ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
07 березня 2014 року м. Київ № 826/2980/14
Окружний адміністративний суд м.Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
Товариства з обмежено відповідальністю «АГЕНСТВО ПО ЗБОРУ БОРГІВ»
до Відділу державної виконавчої служби Оболонського районного управління юстиції у м.Києві, Управління державної казначейської служби у Оболонському районі м.Києва
про визнання бездіяльності протиправною та стягнення матеріальних збитків
В С Т А Н О В И В:
ТОВ «АГЕНСТВО ПО ЗБОРУ БОРГІВ» звернулась до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовною заявою до ВДВС Оболонського РУЮ у м.Києві про визнання бездіяльності протиправною та стягнення матеріальних збитків.
Позивачем заявлено вимоги щодо визнання бездіяльності відповідача такою, що завдала матеріальних збитків ТОВ «АГЕНСТВО ПО ЗБОРУ БОРГІВ»; стягнути з відповідача через Управління державної казначейської служби у Оболонському районі м. Києва на користь ТОВ «АГЕНСТВО ПО ЗБОРУ БОРГІВ» (ЄДРПОУ 35255167, р/р 2600402301139 в ПАТ «Банк Руский Стандарт» м. Києва, МФО 380418) збитки в розмірі 3 163,49 грн.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, спірні правовідносини виникли за результатами звернення до виконання рішення Оболонського районного суду м. Києва.
На підставі рішення Оболонського районного суду м. Києва видано виконавчий лист №2/756/3090/13 про стягнення з ОСОБА_2 на користь ТОВ «АГЕНСТВО ПО ЗБОРУ БОРГІВ» заборгованості у розмірі 2 934,09 грн. та суму сплаченого судового збору у розмірі 229,40 грн.
Частиною 6 ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої статті 18 цього Кодексу, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Згідно п.5 ч.1 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої цієї статті.
Відповідно до ст.383 Цивільного процесуального кодексу України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Згідно з вимогами ч.2 ст.384 Цивільного процесуального кодексу України скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.
Статтею 368 Цивільного процесуального кодексу України також передбачено, що питання, пов'язані із зверненням судового рішення до виконання, вирішує місцевий суд, який розглянув справу.
Зазначену позицію закріплено в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010 №3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» із змінами та доповненнями, згідно Постанови Вищого адміністративного суду України від 21.05.2012 №5 та від 14.09.2012 №10.
При розгляді справ із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби суди повинні керуватися положеннями Конституції України, ст.6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини (Рим, 04.11.1950, ратифікована Законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР), міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, Кодексу адміністративного судочинства України, законами України «Про державну виконавчу службу», «Про виконавче провадження», іншими нормативно-правовими актами, які регулюють примусове виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини, тощо.
Відповідно до ч.1 ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Тому суди при визначенні юрисдикції повинні виходити з того, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених ч.2 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження», крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження
З огляду на те, що даний позов стосується порушення прав особи під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до Цивільного процесуального кодексу України, та враховуючи положення ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.383 Цивільного процесуального кодексу України, ст.82 Закону України «Про виконавче провадження», даний спір не може розглядатись за правилами адміністративного судочинства. Позивачеві слід звернутися до суду, який видав виконавчий документ, а саме до Оболонського районного суду м. Києва.
Згідно з п.1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст.18, 109, 158, 160, 165, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «АГЕНСТВО ПО ЗБОРУ БОРГІВ» у відкритті провадження в адміністративній справі.
Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачеві.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.М. Клименчук