Постанова № 37674730, 17.03.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2014
Номер справи
812/1039/14
Номер документу
37674730
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 березня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1039/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чиркіна С.М.

при секретарі: Барашко М.В.

за участю:

представника позивача: Купарь Л.О.

представник відповідач: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Красний Луч Луганської області до Державного підприємства "Донбасантрацит" про стягнення пені нарахованої на недоїмку, що виникла до 01.01.2011 за період з 01.04.2012 до 01.04.2013 у розмірі 30 913,32 грн.,

ВСТАНОВИВ:

17 лютого 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Красний Луч Луганської області до Державного підприємства "Донбасантрацит" про стягнення пені нарахованої на недоїмку, що виникла до 01.01.2011 за період з 01.04.2012 до 01.04.2013 у розмірі 30 913,32 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 27.06.2013 р. року відділенням ВД Фонду СНВ у м.Красний Луч Луганської області було проведено перевірку ДП "Донбасантрацит".

За результатами перевірки було складено акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування №93 від 27.06.2013 року.

Перевіркою встановлено, що боржником не провадилося погашення недоїмки за перевіряємий період. Згідно додатку 2 «Співставлення фактично сплачених страхових внесків з розрахунковими сумами» до акту перевірки нарахування пені на недоїмку, яка виникла до 01.01.2011 р. проводилось: з 01.04.2012 р. по 31.03.2013 р., на суму недоїмки 344 425,02 грн. було нараховано пені 30 913,32 грн.

Акт перевірки № 93 було оскаржено у судовому порядку.

18.12.2013 року Донецьким апеляційним судом було винесено ухвалу про залишення без задоволення апеляційної скарги ДП "Донбасантрацит" та залишення без змін постанови Луганського окружного адміністративного суду від 25.09.2013 року.

Звертає увагу, що у порушення ст.47 ЗУ № 1105 і підпунктів 4.12,4.13, 4.14 -Інструкції "Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України", затвердженої постановою Правління Фонду СНВ України від 12.07.07 № 36 Державне підприємство "Донбасантрацит" не перерахувало заборгованість перед Фондом по страхових внесках на загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань , на яку було нараховано пеню у розмірі 30 913,32 грн. станом на 01.04.2013( на недоїмку, яка виникла до 01.04.2013 року), що підтверджується актом перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №93 від 27.06.13

Просить стягнути з відповідача пеню нараховану на недоїмку, що виникла до 01.01.2011 за період з 01.04.2012 до 01.04.2013 у розмірі 30 913,32 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, надала пояснення аналогічні викладеному в позовній заяві, просила задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав на адресу суду відгук на позовну заяву, в якому зазначив, що позовні вимоги визнаються підприємством у повному обсязі, та просить суд розглянути справу без участі уповноваженого представника.

Суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи, які містять достатньо даних про права та обов'язки сторін.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і доказів, наявних в матеріалах справи, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Відповідач - ДП "Донбасантрацит", і.к 32446546 перебуває на обліку у позивача.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем 27.06.2013 року проведено перевірку відповідача щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду за період з 01.04.2012 по 31.03.2013, про що складено акт за № 93 від 27.06.2013 ( далі - акт №93) (а.с. 7-8).

Проведеною перевіркою встановлено, що на рахунок фонду в зазначеному періоді перераховано страхових внесків - 0,00 грн., пені - 0,00 грн., усього належить до сплати - 30 913,32 грн., заборгованість за платником страхових внесків склала - 501 073,10 грн.,

в тому числі: недоїмка - 344 425,02 грн.,

сума страхових внесків, строк сплати яких не настав -0,00 грн.,

не сплачена пеня - 1560648,08 грн.

За виявлені факти порушення сплати страхових внесків нараховано пені 30 913,32 грн.

У висновках серед іншого зазначено, що на початок перевіряємого періоду платником страхових внесків не була сплачена недоїмка у сумі 344425,02 грн., яка виникла станом на 01.01.2011 року. Згідно Постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №31 від 30.11.2010, на несплачену недоїмку, яка виникла станом на 01.01.2011 нараховано пені у сумі 30913,32 грн.

