Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2014 р. Справа №805/1005/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15:10
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Бойка М.І.,
секретаря судового засідання Яценка І.А.,
за участі
представника позивача Лень Ю.В.
представників відповідача Антонової О.А., Чирикіної Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Приватної фірми «Укрросвуглемашсервіс» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.10.2013 року № 0003282203 на суму 859 492,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Приватна фірма «Укрросвуглемашсервіс» (далі за текстом - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецької області, мотивуючи позовні вимоги тим, що ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПФ «Укрросвуглемашсервіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по декларації за липень 2013 р., про що складено Акт від 23.09.2013 р. № 15 1/22-03 20377008. Перевіркою встановлено, що у порушення п.102.1 ст. 102., п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, з посиланням на вимоги п. 102.5 ст. 102 Податкового кодекс України стосовно того, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 днів, що настають за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування, враховуючи фактично сплачені суми ПДВ постачальникам товарів.
ПФ «Укрросвуглемашсервіс» завищено суму залишку від'ємною значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податного кредиту наступного податкового період по декларації за липень 2013 р. та не мас права відображати в рядку 23.1 чи в рядку 23.2 залишки від'ємного значення за період червень 2009 р. - червень 2010 р. на загальну суму 835 896,00 грн.
Також відповідачем встановлено завищення залишку від'ємного значення ПДВ, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в сумі 23 596,00 гри. по декларації за липень 2013р. чим порушено пп. 198.3. 198.5 ст.198. п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України.
Па підставі висновків, що викладені в акті перевірки, податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.10.2013 р. № 0003282203, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість в сумі 859 492,00 грн.
Позивач не погоджується із спірним податковим повідомленням-рішення, та просив його скасувати.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позові, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав письмові заперечення на адміністративний позов ПФ«Укрросвуглемашсервіс» просив відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування заперечень посилався на ст.ст. 44, 75, 102 Податкового кодексу України, ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України та зазначив, що строки давності та їх застосування на час виникнення права на отримання позивачем бюджетного відшкодування регламентуються ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» та на теперішній час - ст. 102 Податкового кодексу України, якими встановлений загальний строк давності - 1095 днів, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була подана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи та оцінивши їх наявними доказами в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задовольню.
Судом встановлено, що у липні 2013 року ПФ «Укрроевуглемапіссрвіс» подало до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області податкову декларацію з податку па додану вартість за липень 2013 р., згідно якої залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу наступного податкового періоду, складає 859 492,00 грн.
Одночасно до податкової декларації з ПДВ подана Довідка про залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податковою кредиту наступного податкового періоду (Д2), з якої вбачається, що накопичення податкового кредиту в розмірі 859 492.00 гри. відбулося з червня 2009 по жовтень 2012 років. З листопада 2012 до липня 2013 року Позивач тимчасово не вів діяльність.
Податковий кредит за період з червеня 2009 року по червень 2010 року. формувався у відповідності до Закону України від 03.04.1997 р. № 168 97ВР «Про податок на додану вартість».
За результатами проведеної документальної позапланової невиїзної перевірки податковим органом ПФ «Укрросвуглемашсервіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по декларації за липень 2013 року складено Акт від 23.09.2013 р. № 15 1/22-03 20377008. Перевіркою встановлено, що у порушення п.102.1 ст. 102., п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, з посиланням на вимоги п. 102.5 ст. 102 Податкового кодекс України стосовно того. що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 днів, що настають за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування, враховуючи фактично сплачені суми ПДВ постачальникам товарів. ПФ «Укрросвуглемашсервіс» завищено суму залишку від'ємною значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податного кредиту наступного податкового період по декларації за липень 2013 р. та не мас права відображати в рядку 23.1 чи в рядку 23.2 залишки від'ємного значення за період червень 2009 р. - червень 2010 р. на загальну суму 835 896,00 грн.
Також відповідачем встановлено завищення залишку від'ємного значення ПДВ, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в сумі 23 596,00 гри. по декларації за липень 2013р. чим порушено пп. 198.3. 198.5 ст.198. п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України.
