Постанова № 37659662, 13.07.2010, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2010
Номер справи
2-а-2339/10/1970
Номер документу
37659662
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-2339/10/1970

"13" липня 2010 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Баб'юка П.М.

при секретарі судового засідання Михайловській Н.В.

за участю:

представника позивача: Козорог Н.Й.;

представників відповідача: Орденаса В.М., Балабана П.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області до Дочірнього підприємства фірма "Альтфатер Тернопіль" про виконання рішення про застосування економічних санкцій

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства "Альтфатер Тернопіль" про стягнення економічних (штрафних) санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 12306,72 грн.

Згідно позовних вимог, відповідачем порушено державну дисципліну цін за рахунок застосування вільних тарифів на окремі комунальні послуги за умови запровадження для них режиму державного регулювання із одержанням необгрунтованої виручки на загальну суму 4102,24 грн. Відповідно до ст.14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" до підприємства застосовано економічні санкції на суму 12306,72 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просить стягнути з відповідача в користь Державного бюджету України 12306,72 грн.

Відповідач позов не визнав. Подав письмові заперечення. Згідно заперечень відповідача, позов не підлягає до задоволення виходячи з наступного: відповідач належним чином виконує взяті на себе зобов'язання по договорах, вивіз побутового сміття здійснюється згідно графіку-дислокації, обсяги фактично наданих послуг відповідають обсягам вказаним в договорі, що підтверджується актами виконаних робіт, підписаних сторонами. Також, на думку відповідача позивачем взято до уваги лише кількість ліжко-місць в лікарні і кількість відвідувачів у поліклініці та не враховано кількість адмінперсоналу (400 чол.), кафедру Тернопільського медичного університету, автостоянки, площі території та зелених насаджень. Крім цього, відповідач вказав, що перевірка дотримання обсягу надання послуг не відноситься до компетенції позивача, а тому в цій частині інспектор перевищив свої повноваження.

В судовому засіданні представники відповідача позов в частині необгрунтовано одержаної виручки в сумі 100,38 грн. (порушення вимог рішення виконавчого комітету Великогаївської селищної ради від 28.02.2008р. №19) визнали. В решті позовних вимог просили відмовити та вказали, що позивачем при розрахунку обсягу наданих послуг Обласному комунальному протитуберкульозному диспансеру неправомірно застосовано п.8 та додаток 2 "Правил надання послуг з вивезення побутових відходів" затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 р. N 1070 (далі - Правила), так як це не відповідає фактичній потребі останнього та суперечить вимогам чинного законодавства, в тому числі пп.1 п.11 вказаних Правил та наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 22.03.2010 № 75 «Про затвердження Рекомендованих норм надання послуг з вивезення побутових відходів».

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази суд встановив наступне:

Відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки i підпорядковується йому. Основними завданнями Держцінінспекції є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань дотримання центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін i тарифів. Держцінінспекція має територіальні органи -державні інспекції з контролю за цінами.

Начальники державних інспекцій з контролю за цінами та їх заступники від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необгрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також розглядають справи про адміністративні правопорушення i накладають адміністративні стягнення.

Держцінінспекція, приймаючи рішення про застосування санкцій за порушення державної дисципліни цін, виступає як орган державної влади у здійсненні управлінських функцій і відповідно як суб'єкт владних повноважень. Саме в такий спосіб визначено суб'єктний склад справ адміністративної юрисдикції (пп. 1 п. 1 ст. 3 КАС України).

З 13.04.2010р. по 27.04.2010 року на виконання наказу від 1.04.2010р. № 191 та відповідно до Плану роботи на ІІ квартал 2010р. Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області проведено планову перевірку Дочірнього підприємства "Альтфатер Тернопіль" щодо додержання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з вивезення побутових відходів.

Результати перевірки було відображено в акті від 27.04.2010 року № 000186. Зокрема, в ході перевірки встановлено порушення ДП "Альтфатер Тернопіль" вимог чинного законодавства при наданні послуг Обласному комунальному протитуберкульозному диспансеру з вивезення побутових відходів, а саме:

- вимог рішення виконавчого комітету Великогаївської селищної ради від 28.02.2008р. №19 "Про затвердження тарифів на вивіз твердих побутових відходів" - застосовано тариф 15,20 грн. без ПДВ (18,24 грн. з ПДВ) замість затвердженого 14,85 грн. без ПДВ (17,82 грн. з ПДВ), внаслідок чого сума необгрунтовано одержаної виручки за період з 01.04.2009р. по 01.09.2009р. становить 100,38 грн.;

- п.п. 6, 8 "Правил надання послуг з вивезення побутових відходів" затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 р. N 1070 (далі - Правила) - завищено обсяг надання послуг з вивезення побутових відходів, відповідно і плату за вказані послуги на 4001,86 грн. за період з 01.04.2009р. по 01.03.2010р.

Відповідно до ст. 14. Закону України «Про ціни і ціноутворення», вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

За вищевказані порушення рішенням державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області № 00047 від 05 травня 2008 року до позивача застосовано економічні санкції на загальну суму 12306,72 грн. Вказане рішення не оскаржене відповідачем у встановленому порядку.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Рішенням виконавчого комітету Великогаївської селищної ради від 28.02.2008р. №19 "Про затвердження тарифів на вивіз твердих побутових відходів" затверджено тариф на вивіз 1м3 твердих побутових відходів для бюджетних організацій в розмірі 14,85 грн. без ПДВ. Даний тариф діяв до серпня 2009 року включно.

26.08.2009р. рішенням виконавчого комітету Великогаївської селищної ради № 84 "Про затвердження тарифів на вивіз твердих побутових відходів" затверджено тариф на вивіз 1м3 твердих побутових відходів для бюджетних організацій в розмірі 15,20 грн. без ПДВ.

Проведеною позивачем перевіркою встановлено і в акті від 27.04.2010 року №000186 відображено, що відповідачем при наданні послуг Обласному комунальному протитуберкульозному диспансеру в період з 01.04.2009р. по 01.09.2009р. застосовувався тариф 15,20 грн. без ПДВ замість затвердженого 14,85 грн. без ПДВ, внаслідок чого сума необгрунтовано одержаної виручки становить 100,38 грн.

Відповідач у цій частині позовні вимоги визнав.

Згідно п. 6 зазначених Правил обсяг надання послуг розраховується на підставі норм, затверджених органом місцевого самоврядування.

Стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері стандартизації, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством (ч.2 ст.8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Відповідно до п.3 ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням.

Затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів відповідно до ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Великогаївська сільська рада не затверджувала вказаних норм для категорій споживачів в межах населеного пункту с. В.Гаї, що підтверджується листом сільського голови від 26 квітня 2010р. № 155.

Згідно п. 8 Правил у разі коли норми не затверджено органом місцевого самоврядування, застосовують мінімальні норми згідно з додатком 2.

Відповідно до додатку 2 до Правил, мінімальні норми надання послуг з вивезення побутових відходів для лікувально-профілактичних закладів (в тому числі для Обласного комунального протитуберкульозного диспансеру) становлять: лікарня, на одне ліжко - 0,35 кг. (2,19л.) на добу; поліклініка, на одне відвідування - 0,01 кг. (0,06л.) на добу.

З урахуванням вказаних вимог та листа Обласного комунального протитуберкульозного диспансеру від 20.04.2010р. № 239 щодо кількості ліжок в лікарні та кількості поліклінічних відвідувань, позивачем розраховано, що обсяг надання послуг з вивезення побутових відходів для Обласного комунального протитуберкульозного диспансеру повинен становити 25,86 м3 на місяць.

В судовому засіданні встановлено і представниками відповідача підтверджено, що послуги з вивезення побутових відходів надавались відповідачем Обласному комунальному протитуберкульозному диспансеру в обсязі 47,8 м3 за місяць, а не 25,86 м3 як цього вимагає п.8 Правил. Зазначене порушення призвело до завищення Дочірнім підприємством "Альтфатер Тернопіль" кінцевої вартості наданих послуг за квітень-грудень 2009р. та лютий 2010р. внаслідок чого підприємство необґрунтовано одержало виручку в розмірі 4001,86 грн.

Відповідно до п.1 Правила визначають механізм надання суб'єктами господарювання незалежно від форми їх власності послуг з вивезення побутових відходів у містах, селищах і селах.

