Постанова № 37665022, 12.03.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2014
Номер справи
812/888/14
Номер документу
37665022
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

5.1.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 березня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/888/14

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Солоніченко О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до комунального підприємства «Лисичанський Шляхрембуд» про застосування заходів реагування шляхом тимчасової заборони (зупинення) діяльності, пов'язану з утворенням та розміщенням відходів на території підприємства,-

ВСТАНОВИВ:

11 лютого 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до комунального підприємства «Лисичанський Шляхрембуд» про застосування заходів реагування шляхом тимчасової заборони (зупинення) діяльності, пов'язаної з утворенням та розміщенням відходів на території підприємства.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Державною екологічною інспекцією у Луганській області (далі - Інспекція) в період з 20.05.2013 по 07.06.2013 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства комунальним підприємством «Лисичанський Шляхрембуд». За результатами перевірки встановлене наступне. КП «Лисичанський Шляхрембуд» здійснює наступні види діяльності: - будівництво доріг і автострад; підготовчі роботи на будівельному майданчику; пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення; вантажний автомобільний транспорт; допоміжне обслуговування наземного транспорту; надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Діяльність КП «Лисичанський Шляхрембуд» пов'язана з утворенням та розміщенням небезпечних відходів, що включені до розділу А Жовтого переліку відходів та інших відходів, а саме: І класу небезпеки (батареї свинцеві відпрацьовані), ІІ класу небезпеки (відходи масел технічних, фільтри масляні відпрацьовані, фільтри паливні відпрацьовані, матеріали обтиральні зіпсовані чи відпрацьовані, пісок промисловий), ІV класу небезпеки (відпрацьовані шини, недогарки електродів, стружка стальна, брухт чорних металів, залишки асфальту та суміші асфальтобетонні з вмістом дьогтю, колодки гальмові, фільтри повітряні відпрацьовані, будівельні відходи). Дозвіл на розміщення відходів № 11.44 від 30.11.2009 діяв в період 2010 року. Нового дозволу отримано не було.

Дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів відсутні, що є порушенням п. «а» ч. 1 ст. 32, ст. 33 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Утворення відходів на території підприємства підтверджується договорами на передачу та подальшу утилізацію відходів: договір від 18.04.2012 № 116, укладений з ПрАТ «Регенерат», з обмеженим терміном дії на збір, на заготівлю окремих видів, як вторинної сировини (відходів гумових, в т.ч. зношених шин); договір від 01.03.2013 № 01/03-13, укладений з ПП «ДонПромТранс» на здачу лому чорних металів.

На підставі акту, який складено за результатами перевірки, КП «Лисичанський Шляхрембуд» був наданий припис від 07.06.2013 № 394 про усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства, у тому числі, щодо отримання в установленому порядку відповідного Дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів (пункт 9 припису). Термін виконання зазначеного пункту припису був встановлений до 07.08.2013.

До моменту перевірки Інспекцією виконання припису, жодної інформації стосовно вжиття реальних заходів щодо виконання (чи причин невиконання) п. 9 припису до Інспекції не надано.

На підставі наказу від 25.01.2014 № 48, направлення на позапланову перевірку (перевірку виконання раніше наданого припису) 27.01.2014 № 09/299, Інспекцією 30.01.2014 проведена позапланова перевірка виконання КП «Лисичанський Шляхрембуд» раніше наданого припису, якою встановлено, що припис, в частині отримання Дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів - п. 9 припису, не виконано, порушення законодавства не усунуто.

В частині здійснення заходів по усуненню встановлених порушень в сфері поводження з відходами КП «Лисичанський Шляхрембуд» надано: план організаційно-технічних заходів щодо усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства, яким визначені посадові особи за його виконання.

Інспекцією складений уніфікований акт позапланової перевірки, в якому, крім іншого, викладений факт невиконання п.9 припису від 07.06.2013. Акт підписаний механіком ОСОБА_1 та директором КП «Лисичанський Шляхрембуд» Лях Л.В. без будь-яких пояснень, зауважень, заперечень. У судовому порядку акт перевірки не оскаржувався.

Ухвалою суду від 24 лютого 2014 року (після виправлення недоліків) у справі відкрито скорочене провадження. Копію ухвали про відкриття провадження у справі було направлено на адресу відповідача 26 лютого 2014 року.

Згідно із пунктом другим частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів - у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

27 лютого 2014 року відповідач отримав копію ухвали про відкриття скороченого провадження, про що свідчить його особистий підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.51). В строк, установлений частиною 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не подано до суду заяви про визнання позову або заперечення на позов.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає, згідно преамбули, Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року N 877-V у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон N 877-V).

Згідно з ст. 1 Закону N 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Державна екологічна інспекція у Луганській області діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 12 грудня 2011 № 136 (далі - Положення), згідно якого Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі та їй підпорядковується.

Відповідно до вказаного Положення, Державна екологічна інспекція у Луганській області у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства екології та природних ресурсів України, дорученнями Міністра екології та природних ресурсів, його першого заступника та заступника-керівника апарату, наказами Держекоінспекції України, дорученнями Голови Держекоінспекції України, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, іншими актами законодавства України.

Згідно п. 4.2 п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію у Луганській області, інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин.

Пунктом 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Відповідно до ч.1, ч.2, ч.8 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

За результатами перевірки у разі виявлення порушень, видається припис про усунення виявлених порушень.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання.

Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.

Судом встановлено, що на підставі наказу від 29.03.2013 року № 152 про здійснення планових заходів (а.с.7) та направлення на проведення планової перевірки від 16.04.2013 року № 09/1581 року (а.с.8) та повідомлення про проведення планової перевірки від 16.04.2013 року № 09/1582 (а.с.9) позивачем - Державною екологічною інспекцією у Луганській області була проведена перевірка відповідача, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами КП «Лисичанський Шляхрембуд» (а.с.12-20).

