Ухвала суду № 37660519, 04.03.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2014
Номер справи
2а-723/09/1970
Номер документу
37660519
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2014 року Справа № 30209/10

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Гулида Р.М.,

суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства «Агрокомбінат» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2010 року у справі за позовом закритого акціонерного товариства «Агрокомбінат» до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним і скасування податкового повідомлення - рішення №0003611703/323991 від 13.04.2009 р., -

ВСТАНОВИЛА:

Закрите акціонерне товариство «Агрокомбінат» звернулося з позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним і скасування податкового повідомлення - рішення №0003611703/323991 від 13.04.2009 р..

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідачем при проведенні перевірки було допущено неправильне застосування Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», через що було незаконно винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення №0003611703/323991 від 13.04.2009 р., яке підлягає до скасування.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2010 року, в задовленні позову відмовлено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, закрите акціонерне товариство «Агрокомбінат» подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задоволити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.1 п.2 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що на Тернопільською ОДПІ було проведено планову виїзну перевірку ЗАТ «Агрокомбінат» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період 01.04.2007р. по 30.06.2008р.

15 жовтня 2008 року за результатами перевірки податковим органом складено акт про результати виїзної планової документальної перевірки №11950/23-220/31138298, встановлено що ЗАТ „Агрокомбінат" орендувало для сільськогосподарських потреб у жителів с. Ладичин, Теребовлянського району 485 земельних паїв та 53 земельні ділянки, що були виділені для працівників соціальної сфери. Договори оренди земельних ділянок (паїв) укладені терміном на 5 років з 9 вересня 2003 року по 9 вересня 2008 року. Згідно п.3.1. Договору оренди за користування земельною ділянкою Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату з розрахунку 700 грн. щороку. Орендна плата може бути виплачена в натуральному вигляді (сільськогосподарською продукцією) на суму, зазначену в п.3.1 договору. Орендар зобов'язується виплатити орендну плату протягом терміну дії договору один раз в рік не пізніше 30 грудня поточного року.

Згідно з поданим товариством до Тернопільської ОДПІ розрахунком форми 1 ДФ, апелянтом не було проведено нарахування та сплату податку з доходів фізичних осіб при виплаті орендної плати за земельні паї та ділянки. Як встановлено матеріалами справи, платником не надано для перевірки відомостей, щодо виплати орендної плати за земельні паї та ділянки за період, передбачений договорами, а також первинних документів по реалізації сільськогосподарської продукції іншим суб'єктам господарювання, що унеможливило визначення ціни реалізації зернових платником.

Під час перевірки проведено письмове опитування 261 громадянина, щодо отримання ними у 2007 році від ЗАТ „Агрокомбїнат" виплат орендної плати за земельні паї та ділянки. За результатами цього опитування встановлено, що виплати орендної плати за землю проводилися громадянам в грошовій та натуральній формі. На підставі отриманої інформації Головного управління статистики у Тернопільській області від 1 жовтня 2008 року № 10/11-15-648, щодо середніх цін на зернові Тернопільською ОДПІ проведено розрахунок податку з доходів фізичних осіб за 2007 рік. Перевіркою донараховано 22662,22 грн. податку з доходів фізичних осіб. Крім того, ЗАТ «Агрокомбінат" при виплатах у 2007 - 2008 роках доходів на загальну суму 920 грн. приватним нотаріусам, податок з доходів фізичних осіб не утримувався. Перевіркою донараховано 138 грн. податку з доходів фізичних осіб.

На підставі зазначеного акту, Тернопільською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №003756 від 27.08.2008р., яким визначено 22800,22 грн. податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.п. 17.1,9 п. 17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та застосовано 45600,44 грн. штрафних санкцій.

Згідно з рішенням Державної податкової адміністрації України повторну скаргу апелянта, щодо скасування податкового повідомлення - рішення №003756 від 27.08.2008 року, залишено без задоволення, а рішення без змін (а.с.41-44).

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Пунктом 1.15 ст. 1 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" передбачено, що податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачували цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Ставка податку з доходів фізичним осіб становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, що передбачено п. 7.1 вищезазначеного Закону.

Підпунктом 9.1.1 п. 9.1 ст. 9 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" встановлено, що податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення земельної частки (паю), майнового паю є орендар, в нашому випадку апелянт.

Згідно з п.п. 9.15 п. 9 ст. 9 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб", об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди але не менше мінімальної суми орендного платежу, встановленої законодавством з питань оренди землі. Зазначені доходи кінцево оподатковуються при їх виплаті за їх рахунок.

Відповідно до п.п. 8.1.1, 8.1,2 п. 8.1 ст. 8 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподаткованого доходу єдиним платіжним документ. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Як передбачено п. 17.2 ст. 17 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб", особою відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів джерелом їх походження і України є податковий агент.

Підпунктом 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу).

Статтею 19 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" передбачено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Відповідно до п. 20.3 ст. 20 цього ж Закону, особами відповідальними за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу з цього податку, зокрема при нарахуванні податку особою, на яку покладається відповідальність таке нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету згідно з нормами цього Закону, - така особа - податковий агент.

З урахуванням зазначених норм, колегія суддів прийшла до переконання, що апелянт, як податковий агент повинен був виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди утримати податок від суми такого доходу за свій рахунок, відповідно використовуючи ставку податку та сплатити (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати.

Відтак, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.

Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 197, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства «Агрокомбінат» - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2010 року у справі № 2а-723/09/1970 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: Р.М. Гулид

Судді: С.М. Кузьмич

В.З. Улицький