ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" березня 2014 р. Справа № 809/521/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Грицюка П.П.
при секретарі Ткачук І.М.
за участю представника позивача Борсука Д.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 7090,84 грн,-
ВСТАНОВИВ:
Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі - відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 7090,84 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач повинен був забезпечити працевлаштування одного інваліда відповідно до положень закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі-Закон). Проте, дану вимогу Закону відповідачем не виконано, а тому до нього застосовано адміністративно-господарські санкції в сумі 6687,50 грн та 403,34 грн пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій. Застосовані до відповідача адміністративно-господарські санкції та пені ним добровільно не сплачені, а тому підлягають стягненню в судовому порядку.
Представник позивача позовні вимоги, викладені в позовній заяві, підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити повністю.
Відповідач в судовому засіданні 25.02.2014 року з застосуванням адміністративно-господарський санкцій не погодилась, зазначила що не готова до розгляду адміністративної справи. В судовому засіданні оголошено перерву до 13.03.2014 року, чим надано відповідачу додатковий час для підготовки до розгляду справи, заперечень та надання доказів.
Однак, в судове засідання 13.03.2014 року відповідач не з'явилась, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином. Наданим правом на подання заперечення проти позову не скористалася. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не подавала.
Згідно із частиною 4 статті 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин, розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу за такої явки сторін.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази та інші матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Судом встановлено, що відповідач по справі, зареєстрований Івано-Франківським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та є юридичною особою, який здійснює господарську діяльність та використовує найману працю. За період 2012 року середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача складала 8 осіб.
Приписами статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно частини 1 статті 19 зазначеного Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
При проведенні позапланової перевірки територіальною державною інспекцією з питань праці в Івано-Франківській області виявлено порушення, які викладені в Акті перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування №09-08-070/25.
Зокрема, як зазначено в Акті, відповідачем порушено вимоги частини 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року №875-XII для підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. У фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, яка здійснювала підприємницьку діяльність у 2012 році працювало 8 працівників, отже згідно нормативів - мав працювати один інвалід. Звіт до обласного Фонду соціального захисту інвалідів було подано до 01.03.2013 року, але не дотримано нормативу - немає працевлаштованого інваліда (а.с. 9-11). Даний акт отримано відповідачем 17.01.2014 року, наявність зауважень чи заперечень щодо акту суду не представлено. Крім того, недоліки, встановлені актом відповідачем не усунуті.
На підставі акту перевірки до відповідача застосовано адміністративно-господарські санкції в розмірі 6687,50 грн та нараховано пеню в сумі 403,34 грн, правильність яких підтверджується розрахунком заборгованості (а.с.14).
Факт наявності 8-ми штатних працівників у відповідача та розмір середньорічної заробітної плати за 2012 рік підтверджується також листом Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області від 13.11.2013 року №7592/11 (а.с.12-13).
Відповідно до листа Галицького районного центру зайнятості від 25.02.2013 року №267-01/12-14 встановлено, що відповідачем в 2012 році не подавалася інформація про наявність у нього вакантних місць для працевлаштування інвалідів (а.с.27).
Крім того, Івано-Франківське обласне відділення листом від 1303.2014 року № 04-63/233 повідомило, що протягом 2012 року ОСОБА_2 з інформацією про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів не зверталась (а.с. 26)
Згідно із статтею 20 Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Однак, відповідач в зазначений термін на розрахункові рахунки позивача кошти не перерахував. У зв'язку з чим, відповідно до вимог статті 20 Закону за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу нараховано пеню в розмірі 403,34 грн.
З огляду на вищенаведене, враховуючи, що відповідачем не представлено в судове засідання доказу добровільної сплати адміністративно-господарських санкцій та пені в загальній сумі 7090,84 грн, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, а позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (77007, вул. Гуцульська, 9, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, ідентифікаційний код 13662300) адміністративно-господарські санкції та пеню за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році в сумі 7090 (сім тисяч дев'яносто) гривень 84 копійки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: /підпис/ Грицюк П.П.
Постанова складена в повному обсязі 17.03.2014 року.