Під час перевірки встановлено, що КП «Лисичанський Шляхрембуд» здійснює наступні види діяльності: - будівництво доріг і автострад; підготовчі роботи на будівельному майданчику; пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення; вантажний автомобільний транспорт; допоміжне обслуговування наземного транспорту; надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. На момент перевірки на території підприємства за адресою: вул. Гоголя, 31, м. Новодружеськ, м. Лисичанськ, Луганська область існує стаціонарне джерело викидів, а саме: І класу небезпеки (батареї свинцеві відпрацьовані), ІІ класу небезпеки (відходи масел технічних, фільтри масляні відпрацьовані, фільтри паливні відпрацьовані, матеріали обтиральні зіпсовані чи відпрацьовані, пісок промисловий), ІV класу небезпеки (відпрацьовані шини, недогарки електродів, стружка стальна, брухт чорних металів, залишки асфальту та суміші асфальтобетонні з вмістом дьогтю, колодки гальмові, фільтри повітряні відпрацьовані, будівельні відходи). Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від зазначеного джерела викидів відсутній, що є порушенням ст..10, 11 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря». Інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря не проводилась взагалі.

У зв'язку з виявленими порушеннями законодавства про охорону атмосферного повітря, відповідно до ч.1 ст.78 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до адміністративної відповідальності притягнуто відповідальну посадову особу КП «Лисичанський Шляхрембуд» - інженера з охорони праці ОСОБА_2 про що складено протоколи про адміністративне правопорушення від 30.05.2013 № 002628, № 002629 (а.с.27-28) та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 31.05.2013 року № 002629 (а.с.29) у розмірі 850,00 грн., який було сплачено відповідно до платіжного доручення (а.с.30).

07 червня 2013 року позивачем Державною екологічною інспекцією у Луганській області винесено відповідачеві припис щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, у тому числі щодо отримання відповідного Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним джерелом (п.2 припису) (а.с.31-32).

25 січня 2014 року позивачем Державною екологічною інспекцією у Луганській області видано наказ № 48 про здійснення позапланового заходу (а.с.33) та направлення на перевірку від 27.01.2014 № 09/299 (а.с.34), на підставі чого проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, а саме виконання вказаного припису, за результатами якої складено акт № 16 (а.с.35-38).

Цим Актом перевірки встановлено невиконання припису від 07.06.2013 № 264, а саме: п.п.3, 4, 6, 9, 10, 12, 16, 17, 18, 19, 21, 22, у зв'язку з чим позивачем складено протокол про адміністративне правопорушення від 30.01.2014 року № 000495 (а.с.41) та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення від 30.01.2014 року № 000495 у вигляді штрафу в сумі 255,00 грн. (а.с.42).

Накази про проведення перевірки, постанови про накладення адміністративного стягнення та припис відповідачем не оскаржувалися.

На підставі результатів перевірки виконання вказаного припису, позивачем і заявлено вказані у позові вимоги.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає, згідно преамбули, Закон України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992р. N 2707-XII у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Цей Закон спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище.

Згідно ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами відповідно до ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно з п. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Підпункт 14.1.230 пункту 14.1 ст.14 Податкового кодексу України дає визначення поняттю «стаціонарне джерело забруднення», а саме це - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти.

На підставі ст.ст.17, 32 Закону України «Про відходи» № 187 від 05.03.1998 року суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані, в тому числі, мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або на право провадження діяльності, пов'язаної із збиранням і заготівлею окремих видів відходів як вторинної сировини, і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів; мати дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами; виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Таким чином, виходячи із наведених норм діючого законодавства України, та обставин справи, суд вважає, що відповідачем дійсно здійснювалася на момент проведення перевірки діяльність без спеціальних дозволів на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря та утворювалися відходи І, П, IV класу небезпеки.

Обов'язкові вимоги припису позивача від 07.06.2013 відповідачем не виконані, сам припис не оскаржений та не скасований.

Враховуючи встановлені фактичні обставини справи та вищенаведені норми діючого законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується оскільки, відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 17, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до комунального підприємства «Лисичанський Шляхрембуд» про застосування заходів реагування шляхом тимчасової заборони (зупинення) діяльності, пов'язану з утворенням та розміщенням відходів на території підприємства, - задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до комунального підприємства «Лисичанський Шляхрембуд» ( код ЄДРПОУ 05401887) а саме: тимчасово заборонити (зупинити) діяльність, пов'язану з утворенням та розміщенням відходів на території підприємства (віл. Гоголя, 31, м. Новодружеськ, м. Лисичанськ, Луганська область):

- І класу небезпеки (батареї свинцеві відпрацьовані - код відходу 6000.2.9.04) та ІІ класу небезпеки (відходи масел технічних - код відходу 6000.2.8, фільтри масляні відпрацьовані - код відходу 6000.2.9, фільтри паливні відпрацьовані - код відходу 6000.2.9, матеріали обтиральні зіпсовані чи відпрацьовані - код відходу 7730.3.1.06, пісок промаслений - код відходу 6000.2.8.18), до отримання відповідного Дозволу та лімітів.

- ІV класу небезпеки (відпрацьовані шини - код відходу 6000.2.9.03, недогарки електродів - код відходу 2820.2.1.20, стружка стальна - код відходу 2811.2.1.03, брухт чорних металів - код відходу 7710.3.1.08, залишки асфальту та суміші асфальтобетонні з вмістом дьогтю - код відходу 4510.2.9.03, колодки гальмові - код відходу 6000.2.9, фільтри повітряні відпрацьовані - код відходу 6000.2.9, будівельні відходи), до отримання відповідного Дозволу та лімітів.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Солоніченко