Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 березня 2014 р. № 820/2309/14
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання Кабанова Д.С.,
за участю представника позивача - Іванової Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Харківській області до Комунального підприємства "Малинівка" про зобов'язання виконати вимогу, -
В С Т А Н О В И В:
Державна фінансова інспекція в Харківській області звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Малинівка", в якому просить суд зобов'язати Комунальне підприємство „Малинівка" виконати вимогу від 29.05.2013 №770-15/718, а саме: - забезпечити перерахування до загального фонду місцевого бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 53001,02 грн.; - забезпечити перерахування до загального фонду місцевого бюджету надходжень від орендної плати в сумі 3017,92 грн.; - забезпечити перерахування коштів до загального фонду Державного бюджету адміністративних послуг від приватизації державного житлового фонду в сумі 5167,85 грн. за кодом доходів 21080500 „Інші надходження Державного бюджету". .
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що Державною фінансовою інспекцією в Харківській області було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства "Малинівка" з 01.11.11 по 28.02.13, в ході якої встановлено низку порушень. За результатами ревізії складено акт № 770-20/123 від 24.05.13 та пред'явлено вимогу від 29.05.2013 №770-15/718 щодо усунення виявлених ревізією порушень. На теперішній час п.п. 3, 4, 5 вимоги не виконано, вимога є чинною.
Представник позивача - Державної фінансової інспекції в Харківській області Іванова Т.О.- в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача - Комунального підприємства "Малинівка" - в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив, заяв, клопотань та заперечень не надав.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Державною фінансовою інспекцією в Харківській області було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства "Малинівка" з 01.11.11 по 28.02.13, за результатами ревізії складено акт № 770-20/123 від 24.05.13 (а.с. 11-51).
У відповідності до п. 7 ст. 10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" в.о. начальника Комунального підприємства "Малинівка" пред'явлено вимогу від 29.05.2013 №770-15/718 (а.с. 9-10) щодо усунення виявлених ревізією порушень. Вимога відповідачем отримана, не оскаржена, є чинною.
На теперішній час відповідачем не виконано пункти 3-5, а саме:
- забезпечити перерахування до загального фонду місцевого бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 53001,02 грн.;
- забезпечити перерахування до загального фонду місцевого бюджету надходжень від орендної плати в сумі 3017,92 грн.;
- забезпечити перерахування коштів до загального фонду Державного бюджету адміністративних послуг від приватизації державного житлового фонду в сумі 5167,85 грн. за кодом доходів 21080500 „Інші надходження Державного бюджету"
Щодо вимоги про забезпечення перерахування до загального фонду місцевого бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 53001,02 грн., судом встановлено наступне.
Так, відповідно до даних бухгалтерського обліку КП «Малинівка» за період з 01.11.2011 по 28.02.2013 нараховано заробітної плати в сумі 1279106,63 грн., до виплати 1074922,45 грн., нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 159248,28 грн., перераховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 87961,68 гривень, що підтверджується довідкою про нарахування та виплату заробітної плати, підписаної представниками позивача та відповідача, (а.с. 80) та довідкою з Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області № 1226/10/20-29-10-18 від 07.03.14(а.с.98).
З зазначених вище довідок судом встановлено, що заробітна плата за 2012 рік виплачена, але податок з доходів фізичних осіб в сумі 62313,02 грн. до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем виплати заробітної плати не сплачувався (перераховувався), як передбачено Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Таким чином, на день розгляду справи неповне перерахування до місцевого бюджету податку з доходів фізичних осіб призвело до недоотримання доходів місцевим бюджетом, з урахуванням часткового виконання вимоги, на загальну суму 53001,02 грн., що є порушенням п. 168.4.1 ст. 168 Податкового кодексу та ст. 65 Бюджетного Кодексу України.
Щодо встановлення факту не перерахування коштів від надання адміністративних послуг до державного бюджету, судом встановлено наступне .
Так, на рахунок № 26003361056700 надходили кошти від фізичних осіб за послуги по приватизації державного житлового фонду, яка передбачена Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» .
З матеріалів справи судом встановлено, що в ході проведення ревізії Чугуївською МДФІ листом від 10.04.2013 №770-15/469 направлено запит до Малинівської селищної ради щодо надання інформації про затвердження переліку адміністративних послуг або делегування повноважень, щодо цих послуг та про надання державних у тому числі адміністративних послуг КП «Малинівка».
Листом від 10.04.2013 №02-26/399 (а.с.52-68) Малинівська селищна рада надала розпорядження про заходи щодо покращення роботи виконавчого комітету ради з якісного надання адміністративних послуг споживачам, рішення про організацію приватизації державного житлового фонду селища Малинівка, про покладення обов'язків за приватизацію державного і відомчого житлового фонду селища Малинівка на КП «Малинівка».
