Ухвала суду № 37677934, 03.03.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2014
Номер справи
806/1200/13-а
Номер документу
37677934
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

ПОСТАНОВА

іменем України

"03" березня 2014 р. Справа № 806/1200/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Зарудяної Л.О.

Кузьменко Л.В.

при секретарі Зеліковій О.В.

за участю представника позивача:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "25" листопада 2013 р. у справі за позовом Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відкритого акціонерного товариства " Український концерн хмелярства " Укрхміль" про стягнення адміністративно-господарських санкції та пені

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2010 року Житомирське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства " Український концерн хмелярства " Укрхміль" адміністративно-господарських санкцій за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році в сумі 33976,80 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідно до вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідач в 2009р. повинен був працевлаштувати 4 інваліда, тоді як працевлаштував 2 інваліда, тобто встановлений норматив не виконав, у зв'язку з чим він був зобов'язаний перерахувати до Державного бюджету не пізніше 15 квітня року, наступного за звітним, адміністративно-господарські санкції у сумі 33834,70 грн., проте в добровільному порядку кошти товариством сплачені не були, а тому йому було нараховано пеню у розмірі 142,10 грн.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2013 року в задоволенні позову було відмовлено.

При цьому, відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем виконано всі необхідні дії для створення робочих місць з працевлаштування інвалідів, а отже в його діях не вбачається вини щодо незабезпечення працевлаштування інвалідів у звітному періоді у 2009 році.

Не погоджуючись з рішеннями суду, позивач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, просив рішення суду першої інстанції скасувати й прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.

Обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною першою статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно «Звіту про зайнятість на працевлаштування інвалідів за 2009 рік» середньооблікова чисельність штатних працівників на ВАТ «Український концерн хмелярства Укрхміль» склала 98 осіб, в зв'язку з чим норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у відповідності до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні »склав 4 робочі місця. Проте, на підприємстві працювало 2 інваліда.

Відповідно до статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

У частині 2 вище наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Згідно положень статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з матеріалів справи, ВАТ «Український концерн хмелярства Укрхміль» подавалися до служби зайнятості звіти форми 3-ПН про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів станом на 18 березня 2009 року, на 20 травня 2009 року, на 21 вересня 2009 року, на 30 жовтня 2009 року, на 23 листопада 2009 року.

На думку суду першої інстанції, такі обставини свідчать про вчинення ВАТ «Український концерн хмелярства Укрхміль» всіх необхідних дій для працевлаштування інвалідів.

Однак, судова колегія апеляційного адміністративного суду не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції правильно встановлено, що до обов'язків роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування, крім створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, відноситься також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації такого працевлаштування.

Такі вимоги закону реалізуються відповідно до частини 4 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення», за якою підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.

Проте, відмовляючи Житомирському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів у задоволенні позову, суд першої інстанції не встановив, чи подавалися такі звіти відповідачем щомісячно, оскільки матеріалами справи не підтверджено, чи були виконані відповідачем приписи частини 4 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення».

При розгляді справи судом першої інстанції не було повно і всебічно встановлено, чи кожного місяця протягом 2009 року відповідачем надавалися звіти за формою 3-ПН до центру зайнятості, з врахуванням чого зробити висновки про належне чи неналежне виконання ним законодавства про працевлаштування інвалідів було не можливим.

Відповідно до повідомлення Житомирського міського центру зайнятості № 954 від 04.02.2014 року судовою колегією встановлено, що у січні, лютому, квітні, червні, серпні, грудні 2009 року звітність форми 3-ПН ( про наявність вакансій) не подавались.

Судовою колегією встановлено, що відповідачем не було виконано у повному обсязі обов'язок по інформуванню щодо утворення (пристосування) робочих місць та наявності вакансій для працевлаштування інвалідів. Тобто, відповідач не вжив необхідних заходів, передбачених законодавством, чинним на момент виникнення спірних відносин, щодо недопущення правопорушення у сфері господарювання.

Враховуючи викладене, у зв'язку з невиконанням відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році, вимоги позивача щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Зазначені адміністратвино - господарські санкції нараховані позивачем відповідно до вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Відповідно до статті 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Оскільки зазначені обставини мають суттєве значення для правильного вирішення питання, то прийняте рішення судом першої інстанції не можна визнати законним і обґрунтованим.

Відповідно до статті 202 КАС України підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції є порушення норм процесуального та матеріального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

З врахуванням наведеного, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "25" листопада 2013 р. скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Український концерн хмелярства "Укрхміль" код 05418460 м. Житомир вул. Хлібна ,27, р/р 26000303174600 МФО 311056 у філії Промінвестбанку на користь Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Житомир вул. Домбровського, 38 на р/р № 31218230700002 в УДК Житомирської області, МФО811039, код 22062319, код платежу 50070000 символ 230, кошти в сумі 33 976.80 грн. адміністративно - господарських санкцій та пені.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) І.Г. Охрімчук

судді: (підпис) Л.О. Зарудяна

(підпис) Л.В. Кузьменко

З оригіналом згідно: суддя _______ І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "05" березня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Житомирське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів вул.Домбровського, 38,м.Житомир,10003

3- відповідачу/відповідачам: Відкрите акціонерне товариство " Український концерн хмелярства " Укрхміль" вул.Хлібна 27,м.Житомир,10029