Справа № 234/1410/14-а
Провадження № 2-а/234/61/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2014 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі: головуючого судді Літовки В.В.
при секретарі Каун Т.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Ігнатенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення заподіяної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач 08.02.2014 року звернувся в суд з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення заподіяної шкоди, який обґрунтував тим, що 20.11.2013 року висновком МСЕК йому була встановлено 1 група інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи, замість 3-ої групи, встановленої раніше. Внаслідок цього він набув право на отримання разової грошової соціальної компенсації за шкоду здоров`ю на підставі ч.1,2 ст. 48 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 мінімальних зарплат, за обсягом компенсаційної різниці при встановленні інвалідності вищої групи. Листом від 20.01.2014 року № 01-08/С-007-5.1-6.2 відповідач відмовив йому у проведенні перерахунку у зазначеному розмірі, що він вважає незаконним. Просить визнати неправомірною діяльність відповідача щодо не нарахування йому одноразової грошової компенсації у зв`язку з встановленням 1 групи інвалідності, внаслідок захворювання пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи та стягнути з відповідача на його користь заподіяну внаслідок такої неправомірної діяльності шкоду в розмірі 34410 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав свої позовні вимоги і просив позов задовольнити.
Представник відповідача позов не визнала і пояснила, що Прикінцевими положеннями Закону України від 06.12.2012 № 5515-IV «Про Державний бюджет України на 2013 рік», встановлено, що у 2013 році норми ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлений КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України. Згідно ст. 48 вказаного Закону України, в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, УПСЗН Краматорської міської ради здійснило відповідний перерахунок. Вказаний перерахунок був проведений відповідно до постанови КМУ від 26 липня 1996 року №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено інвалідам 1 групи розмір компенсації 379,30 грн. Позивача був проведений перерахунок та нарахована різниця у компенсаціях в розмірі, визначеному вищевказаною постановою (379,30 грн - 189,60 грн = 189,70 грн.), яка на теперішній час не виплачена через обмежене фінансування з бюджету. Вважає проведений перерахунок законним і просить в задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Згідно довідки обласної МСЕК м. Донецьк від 20.11.2013 року ОСОБА_3 при повторному огляді встановлено 1 «А» групу інвалідності безстроково у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. До цієї дати у нього була визначена 3група інвалідності. (а.с.7).
Позивач ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідним свідоцтвом. (а.с.8).
Статтею 48 ч. 1 Закону України № 796 -Х11 від 28 лютого 1991 року « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України №230 96 -ВР від 6 червня 1996 року передбачена одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами, інвалідам 1 групи - 60 мінімальних заробітних плат. Розмір заробітної плати визначається на момент виплати.
Підпунктом 11 пункту 28 розділу 2 Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст статті 48 Закону № 796-Х11 було викладено в редакції: одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами внаслідок катастрофи, та сім`ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп2008 зміни , внесені підпунктом 11 пункту 28 розділу 2 Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Так як відповідно до ст. 152 ч. 2 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, розмір одноразової компенсації інвалідам становить відповідно до ст. 48 Закону в попередній редакції, а саме інваліду 1 групи 60 мінімальних заробітних плат на момент виплати.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» в п. 4 Прикінцевих положень визначено, що у 2013 році норми і положення , зокрема, ст. 48 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 р.
Між тим, у 2013 році Кабінетом Міністрів України такий порядок і розміри не встановлювались.
Тому суд вважає, що підлягає застосуванню при визначенні розміру виплати одноразової компенсації інваліду саме норма ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Дії відповідача щодо нарахування позивачу компенсації як інваліду ЧАЕС у меншому розмірі, ніж визначено ст. 48 Закону, є незаконними, а відмова здійснити виплату у вказаному розмірі протиправною.
Оскільки за приписом ст. 48 Закону компенсація інваліду ЧАЕС є одноразовою, то слід вважати, в разі зміни інвалідності на вищу групу, виплаті підлягає різниця в компенсації.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 слід задовольнити, визнати протиправною відмову відповідача виплатити позивачу інваліду 1 групи одноразової грошової компенсації у розмірі згідно ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та зобов`язати відповідача виплатити позивачу одноразову компенсацію, як інваліду 1 групи в сумі 34410 грн. із розрахунку 60 мінімальних зарплат з урахуванням фактично проведеної виплати.
Керуючись ст.ст.4-15,159-163,185-186 КАС України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення заподіяної шкоди задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради у відмові виплатити ОСОБА_3 інваліду 1 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чернобильської катастрофи, одноразову компенсацію у розмірі згідно ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради виплатити ОСОБА_3 за рахунок коштів державного бюджету одноразову компенсацію як інваліду 1 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чернобильської катастрофи у сумі 34410 грн. із розрахунку 60 мінімальних заробітних плат з урахуванням фактично проведеної виплати.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі оголошення вступної та резолютивної частини постанови, апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя:
Постанова ухвалена та надрукована в єдиному примірнику у нарадчій кімнаті.
Суддя: