ "Азот" спеціаліста з питань хіміко-аналітичної лабораторії стічної води для дачі пояснень з питань, що виникли під час розгляду справи.
Згідно ст.77 ГПК України у судовому засідання оголошувалась перерва з 06 по 12 березня 2014 року.
У судовому засіданні:
- представники позивача підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити повністю, пояснили розрахунок додаткової плати та порядок відбору проб, доводи відповідача вважали безпідставними, спростовуючи їх, пояснили, що перевірка якості стічних вод з підприємства відповідача, була викликана претензіями ПАТ "Азот", яке проводить очищення комунальних стічних вод, проблема, яка виникла, була відома відповідачу, відбір проб проводився згідно розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення у контрольному колодязі №1 по вул. Різдв'яна, 300, за участю повноважного представника відповідача, який підписав акт без будь-яких заперечень, погодився з результатами аналізів, але після направлення рахунку та пред'явлення претензії, безпідставно не визнав їх, також зазначили, що на вимогу відповідача аналіз перевірявся повторним забором проб 02 та 10 вересня 2013 та повторними аналізами, які показували перевищення забруднюючих речовин у стічних водах відповідача;
- представники відповідача позовні вимоги не визнали повністю, просили відмовити у позові, дотримувались доводів, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву, стверджували, що акт відбору стічних вод не містить даних про місце їх відбору, контрольні зразки відсутні, отже неможливо перевірити правильність висновків позивача, позивач порушив встановлений порядок відбору проб стічних вод та перевірки їх якості, що призвело до неправильних висновків; місцеві правила прийому стічних вод, на які посилається позивач, не відповідають республіканським правилам, отже в частині невідповідності, підлягають застосуванню Правила республіканські, у колодязь №1, на який вказують представники позивача, як на контрольне місце відбору проб, здійснюють скид стічних вод не тільки відповідач, а й інші суб'єкти господарювання;
- службові особи ПАТ "АЗОТ" пояснили, що за результатами аналітичного контролю стічних комунальних вод міста Черкас у серпні - вересні 2013 року було виявлено значне перевищення забруднюючих речовин у каналізаційних стічних водах міста, про що було повідомлено лабораторію позивача, яка повинна була вжити невідкладні заходи щодо виявлення причин такого перевищення.
Згідно ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, судом встановлені наступні обставини.
08 липня 2010 року між КП "Черкасиводоканал" (позивач у справі, водоканал за Договором) та ТОВ "Завод "ТЕХНО" (відповідач у справі, абонент за Договором) укладено Договір №409 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод у комунальну каналізацію.
У Договорі сторони, зокрема, домовились про наступне:
- сторони зобов'язуються керуватися діючими "Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству №190 від 27.06.2008 р. (далі - Правила користування), "Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України" (далі - Правила приймання стічних вод) і Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція), затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002 р. та Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству України №30 від 05.07.1995 р. (далі - Правила експлуатації) (п.1);
- водоканал бере на себе забезпечення абонента питною водою згідно з ГОСТом 2874-84 "Вода питна" в межах встановленого ліміту в об'ємі 75,7 тис.м.куб., з розподілом по кварталах: І квартал - тис.м.куб., ІІ квартал 25,23 тис.м.куб., ІІІ квартал 25,23 тис.м.куб., ІV квартал 25,23 тис.м.куб., а також приймати від абонента стічні води в межах встановленого ліміту в кількості 75,7 тис.м.куб., з розбивкою по кварталах: ІІ квартал - 25,25 тис.м.куб., ІІІ квартал - 25,23 тис.м.куб., ІV квартал - 25,23 тис.м.куб. Кількість стічних вод, що потрапляє у каналізаційні мережі через зливоприймачі та каналізаційні колодязі у періоди дощів та сніготанення встановлюється _-___ м.куб/місяц. Різниця водопостачання та водовідведення встановлюється з коефіцієнтом 1 на місяць (п.2);
- абонент бере на себе зобов'язання своєчасно оплачувати надані йому послуги, належно експлуатувати мережі, пристрої та прилади наданих, які перебувають у нього на балансі. Підприємство зобов'язане оформитись у водоканалі як абонент у порядку визначеному Правилами користування. Без такого оформлення, водокористування вважається самовільним. Абонент відповідає за збереження водолічильників, водомірних вузлів та за належний санітарний стан приміщень водомірних вузлів (п.3);
- розрахунки за воду та стоки здійснюються абонентом згідно з главою 12 Правил користування та затвердженими тарифами у триденний термін з дня отримання ним платіжного документа (п.5);
- облік кількості використаної води здійснюється за показниками водолічильника, який абонент встановлює своїми силами згідно з технічними умовами водоканалу та Правилами користування (п.6);
- гранично допустимі концентрації (далі - ГДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися абонентом в систему каналізації, повинні відповідати Правилам приймання, які дійсні до введення в дію місцевих Правил приймання стічних вод (п.9);
- за перевищення ГДК забруднюючих речовин у стічних водах абонента, що скидаються ним у комунальну каналізацію, абонент сплачує водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень згідно Інструкції (п.10);
- інформація щодо якісного складу стічних вод абонентом подається водоканалу щомісячно (п.11);
- водоканал періодично перевіряє роботу приладів обліку, контролює раціональне використання води, кількість і якість стічних вод абонента. Абонент забезпечує доступ представників водоканалу на свою територію при обстеженні, роботах та мережах водопроводу та каналізації, відборах проб стічних вод, перевірці показників приладів у будь-який час доби (п.14);
- межа відповідальності за стан та експлуатацію водопровідних та каналізаційних мереж встановлюється згідно Правил користування або актом розмежування (п.15);
- відповідальною особою за водокористування об'єктів абонента, цілісність джерела, пломб на них та інших водопровідних споруд і пристроїв водомірного вузла, за відбором стічних вод абонент призначає інженера-енергетика Почапського Олега Миколайовича (п.16);
- особливі умови: Додаток №1. Схема розмежування (балансової належності мереж) водопостачання та водовідведення (п.17);
- цей Договір укладається строком на 1 р. ( 8 липня 2010 р. по 8 липня 2011 р.) і набуває чинності з моменту його підписання сторонами (п.18);
- договір вважається переукладеним на новий термін, на таких же умовах, якщо за один місяць до його припинення, жодна зі сторін не заявить письмово про закінчення строку його дії. Пролонгація договору не може бути терміном більше п'яти років з часу його підписання сторонами (п.19).
У Акті розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення (Додаток до Договору) сторони визначили, що межею відповідальності за стан та обслуговування мережі водопостачання, водовідведення є: водопостачання: водопровідний колодязь ВК-1 на водопровідній мережі 200 мм по прос.Хіміків та водопровідна камера ВК-2 на окружному водоводі 600 мм; водовідведення: каналізаційний колодязь КК-1 на каналізаційні мережі 300 мм по вул.Різдвяній.
28 серпня 2013 року о 9 год. 00 хв. працівник позивача - пробовідбірник Бердес Ю.Ю., у присутності представника відповідача - інженера-енергетика Почапського О.М., здійснив відбір стічних проб (2,5 + 2 + 0,5 л), місце відбору проб - ТОВ "Техно", про що складено Акт №299. На зворотному боці Акту зазначено результати лабораторного аналізу вмісту речовин у стічних водах, у тому числі вказано: феноли - 0,17 мг/дм.куб, формальдегід - 44,4 мг/дм.куб.
