262/1405/14-а
2-а/262/61/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(письмове провадження)
14.03.2014 року Пролетарський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого судді Мачуського О.М.,
при секретарі Сігаєвій О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, в обґрунтування якого зазначила, що вона з 04.09.2013 року перебуває на обліку в УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька та їй призначена пенсія за віком. Позивач працює в Пролетарській районній у м. Донецьку ради з 1988 року на посадах державного службовця та службовця органів місцевого самоврядування, на цей час на посаді завідувача загальним відділом. Стаж державної служби та служби в органах місцевого самоврядування - 25 років 05 місяців. 05.02.2014 року позивач звернулась до УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька з заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, які відображені у довідці наданої Пролетарською районною у м. Донецьку радою за період роботи з 01.09.2011 року по 31.08.2013 року, так як при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір пенсії. На всі виплати, включені в довідці, нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Рішенням № 903 від 10.02.2014 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії, пославшись на те, що вищезазначені суми виплат як складові заробітної плати державного службовця нормами ст. 33 ЗУ «Про державну службу» не передбачені. Позивач вважає, що відповідачем безпідставно відмолено у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця, чим порушені її конституційні права на соціальний захист. На підставі зазначеного, позивач просила суд визнати незаконними дії та скасувати рішення УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька № 903 від 10.02.2014 року про відмову в перерахунку пенсії. А також зобов'язати УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька здійснити перерахунок нарахованої 04.09.2013 року пенсії та зарахувати до визначеного розміру пенсійного забезпечення суму матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суму матеріальної допомоги на оздоровлення, індексацію заробітної плати, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та інші виплати, які входили до системи оплати праці державного службовця, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідачем було надано до суду заперечення проти позову, зміст яких зводиться до того, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Цей закон є спеціальним при обчисленні пенсій державним службовцям, а тому має перевагу над Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який визначає загальні підстави пенсійного забезпечення. Крім того, дані виплати носять не регулярний, а одноразовий характер, сам факт утримання із сум допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення їх до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії. Позивач ОСОБА_1 та представник відповідача Северіна І.Г. надали до суду заяву, в якій просили справу розглянути в порядку письмового провадження.
Оскільки усі сторони, які приймають участь у розгляді справи, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, справа розглянута відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 04 вересня 2013 року призначено пенсію державного службовця за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу" без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків.
ОСОБА_1 була видана довідка № 59 від 04.09.2013 року про складові заробітної плати (надбавки та премії) за період роботи з 01.09.2011 року по 31.08.2013 року, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", відповідно до якої сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 104 800 грн. 66 коп.; з них: матеріальна допомога - 11 561 грн. 89 коп., індексація заробітної плати - 5 418 грн. 77 коп.; винагорода - 9 391 грн. 35 коп.; надбавка за високі досягнення у праці - 18 541 грн. 17 коп.; премії - 18 575 грн. 18 коп.; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 721 грн. 60 коп. (а.с. 9-10).
05 лютого 2014 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум допомоги, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, вказаних у довідці № 59 від 04.09.2013 року. Рішенням УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька № 903 від 10 лютого 2014 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні частини 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" (а.с. 11-12).
Таке рішення відповідача у справі - суб'єкта владних повноважень суд вважає протиправним, так як воно прийнято всупереч закону.
Відповідно до преамбули Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України № 1058) зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України № 1058 виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону України № 1058 задекларовано, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Відповідно до ст. 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон України № 3723) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно зі ст. 37 Закону України 3723 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 - ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723 передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону № 1058 визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже суд дійшов висновку, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, має враховуватись при обчисленні пенсії державного службовця.
До спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціальних норм, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, та містяться в статтях 41 Закону № 1058 та статті 66 Закону № 1788.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 122, 159, 160-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька та скасувати рішення № 903 від 10.02.2014 року про відмову в перерахунку пенсії.
Зобов'язати УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька здійснити перерахунок нарахованої 04.09.2013 року пенсії та зарахувати до визначеного розміру пенсійного забезпечення суму матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та інші виплати, які входили до системи оплати праці державного службовця, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та які вказані у довідці від 04.09.2013 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу».
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд м. Донецька.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: О.М. Мачуський
14.03.2014