Положення пунктів 6, 8 Правил, щодо застосування мінімальної норми згідно з додатком 2 для розрахунку обсягу надання послуг у разі коли норми не затверджено органом місцевого самоврядування (в даному випадку Великогаївською селищною радою), за методом правового регулювання є імперативними нормами, тобто, виражають у категоричних розпо рядженнях держави чітко позначені дії і не допускають ніяких відхилень від вичерпного переліку прав і обов'язків суб'єктів.

Наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України «Про затвердження Рекомендованих норм надання послуг з вивезення побутових відходів»№ 75 від 22.03.2010р. (далі -Наказ) на який посилається відповідач не підлягає до застосування в даному випадку, оскільки: не скасовує (зупиняє чи змінює) дію пунктів 6, 8 та додатку 2 Правил; носить рекомендаційний характер; не має вищої за Постанову Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 р. N 1070 юридичної сили та не застосовується до правовідносин, які вчинені до набрання ним законної сили.

Відповідно до пп.1 п.11 Правил під час укладання договору про надання послуг сторони узгоджують графік їх надання виходячи з потреби споживача, норм надання та якості послуг. Дана норма жодним чином не суперечить пунктам 6, 8 та додатку 2 Правил, як стверджує відповідач, а навпаки вказує, що графік надання послуг розробляється враховуючи норми надання, які, згідно п. 6 Правил, затверджуються органом місцевого самоврядування.

Враховуючи наведене вище, суд не приймає до уваги твердження відповідача, що позивачем при розрахунку обсягу наданих відповідачем послуг Обласному комунальному протитуберкульозному диспансеру неправомірно застосовано п.8 та додаток 2 Правил.

Крім цього, відповідач стверджує, що при розрахунку обсягу наданих послуг позивачем не враховано кількість адмінперсоналу (400 чол.), кафедру Тернопільського медичного університету, автостоянки, площі території та зелених насаджень.

Суд не погоджується з вказаною позицією відповідача, оскільки Правилами не передбачено застосування додаткових норм для розрахунку обсягу надання послуг з вивезення побутових відходів для лікувально-профілактичних закладів (адмінперсонал, площі зелених насаджень, інші суб'єкти, тощо) крім тих які затверджені органом місцевого самоврядування чи у разі коли норми не затверджено - крім мінімальних норм згідно з додатком 2 Правил.

Судом не приймаються до уваги твердження представників відповідача, що перевірка дотримання обсягу надання послуг не відноситься до компетенції позивача виходячи з наступного:

- Відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1819, основними завданнями Держцінінспекції є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань дотримання центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін i тарифів.

- Вартість послуг з вивезення побутових відходів визначається на підставі обсягу їх надання, який згідно п. 6 Правил, розраховується на підставі норм, затверджених органом місцевого самоврядування (у разі коли норми не затверджено, застосовують мінімальні норми згідно з додатком 2). Вказані норми використовуються при застосуванні цін i тарифів на послуги з вивезення побутових відходів та впливають на кінцеву вартість наданих послуг, їх недотримання може призвести до завищення плати за вказані послуги та одержання необґрунтованої виручки в результаті порушення державної дисципліни цін.

Враховуючи викладене, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши обставини справи, усунувши із судового розгляду все що не має значення для вирішення справи по суті, дослідивши докази в судовому засіданні, суд дійшов висновку, що доводи позивача підтверджуються матеріалами справи та ґрунтуються на вимогах законодавства, а тому позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 35,163-167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про ціни і ціноутворення", Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Постановою КМУ "Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів" від 10 грудня 2008 р. N 1070, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити

Стягнути з Дочірнього підприємства фірма "Альтфатер Тернопіль" (вул. Бродівська-Гріга, 3, м. Тернопіль, Тернопільська область, ідентифікаційний код 22601875) в дохід державного бюджету економічні санкції в сумі 12306,72 грн., в тому числі:

- 4102,24 грн. - необгрунтовано одержаної виручки (р/р 31118106700002, код бюджетної класифікації 21081100, в УДК у м. Тернополі, МФО 838012, ідентифікаційний код 23588119);

- 8204,48 грн. - штрафних санкцій (р/р 31118106700002, код бюджетної класифікації 21081100, в УДК у м. Тернополі, МФО 838012, ідентифікаційний код 23588119).

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги у порядок і строк, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

В повному обсязі постанова виготовлена 16.07.2010р.

Головуючий суддя Баб'юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.