31 серпня 2013 року працівниками позивача складено Протокол №14 до розрахунку про сплату за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми, у якому вказано, що на основі результатів аналізів, що відібрані 28 серпня 2013 року, складено цей протокол про перевищення ГДК забруднюючих речовин, що скидаються в каналізаційну мережу в серпні місяці 2013 року по таких інгредієнтах: Феноли: ГДК, мг/дм.куб - 0,09 (норма), фактична концентрація, мг/дм.куб - 0,17; Формальдегід: ГДК, мг/дм.куб - 2,27 (норма), фактична концентрація, мг/дм.куб - 44,4. На основі правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м.Черкаси сплата за скид каналізаційних стоків в серпні місяці 2013 р. з ТОВ "Техно" буде стягуватися за встановленим тарифом. Витрата каналізаційних стоків у серпні місяці 2013 р. складає 9399 куб.м, плата за скид: 9399*10*1,179 = 110814,21 грн.
Витрата каналізаційних стоків у серпні місяці 2013 р. в обсязі 9399 куб.м визначена на підставі даних Контрольної книжки, абонент №407 ТОВ "Завод Техно", тип водоміра КВТВ-80, №000158, колодязь №1, по вул. Різдвяна, 300.
Норматив плати за скид стічних вод в міську мережу м.Черкаси з понаднормативними забрудненнями в розмірі 1,179 грн. за куб.м, на рівні фактичної собівартості очищення стічних вод встановлений наказом КП "Черкасиводоканал" від 02.04.2012 р. №148.
31 серпня 2013 року позивачем виписано рахунок на ТОВ "Завод "Техно" на суму 110814,21 грн. за скид понаднормативних забруднень за серпень 2013 р.
05 вересня 2013 року з листом вих.№3625/18 позивач направив відповідачу протокол, рахунок і податкову накладну по оплаті за понаднормативний скид забруднюючих речовин в міську каналізаційну мережу м.Черкаси.
13 листопада 2013 року позивач направив відповідачу претензію-вимогу за вих.№4717/12, у якій він вказав на несплату 110814,21 грн. за скид понаднормативних забруднень за серпень 2013 р. та вимагав протягом семи днів від дня отримання претензії сплатити вказану суму коштів.
26 листопада 2013 року у відповіді на претензію відповідач вказав на порушення, допущені позивачем при відборі проб, та відсутність правових підстав для задоволення претензії і перерахування грошових коштів.
До відповіді на претензію відповідач додав протокол №25-09В/13/2 вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 25.09.2013, складеного ТОВ "Еко-Експрес" та результати вимірювання концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, складеного начальником ПСЛ ПАТ "АЗОТ" 25.09.2013, згідно з якими перевищення ГДК забруднюючих речовин не виявлено.
Відповідно до Свідоцтва про атестацію №64, виданого 17.10.2008, чинного до 17.10.2013, Хіміко-аналітична лабораторія стічної води КП "Черкасиводокнал" (позивач) відповідає критеріям атестації і атестована на проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.
Предметом спору у справі є стягнення грошових коштів договірної плати за скид у комунальну каналізацію міста понаднормативних забруднень зі стічними водами підприємства.
Договір, на підставі якого виникли зобов'язання сторін та заявлені позовні вимоги, за своєю правовою природою являється господарським договором на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод у комунальну каналізацію.
Сторонами договору являються суб'єкти господарювання у розумінні ст.ст.2,55 Господарського кодексу України.
Відносини щодо приймання стічних вод підприємства (відповідач) у міську каналізаційну мережу регулює укладений сторонами Договір, згідно з умовами якого сторони зобов'язались керуватися діючими, наведеними у п.1 Договору, Правилами користування, Правилами приймання стічних вод, Інструкцією, Правилами експлуатації.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 року № 37 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, які розроблено, зокрема, відповідно до Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Будівельними нормами і правилами "Каналізація. Зовнішні мережі та споруди" (БНіП 2.04.03-85, окрім пункту 6.2) (далі по тексту вживається скорочено - Правила приймання стічних вод).
Правилами приймання стічних вод, зокрема, встановлено наступне:
- Правила приймання стічних вод поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства) (п.1.2);
- Абонент Водоканалу - юридична особа, яка уклала договір з Водоканалом на надання послуг водопостачання та (або) каналізації; контрольний колодязь - колодязь на каналізаційному випуску Підприємства безпосередньо перед приєднанням до збірного чи головного каналізаційного колектора; стічні води Підприємств - усі види стічних вод, що утворилися внаслідок їхньої діяльності після використання води в усіх системах водопостачання (господарсько-питного, технічного, гарячого водопостачання тощо), а також поверхневі та дощові води з території Підприємства (з урахуванням субабонентів); субабонент - водокористувач, який одержує воду з міської водопровідної мережі або скидає стічні води в міську каналізаційну мережу через мережі абонента за укладеною з ним угодою та за погодженням з Водоканалом (п.1.4);
- на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію (1.5);
- Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п.1.6);
- Водоканал має право пред'являти Підприємствам рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання, у встановленому порядку (п.2.1).
Розділ 2 Правил приймання стічних вод встановлює права й обов'язки водоканалів і підприємств, які користуються послугами міської каналізації.
Зокрема, серед іншого, Водоканали мають право: розробляти, погоджувати та представляти на затвердження виконавчим органам рад місцеві Правила приймання стічних вод підприємств, а також зміни і доповнення до них; контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод Підприємств; пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання (п.2.1).
Підприємства, зокрема, зобов'язані: виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги;
дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників; виконувати на вимогу Водоканалу до визначеного терміну попереднє очищення забруднених стічних вод на локальних очисних спорудах з обов'язковою утилізацією або вивозом утворених при цьому осадів, якщо стічні води Підприємства не задовольняють вимоги місцевих Правил приймання. При збільшенні об'ємів стічних вод - звернутися до Водоканалу за одержанням нових технічних умов на приймання стічних вод Підприємства до міської каналізації та переоформленням договору; надавати працівникам Водоканалу необхідну інформацію щодо своєї системи каналізації, допомогу при відборі проб стічних вод підприємства, вивченні режиму їх скиду, обстеженні системи каналізації підприємства та локальних очисних споруд; при порушенні місцевих Правил приймання вживати необхідних заходів для усунення порушень, а також інформувати про це Водоканал та органи охорони природи; компенсувати збитки, заподіяні стічними водами системам міської каналізації, водному об'єкту або іншим абонентам міської каналізації; здійснювати регулярний лабораторний контроль за якістю, кількістю, режимом скиду стічних вод та на вимогу Водоканалу надавати відповідні звітні дані (п. 2.4).
Відповідальність Водоканалів та Підприємств, які користуються послугами міської каналізації, визначається актами чинного законодавства та умовами договорів (п. 3.1).
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 року № 37 затверджено Інструкцію про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (далі вживається скорочено - Інструкція).
Пунктом 1.2. вказаної Інструкції закріплено, що нею встановлено єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).
Розділом ІІ Інструкції передбачено нормативи плати за скид стічних вод підприємств у системи каналізації населених пунктів. Зокрема, п. 2.3 передбачено нормативи плати за скид понаднормативних забруднень.
Рішенням Черкаського міськвиконкому від 18.11.2003 №1211 затверджені "Правила приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м.Черкаси" (далі вживається - місцеві правила), які погоджені відділом екології та раціонального природокористування Черкаського міськвиконкому, санітарним лікарем міста Черкас. Згідно п.1.2 місцевих правил вони є обов'язковими для абонентів усіх форм власності, що відводять стічні води в систему каналізації м.Черкаси. Місцеві правила містять права і обов'язки водоканалу і абонентів, відповідальність абонентів за порушення правил скидання стічних вод у міську каналізацію, вимоги до стічних вод, що надходять у міську каналізацію, перелік і нормативи допустимих концентрацій забруднюючих речовин, що приймаються у систему водовідведення, з урахуванням можливості їх приймання діючою станцією біологічної очистки, порядок укладення договорів про скид стічних вод у міську каналізаційну мережу, порядок контролю за скидом абонентами стічних вод у каналізаційну мережу міста (п.1.4).
З матеріалів справи вбачається, що у серпні 2013 року позивачем виявлено факт перевищення відповідачем допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, що підтверджується аналізами хіміко - аналітичної лабораторії стічної води КП "Черкасиводоканал".
Не визнання відповідачем висновків позивача, суд вважає способом ухилення відповідача від виконання своїх договірних зобов'язань при здійсненні господарської діяльності, яка пов'язана з використанням води та скидом стічних вод у систему каналізації міста Черкас.
Так, з обставин справи вбачається, що необхідність відбору проб у стічних водах відповідача була об'єктивно викликана станом стічних комунальних вод міста у серпні 2013 року.
У 2010 році відповідач уклав з позивачем Договір на приймання стічних вод у комунальну каналізацію, який є чинним і не заперечується сторонами. Лабораторія позивача атестована на проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду, про що має відповідне свідоцтво.
Згідно Правил приймання стічних вод відповідач зобов'язаний здійснювати регулярний лабораторний контроль за якістю, кількістю, режимом скиду стічних вод та на вимогу Водоканалу надавати відповідні звітні дані. Оскільки відповідач не має відповідної лабораторії, 11 січня 2012 року він уклав окремий договір з водоканалом на проведення лабораторних досліджень проб стічної води, за що здійснює водоканалу окрему плату.
Отже для забезпечення регулярного контролю за якістю стічних вод, відповідач довіряв лабораторії водоканалу і висловив недовіру лише при виявленні лабораторією позивача 28.08.2013 перевищення відповідачем допустимих концентрацій забруднюючих речовин у його стічних водах.
При відборі проб стічних вод відповідача та проведенні аналізів 28 серпня 2013 року позивач правомірно діяв згідно місцевих правил, які розроблено згідно з Правилами приймання стічних вод, Інструкцією та іншими чинними нормативними актами, що регулюють питання приймання стічних вод у систему каналізації.
Відбір проб стічної води відповідача 28 серпня 2013 року проведений пробовідбірником лабораторії позивача за участі повноважного представника відповідача, інженера - енергетика Почапського О.М., яким підписаний акт відбору проб без будь-яких зауважень.
У акті відбору проб щодо місця відбору дійсно вказана скорочена назва відповідача та адреса відбору проб - Різдв'яна, 300. Проте, з Акту розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, який є невід'ємною частиною Договору, вбачається, що межею відповідальності за стан та обслуговування мережі водовідведення є каналізаційний колодязь КК-1 на каналізаційні мережі 300 мм по вул.Різдв'яній.
Доводи представників відповідача про те, що відібрані 28 серпня 2013 року проби стічних вод не ідентифіковані, відібрані з невідомого місця спростовуються матеріалами справи, зокрема, даними журналів реєстрації відбору проб стічної води, результатів вимірювань стічних вод підприємств, журналу для розрахунків аналізів промислових підприємств, які досліджені у судовому засіданні, і з яких вбачається, що проба за №299 відібрана 28 серпня 2013 року о 9 год. по вул.Різдв'яній, 300, тобто на межі відповідальності відповідача за стан та обслуговування мережі водовідведення, доставлена до лабораторії о 9-30, в цей же день о 9-40 зареєстровані розрахунки аналізів, з яких вбачається, що фактична концентрація фенолів - 0,17 мг/дм.куб при нормі, встановленій п.1.19 місцевих правил, 0,09 мг/дм.куб; формальдегідів - 44.4 мг/дм.куб., при нормі - 2,27 мг/дм.куб. Інші величини показників якості стічних вод підприємства в межах норм, встановлених п.1.19 місцевих правил.