Зазначений акт перевірки підписаний з запереченням ( а.с.8).

Згідно ст. 45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 №1105-XIV (надалі - Закон №1105-ХІУ) страхувальники зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Частиною 2 ст.52 ЗУ №1105 (у редакції чинній до 01 січня 2011 року) встановлювалося, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " від 08.07.2010 №2464-VI (надалі Закон України 2464-VI), згідно з вимогами Прикінцевих та перехідних положень якого, ч.2 ст.52 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності " виключено.

Проте вказана обставина не скасовує відповідальність страхувальника за вчинення відповідних порушень.

Згідно ч. ч. 5, 6 п. 7 Прикінцеві та перехідні положення Закону України №2464-VI стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 р., в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до І січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, вказана норма передбачає вчинення органом Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства , що діяло на момент їх виникнення.

Отже, Фонд і після 01 січня 2011 року має право здійснювати контроль за правильністю нарахування та сплати страхових внесків, нарахованих за період до 01 січня 2011 року, і у випадку виявлення порушень - право застосовувати штрафні санкції, визначені законом , чинним на момент вчинення таких порушень.

Порядок взяття на облік платників страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України визначено Інструкцією "Про порядок перерахування, обліку та витрачення страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ", затвердженої постановою Правління Фонду від 12.07.2007 за № 36 (далі - Інструкція).

Пунктом 2 Постанови Правління Фонду від 30 листопада 2010 року № 31 " Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України " визнана такою, що втратила чинність постанова Правління Фонду від 12.07.2007 за № 36.

При цьому встановлено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, здійснюється відповідно до цієї ж Постанови №36, яка втратила чинність.

Згідно п. 4.12 Інструкції, страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.

У разі виплати заробітної плати за першу половину місяця страхувальник одночасно з одержанням зазначених сум сплачує страхові внески, нараховані на суму цих виплат.

Керуючись п. 4.13 Інструкції, нараховані страхові внески, інші платежі сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду.

Згідно з п. 5.1. Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.

Акт перевірки №93 від 27.06.2013 року щодо нарахування пені у розмірі 30 913,32 грн. було оскаржено відповідачем до Луганського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2013 року -апеляційну скаргу Державного підприємства "Донбасантрацит" залишено без задоволення, постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2013 року у справі № 812/6528/13-а, якою відмовлено в задоволенні позовних вимог щодо визнання неправомірними дій посадових осіб фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України щодо нарахування на несплачену недоїмку пені в сумі 30 913,32 грн. та скасування акту планової перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду ДП «Донбасантрацит» №93 від 27.06.2013 року, залишено без змін ( а.с.13-15).

Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Згідно із частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, обставини щодо правомірності нарахування суми пені в акті № 93 від 27.06.2013 року на суму 30 913,32 грн. у відповідності із ч. 1 ст. 72 та ч. 2 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді даної справи не доказуються.

Уповноваженими представниками сторін складено акт звірки від 14 березня 2014 року, згідно якого сторонами визнано наявність непогашеної суми пені, яка нарахована згідно акту перевірки № 93 від 27.06.2013 року, в розмірі 30913,32 грн.

Сума пені, нарахована в акті перевірки №93 від 27.06.2013 року в розмірі 30 913,32 грн. відповідачем визнана та на час розгляду не сплачена.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Красний Луч Луганської області до Державного підприємства "Донбасантрацит" про стягнення пені у розмірі 30 913,32 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства "Донбасантрацит" ( і.к.32446546) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Красний Луч Луганської області (94506, Луганська обл., м.Красний Луч, вул.Студентська,4, р/р № 31175420001254 в УДК Луганської області м.Луганська, МФО 804013, код ОКПО 25926879) пеню у розмірі 30 913,32 грн.(тридцять тисяч дев'ятсот тринадцять гривень 32 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 18 березня 2014 року.

Суддя С.М. Чиркін