Па підставі висновків, викладених в акті перевірки податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.10.2013 р. № 0003282203, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість в сумі 859 492,00 грн.
Відповідно до пункту 14.1.18 статті 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Згідно пункту 200.1 статті 200 вказаного Кодексу сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пункту 200.3 статті 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду (пункт 200.4 статті 200 Кодексу).
Підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит визначено як суму, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначеного згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно п.п.200.6 та 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів. Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п. 200.3 цієї ж статті).
Згідно пп."б" п. 200.4 ст. 200 ПКУ залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Судом встановлено, що з листопада 2012 до липня 2013 року позивач тимчасово не вів діяльність, так відповідно п.п. 4.6.6 п. 4.6 Розділу 5 наказу ДПА України від 25.11.2011 року № 1492, яким затверджено Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість (далі - Порядок), зареєстрованого Міністерстві юстиції України від 20.12.2011 року за N 1490/20228, залишок від'ємного значення і бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься, до декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Таким чином, залишок від'ємного значення податку, що після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту та з дати виникнення якого минуло 1095 днів, платник податку який не мав права на бюджетне відшкодування через відсутність оподаткованих поставок в рядку 24 податкової декларації з ПДВ до повного його погашення.
Наказом ДПА України від 25 січня 2011 року № 41 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», який зареєстровано в Мін'юсті України 16 лютого 2011 року за N 197/18935. (що був чинним на час звітування підприємством у 2013 році), передбачено: якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податковою кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) період), що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2) (п.п. 4.6.4).
Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду) (п.п. 4.6.6).
Як вбачається з матеріалів справи позивачем до кожної поданої декларації з ПДВ подавався Додаток 2, в якому містяться періоди формування від'ємного значення податку на додану вартість. Податкова звітність протягом вересня 2009 року липня 2013 року приймалась податковим органом без жодних зауважень.
Крім того позивач намагався скористатись правом на бюджетне відшкодування у травні, червні та серпні 2011р. Так ПФ «Укрросвуглемашсервіс» були подані декларації з ПДВ за зазначені періоди. У рядку 23.1 декларацій заявлені суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку: за травень - 102 713 грн., за червень 134 527 грн., за серпень 117 535 грн. Але зазначені суми не були відшкодовані Позивачу, у зв'язку з відсутністю права автоматичне бюджетне відшкодування згідно п.200.18 ст.200 ПК України, про що ДПІ у Ворошидовському р-ні м.Донецька винесені Повідомлення від 06.07.2011 .№ 29191, від 05.08.2011 № 33810/10/15-213-3-2 та Повідомлення від 06.10.2011 № 42674/10/15-213-3-2.
У свою чергу, п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу передбачено, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Суд зазначає, що положення вищенаведеної норми регулюють виключно питання повернення надміру сплачених грошових зобов'язань та відшкодування сум податку на додану вартість і саме для вирішення цих питань законодавець встановлює 1095-денний термін і будь-яких обмежень щодо строків відображення податкового кредиту та перенесення залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового кредиту, Податковий кодекс України не містить.
Таким чином, ні Податковим кодексом України, ні Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, не передбачено обмежувальних строків для врахування залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду.
Крім того, суд зазначає, що позивач до податкового органу не подавав заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, що також не заперечувалось представниками відповідача у судовому засіданні.
Отже, строк у 1095 днів, передбачений законом для обмеження терміну застосування показників від'ємного значення, для позивача спливати не почав.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Приватної фірми «Укрросвуглемашсервіс» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.10.2013 року № 0003282203 на суму 859 492,00 грн., - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецької області від 03.10.2013 року № 0003282203.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватної фірми «Укрросвуглемашсервіс» судові витрати в розмірі 181 (сто вісімдесят одну) грн. 98 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 13 березня 2014 року у присутності представників сторін. Постанова у повному обсязі складена 18 березня 2014 року.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Бойко М.І.