З матеріалів справи також вбачається, що у період 02.09.2013 - 05.09.2013 та 19.09.2013 - 21.09.2013 на замовлення відповідача позивач проводив лабораторні вимірювання проб стічних вод, відібраних відповідачем і доставлених хіміко-аналітичній лабораторії стічної води, яка входить до центральної лабораторії позивача, про що були складені відповідні протоколи лабораторних вимірювань від 05 вересня та від 21 вересня 2013 року, з яких вбачається, що концентрація фенолу та формальдегіду у стічних водах відповідача залишалась завищеною, але зменшувалась.
Позивач здійснив перевірку якості стічних вод у міську каналізаційну мережу, які надходять від відповідача, відповідно до встановленого місцевими правилами порядку, що відповідає умовам Договору та наведеними правовим нормам.
Протокол вимірювання показників складу та властивостей проб вод від 25.09.2013, складений вимірювально-екологічною лабораторією ТОВ "Еко-Експрес" м.Гнівань Вінницької області та результати вимірювання концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, складених начальником ПСЛ ПАТ "Азот" 25.09.2013 на замовлення відповідача, на які посилається відповідач у відповіді на претензію, суд не приймає, як докази у цій справі, оскільки вони не спростовують обставини, виявленого 28 серпня 2013 року факту скиду відповідачем до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми. В порушення п.6.1 місцевих правил, згідно з яким місця та періодичність відбору проб абонентами мають бути погоджені з водоканалом, місце взяття проб від 25.09.2013 не погоджені з позивачем. Також відсутні докази щодо акредитації вказаної лабораторії щодо визначення якості стічних вод промислових підприємств при скиді у каналізаційну мережу. Не знайшли свого підтвердження доводи відповідача про те, що у каналізаційний колодязь КК-1 здійснюють скид стічних вод також інші суб'єкти господарювання.
З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо перевищення у серпні 2013 року рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах відповідача, що скидаються у систему каналізації міста, порівняно з встановленими місцевими правилами приймання.
Пунктом 2.3. Інструкції передбачено, що нормативи плати за скид понаднормативних забруднень встановлюються в Місцевих правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м. стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Відповідно до п. 3.2 Інструкції при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими правилами приймання, підприємства сплачують водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативами плати за очищення 1 куб. м. стічних вод з вмістом забруднень в межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих наднормативно забруднених стічних вод (Упз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми. Зазначене правило також містить п.3.7 місцевих правил.
Розрахунок плати за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми, позивач здійснив на підставі умов Договору, згідно пунктів 3.6, 3.9 місцевих правил. Розрахунок наведений у протоколі №14, який направлений відповідачу. Період, за який стягується плата за скид абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановленим разовим аналізом, становить не більше одного календарного місяця (місяця, у якому відібрана проба). Підвищена плата стягується за весь об'єм стічних вод, скинутих абонентом за цей період (п.3.11 місцевих правил). Розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень позивача відповідає матеріалам справи, місцевим правилам, являється обґрунтованим.
Згідно зі статтями 193, 202 Господарського кодексу України та статтями 525, 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства; одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З огляду на викладені обставини справи, суд вважає, що за встановлених фактичних обставин справи позивач має право на стягнення з відповідача плати в сумі 110814,21 грн. за скид у серпні 2013 року понаднормативних забруднень зі стічними водами, отже задовольняє позов повністю.
Згідно ст.49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним при поданні позову судові витрати у розмірі сплаченого судового збору в сумі 2216,28 грн.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Завод теплоізоляційних матеріалів "ТЕХНО" (м.Черкаси, вул. Різдв'яна, 300, ідентифікаційний код 35492904) на користь комунального підприємства "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради (м.Черкаси, вул. Ватутіна, 12, ідентифікаційний код 03357168) - 110814,21 грн. плати за скид понаднормативних забруднень зі стічними водами та 2216,28 грн. судових витрат.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом 10 днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 17 березня 2014 року.
СУДДЯ Н.М. Курченко