Постанова № 37676160, 05.03.2014, Смолянинівський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Куйбишевський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
05.03.2014
Номер справи
259/1281/14-а
Номер документу
37676160
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 259/1281/14-а

Провадження № 2-а/259/98/2014

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05.03.2014 року м. Донецьк

Суддя Куйбишевського районного суду м. Донецька Васильєва Н.П. розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні Куйбишевського районного суду м. Донецьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання неправомірними дії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача та просить визнати неправомірними дії Управління праці то соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради щодо відмови ОСОБА_1 призначити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі прожиткового мінімуму для дитини до 6 років. Зобов'язати Управління праці то соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради здійснити нарахування та виплату недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум для дитини до 6 років з дати призначення допомоги з 05.08.2013 року.

В обґрунтування свої позовних вимог позивачка вказала, вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача з 05.08.2013 року та отримує грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який на 01.01.2013 склав 972 грн., з 01.12.2013 - 1032 грн..

28 січня 2014 року позивач звернулась з письмовою заявою до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради про перерахунок та виплату недоплаченою допомоги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Відповідач відмовився перерахувати зазначені суми допомоги, посилаючись на те, що усі види соціальної допомоги їй призначені відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". З даним рішенням відповідача ОСОБА_1 не згодна і тому змушена звернутись з позовом до суду.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, але надала заяву у якій позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила розглянути справу у її відсутність.

Представник відповідача у судове засідання не з,явився, просив розглядати справу у його відсутність, надав заперечення, у яких вказав, що позов не визнає, зазначив, що відповідно до ст. 43 Закону України "Загальнообовьязкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Управління праці та соціального захисту населення не має можливості призначити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, оскільки ОСОБА_1 незастрахована особа. Як незастрахованій особі ОСОБА_1 з 05.10.2012 року виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку:

- серпень 2013 р. - 113,23 грн.;

- вересень 2013 р. 130,00 грн.;

- жовтень 2013 р. - 130,00 грн.;

- листопад 2013 р. - 130,00 грн.;

- грудень 2013 р. - 130,00 грн.;

- січень 2014 р. - 130,00 грн.,

тому не має підстав для перерахунку та виплати допомоги відповідачеві згідно його позовних вимог.

Враховуючи те, що клопотання про розгляд справи за їх відсутністю заявили всі особи, які беруть участь у справі, суд вважає можливим відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України здійснити судовий розгляд і вирішення справи в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7).

На обліку в Управління праці та соціального захисту населення в Куйбишевському районі м. Донецька, як одержувач державної допомоги на дитину: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_1 перебуває з 05.08.2013 року по теперішній час (а.с.10).

Згідно з довідкою Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради ОСОБА_1 отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, згідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", як незастрахована особа з 05.08.2013 року по теперішній час: серпень 2013 р. - 113,23 грн.; - вересень 2013 р. 130,00 грн.; - жовтень 2013 р. - 130,00 грн.; - листопад 2013 р. - 130,00 грн.; - грудень 2013 р. - 130,00 грн.; - січень 2014 р. - 130,00 грн.,

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних приватних заходів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон № 2811-ХІІ) передбачено, що цей закон відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до інших законодавчих актів України» (надалі - Закону № 107-VI) ст. 15 Закону № 2811-ХІІ викладено в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень» (п.23, розділу II Закону № 107-VI). Відповідно до Прикінцевих положень Закону № 107-VI, а саме пункту 2 розділу ІІІ розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року. Отже, з 01.01.2009 року ст. 15 Закону № 2811-ХІІ відновила попередню редакцію, відповідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Прожитковий мінімум (відповідно до ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум») - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років складає з 1 січня - 972 гривні, ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років складає з 1 січня - 1032 гривні.

Оскільки ані Законами України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», «Про Державний бюджет України на 2014 рік», ані іншими законами не встановлювалось на 2013, 2014 роки інший, ніж у Законі № 2811-ХІІ розмір допомоги, спірні відносини регулюються Законом № 2811-ХІІ, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій вони суперечать названому закону, застосовуватись не можуть. Отже, у відповідача наявний обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірі, передбаченому Законом № 2811-ХІІ.

Тобто, своїми діями відповідач порушив права позивача на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства та належний соціальний захист, який гарантується державним соціальним забезпеченням, що має забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму.

Відповідно до статті 1 зазначеного Закону, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Така правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року у справі № 21-410а12.

Згідно частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (цією статтею Кодекс доповнено Законом України від 06.07.2010 № 2747-IV) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідачем безпідставно було нараховано та виплачено позивачу ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, меншому ніж прожитковий мінімум для дітей до шести років, у зв'язку із чим ОСОБА_1 має право на отримання допомоги у розмірі, визначеному визначеномуст.15 Закону № 2811-ХІІ, з серпня 2013 року по лютий 2014 року з урахуванням проведених виплат, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 86, 99, 100, 122 ч.4, 159-163 КАС України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» , -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання неправомірними дії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 05 серпня 2013 року по 28 січня 2014 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради на користь ОСОБА_1 сплачений при подачі позовної заяви судовий збір в сумі 73,08 грн.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Куйбишевський районний суд м. Донецька шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів, з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів, постанова суду набуває чинності після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набуває чинності після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: