Постанова № 37667484, 18.03.2014, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
18.03.2014
Номер справи
521/21197/13-п
Номер документу
37667484
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

521/21197/13-п

3/521/223/14

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2014 року Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого Іщенко О.В.

при секретарі Анічкіній О. О.

прокурора прокуратури міста Одеси Болгара А. В.

представника Південної митниці Міндоходів Ткаченка О. В.

розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Одесі справу № 1146/50000/13, що надійшла 18 грудня 2013 року з Південної митниці Міндоходів, відносно ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешкаючого: АДРЕСА_1, про порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

15 листопада 2013 року о 14 годині 20 хвилин у доглядовому залі «Приліт» Міжнародного аеропорту «Одеса», в зоні діяльності митного поста «Одеса - аеропорт» Південної митниці Міндоходів, проходив митний контроль та митне оформлення громадянин України ОСОБА_3, який прибув рейсом № 819, сполученням Відень - Одеса.

Формою проходження митного контролю ОСОБА_3 обрав проходження через зону (коридор) спрощеного митного контролю - «зелений коридор», що належним чином інформаційно обладнана, тим самим, шляхом вчинення дій заявив про відсутність у нього товарів, які під час переміщення через митний кордон України громадянами підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони або обмеження.

Після перетину ОСОБА_3 білої лінії, що позначає закінчення «зеленого» коридору, на вимогу інспектора митниці ОСОБА_3 пред'явив наявну в нього іноземну валюту, після перерахунку якої встановлено, що її загальна кількість складає 12000 Євро.

Згідно з Інструкцією про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27 травня 2008 року № 148 (зі змінами) фізична особа може ввозити чи вивозити з території України без подання відповідних дозвільних документів готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро.

Відповідно до постанови Правління НБУ від 25 липня 2012 року № 312 фізична особа-нерезидент має право ввозити в Україну готівку, в сумі що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Згідно ст. 366 МК України громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою. Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що перемішуванні ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановленні законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення.

Тобто, ОСОБА_3 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, оскільки обравши формою проходження митного контролю через таку зону (коридор) та у нього під час проведення митного контролю було виявлено іноземну валюту в сумі, що перевищує встановлені законодавством України обмеження для переміщення через митний кордон України по «зеленому» коридору.

Суму в розмірі 10000 євро було пропущено до переміщення через митний кордон України ОСОБА_3, як норму, встановлену законодавством.

На підставі вказаних обставин посадовою особою митниці відносно ОСОБА_3 було складено протокол про порушення митних правил №1146/50000/13 від 15 листопада 2013 року за ознаками ст. 471 МК України.

Згідно ст. 268 КпАП України справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за відсутністю цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і, якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Судом за місцем мешкання ОСОБА_3 направлялась повістка про виклик до суду на 15 січня 2014 року о 09 годині 30 хвилин, однак у призначений час останній до суду не з'явився, про причини неявки суду не повідомив. 16 січня 2014 року ОСОБА_3 було надіслано SMS-повідомлення про необхідність з'явитись до суду на 29 січня 2014 року. Відповідно телефонограми від 28 січня 2014 року, ОСОБА_3 повідомив суд, що з'явитись до суду 29 січня 2014 року не може так як перебуває в Чехії, у зв'язку з чим просить суд розгляд справи відкласти. Відповідно до телефонограми від 29 січня 2014 року ОСОБА_3 був повідомлений про необхідність з'явитись до суду 19 лютого 2014 року о 09 годині 30 хвилин, однак у призначений судом час останній до суду не з'явився, про причини неявки суду не повідомив. 19 лютого 2014 року ОСОБА_3 було надіслано SMS повідомлення про необхідність з'явитись до суду на 26 лютого 2014 року. Крім того, відповідно до телефонограми від 19 лютого 2014 року, представник ОСОБА_3 - ОСОБА_4 був повідомлений, що розгляд протоколу про порушення ОСОБА_3 митних правил призначений на 26 лютого 2014 року. Представник ОСОБА_4 зобов'язався з'явитись у призначений час до суду. У судове засідання призначене на 26 лютого 2014 року ОСОБА_3 та його представник не з'явились, про причини неявки суду не повідомили. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

Прокурор прокуратури міста Одеси та представник Південної митниці Міндоходів у суді подання підтримали, та вважали, що вина ОСОБА_3 доведена повністю матеріалами справи.

Вислухавши думку прокурора прокуратури міста Одеси, представника Південної митниці Міндоходів та дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що в діях ОСОБА_3 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, за кваліфікуючою ознакою: порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України товарів, переміщення яких через митний кордон України обмежене законодавством України.

У відповідності до Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Держмитслужби України від 18 лютого 2006 року № 137, «зелений» коридор - це зона спрощеного митного контролю, яка є частиною зони митного контролю на території (у приміщенні) аеропорту, облаштована належним технічним та інформаційним обладнанням і призначена для здійснення в спрощеному порядку митного контролю товарів, що переміщуються громадянами через" митний кордон України, не підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також оподаткуванню й на переміщення яких через митний кордон України не встановлено заборон або обмежень.

Згідно з п.1.9 даних Правил, громадянин самостійно приймає рішення про проходження спрощеного митного контролю чи митного контролю з поданням митної декларації - „зеленим" чи „червоним" коридором. Митний контроль предметів громадян закінчується з моменту переміщення цих предметів за межі зони митного контролю - у разі обрання громадянином „зеленого" коридору; відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина який обрав проходження митного контролю „зеленим" коридором, - з моменту - перетину громадянином білої лінії, що позначає закінчення „зеленого" коридору.

Відповідно до ст. 366 МК України громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою. Обрання „зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не піддягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Частиною 1 ст. 197 МК України встановлено, що у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються митними органами на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державним, органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів митним органам передбачено законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 197 МК України обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Національним банком України.

Відповідно до п. 2 розділу 2 «Інструкції про переміщення готівки через мит ний кордон України», затвердженої постановою Національного Банку України від 27 травня 2008 року № 148, «фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі». Даний пункт, вказує на те, що переміщення через митний кордон України готів ки що більш 10000 євро є забороненим та обмеженим без декларування, що у свою чергу включає кваліфікуючу ознаку, як «... переміщення товарів через митний кордон України які заборонено або обмежено законодавством».

Окрім викладеного, вина ОСОБА_3 підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил № 1146/50000/13 від 15 листопада 2013 року, доповідною запискою 15 листопада 2013 року, письмовими поясненнями ОСОБА_3 та іншими матеріалами справи.

Суддя при накладенні стягнення враховує: ступінь суспільної небезпеки правопорушення, ступінь вини ОСОБА_3, його ставлення до вчиненого, обставини які пом'якшують відповідальність, а саме те, що ОСОБА_3 вперше притягується до адміністративної відповідальності, та з урахуванням обставин, які свідчать про відсутність будь-яких достовірних даних які б могли підтвердити законне джерело походження виявленої у ОСОБА_3 готівки, тому вважає необхідним і достатнім стягненням для останнього є штраф з конфіскацію на користь держави вилученої за протоколом про порушення митних правил № 1146/50000/13 від 15 листопада 2013 року валюти.

Керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 27, 33, 34, 252, 280, 283, 284 КпАП України, ст. ст. 464, 465, 471, 527, 528, 529 МК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Притягнути ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 1700 гривень з конфіскацією на користь держави вилученої за протоколом про порушення митних правил № 1146/50000/13 від 15 листопада 2013 року валюти.

Відповідно до вимог ст. 511 МК України, 18 листопада 2013 року у ОСОБА_3 для забезпечення стягнення штрафу, було вилучено 1700 гривень, які необхідно звернути у державний бюджет України в рахунок сплати штрафу, та штраф вважати сплаченим (квитанція Південної митниці Міндоходів № б.н від 18 листопада 2013 року а.с. 15).

Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір у розмірі 36 гривень 54 копійки (Платіжні реквізити: отримувач коштів ГУ ДКС України в Одеській області (м. Одеса, Малиновський район), 22030001; код за ЄДРПОУ 37607526; банк отримувача ГУ ДКС України в Одеській області; МФО 828011; рахунок 31216206700007; код класифікації доходів бюджету 22030001 «Судовий збір (ДСА України, 050)», символ звітності 206; призначення платежу - судовий збір за постановою про накладення адміністративного стягнення, Малиновський районний суд м. Одеси, код ЄДРПОУ 05383419, пункт 5).

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. На цю постанову також може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя О. В. Іщенко