Так, розпорядженням виконавчого комітету Малинівської селищної ради від 05.11.2009 №30 «Про заходи щодо покращення роботи виконавчого комітету селищної ради з якісного надання адміністративних (державних) послуг споживачам» затверджені заходи щодо покращення роботи виконавчого комітету селищної ради з якісного надання адміністративних (державних) послуг споживачам селища та затверджено перелік адміністративних (державних) послуг, що надаються підчас здійснення власних (самоврядних) повноважень виконавчого комітету селищної ради (а.с30).
Відповідно до вищеперелічених документів затверджені заходи щодо забезпечення оперативного, своєчасного та ефективного реагування на звернення громадян, надання якісних адміністративних послуг громадянам.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Малинівської селищної ради від 02.03.2012 №18 покладені обов'язки за приватизацію державного та відомчого житлового фонду селища Малинівка на КП «Малинівка» (а.с.54), яким передбачено, зокрема, начальнику КП «Малинівка» визначити відповідальну особу за приватизацію державного та відомчого житлового фонду; оформити всю правову та дозвільну документацію на проведення приватизації державного та відомчого житлового фонду.
Згідно з рішенням виконавчого комітету Малинівської селищної ради від 18.10.2011 №69 обов'язки за приватизацію державного та відомчого житлового фонду було покладено на Малинівське ВУЖКГ, яке втратило чинність на підставі рішення від 02.03.2012 №18.(а.с.53)
Згідно з розрахунком послуг по оформленню документів на приватизацію житла, складеним економістом Мазкун В.Д., затвердженим начальником Білоусовим В.О. 03.05.2012 вартість оформлення одного комплекту документів складає в сумі 314,40 гривень.
Розрахунок послуг по оформленню документів на приватизацію житла, затверджений начальником Малинівського ВУЖКГ Білоусовим В.О. 01.08.2011, відповідно до якого вартість оформлення одного комплекту документів становить 204,05 гривень.
Відповідно до Постанови КМУ від 17.07.2009 № 737 «Про заходи щодо упорядкування державних, у тому числі адміністративних послуг», яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, адміністративна послуга - це послуга яка є результатом здійснення суб'єктом повноважень, щодо прийняття згідно з нормативно-- кавовими актами на звернення фізичної або юридичної особи адміністративного акта, спрямованого на реалізацію та захист її прав і законних інтересів та або на виконання особою визначених законом обов'язків (отримання дозволу, сертифіката, посвідчення та інших документів, реєстрація тощо) та до адміністративних послуг належить: видача свідоцтв, а КП «Малинівка» видавалися фізичним особам свідоцтва на право власності на житло за їх заявами на підставі рішення виконавчого комітету Малинівської селищної ради від 02.03.2012 №18.
Також вищезазначеною постановою передбачено, що плата за державні послуги, у тому числі адміністративні, що надаються підприємствами, установами та організаціями, що не мають статусу бюджетних установ перераховується до державного бюджету.
Відповідно до ст. 29 Бюджетного Кодексу України до доходів загального фонду державного бюджету України належить плата за надання адміністративних послуг.
Всього за ревізуємий період на рахунок в установі банку надійшло коштів за послуги по приватизації державного та відомчого житлового фонду на загальну суму 3281,45 грн., з них за листопад-грудень 2011 року -1020,25 грн., за січень-травень 2012 року - 2261,20 гривень.
За даними бухгалтерського обліку КП «Малинівка» операції з надходження коштів по рахунку, відкритому в установі банку, відображалось в реєстрах надходження коштів від населення, книзі обліку видачі свідоцтв, зведених відомостях за дебетом рахунку 31 «Рахунки в банку» та кредитом рахунку 71 «Інший операційний дохід».
Кошти, які надійшли на рахунок відкритий в установі банку за послуги по приватизації державного житлового фонду, до державного бюджету не перераховувались, а використовувались на поточну діяльність підприємства.
Крім того, Чугуївською МДФІ листом від 22.04.2013 №770-15/542 направлено запит до Малинівського ВУЖКГ, щодо надходження коштів від приватизації житлового фонду на рахунки в установах банків або до каси, на який отримано інформацію листом від 23.04.2013 №12(а.с.62-63). Згідно з отриманою інформацією Малинівського ВУЖКГ кошти від приватизації державного житлового фонду надходили на рахунок управління (за період охоплений ревізією) на загальну суму 1886,40 грн., в тому числі: за жовтень-грудень 2012 року - 1257,60 грн., січень 2013 -628,80 гривень. Але, послуги з приватизації житлового фонду фактично надавалися КП «Малинівка» на підставі рішення виконавчого комітету Малинівської селищної ради від 02.03.2012 №18 та державний житловий фонд перебуває на балансі КП «Малинівка».
Таким чином, внаслідок порушення п. 24 ст. 29 Бюджетного Кодексу України, Постанови КМУ від 17.07.2009 № 737 - Про заходи щодо упорядкування державних, у тому числі адміністративних послуг», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» не нарахування і неперерахування надходжень від надання вищезазначених послуг до державного бюджету склало на загальну суму 5167,85 грн., в тому числі листопад-грудень 2011 року - 1020,25 грн., 2012 рік - 3518,80 грн., січень-лютий 2013 - 628,80 гривень.
Так, в результаті вказаного порушення державному бюджету завдано збитків (матеріальної шкоди) на суму 5167,85 гривень.
Щодо встановлення випадків неперерахування грошових коштів до селищного бюджету, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи вбачається, що в ході проведення ревізії Чугуївською МДФІ листом від 19.04.2013 №770-15/540 направлено запит до Малинівської селищної ради, щодо Методики розрахунку і Порядку використання плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади селища Малинівка з урахуванням всіх внесених змін. Листом від 22.04.2013 №02-26/443(а.с. 69) Малинівською селищною радою надано Методику розрахунку і порядку використання плати за оренду майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади селища Малинівка, затверджену рішенням XII сесії УІ скликання від 25.11.2011 (далі - Методика). (а.с.70-79)
Відповідно до пункту 15 Методики орендна плата спрямовується за нерухоме майно комунальних підприємств 70% орендної плати до селищного бюджету, 30% орендної плати балансоутримувачу.
Так, в ході ревізії встановлено, що відповідно до виписок банку та прибуткових касових ордерів надійшло орендної плати від ОСОБА_4 на загальну суму 4311,31 грн., в тому числі за листопад-грудень 2011 року - 471,99 грн., за січень-грудень 2012 року - 3499,43 грн., за січень-лютий 2013 року -339,89 грн., але до селищного бюджету не перераховано 70% орендної плати, що становить 3017,92 гривень.
Таким чином, в порушення пункту 15 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади селища Малинівка, затвердженої рішенням XII сесії УІ скликання Малинівської селищної ради від 25.11.2011 та Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорцій її розподілу, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 КП «Малинівка» не перераховано надходжень до селищного бюджету від орендної плати на загальну суму 3017,92 гривень.
Так, в результаті вказаного порушення селищному бюджету завдано збитків (матеріальної шкоди) на загальну суму 3017,92 гривень.
До теперішнього часу зазначені порушення не усунуті, що свідчить про не виконання вимоги від 29.05.2013 №770-15/718 в повному обсязі та є порушенням ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», згідно якого, законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються чи перевіряються.
Вищезазначена вимога є чинною, в судовому порядку не оскаржена. Суд вважає її обґрунтованою, винесеною на підставі та в межах повноважень, в порядку та у спосіб, передбачений законодавством України та спрямовану на виконання функцій, покладених Законом на органи ДФІ.
Згідно вимог п. 10 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до п. 50 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, який затверджено Постановою кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550 - за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.
Відповідно до п. 4.3 наказу Міністерства фінансів України від 03.12.2011 № 1236 „Про затвердження положень про територіальні органи Державної фінансової інспекції України та їх підрозділи", який затверджено в Міністерстві юстиції України від 19.10.2011 за № 1212/19950, Державна фінансова інспекція в Харківській області відповідно до покладеного на неї завдання вживає в установленому порядку заходів щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, має право звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження та використання активів.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є правомірними та заявлені в межах своїх повноважень, відповідачем не надано жодних доказів та заперечень, які спростовують доводи позовної заяви, отже, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Харківській області до Комунального підприємства "Малинівка" про зобов'язання виконати вимогу - задовольнити.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Малинівка» (вул.. Інтернаціональна, 71, смт. Малинівка, Харківська область, 63525, код ЄДРПОУ 37943554) виконати вимогу Чугуївської МДФІ від 29.05.2013 №770-15/718, а саме:
- забезпечити перерахування до загального фонду місцевого бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 53001,02 грн.;
- забезпечити перерахування до загального фонду місцевого бюджету надходжень від орендної плати в сумі 3017,92 грн.;
- забезпечити перерахування коштів до загального фонду Державного бюджету адміністративних послуг від приватизації державного житлового фонду в сумі 5167,85 грн. за кодом доходів 21080500 «Інші надходження Державного бюджету».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 17 березня 2014 року
Суддя Білова О.В.
.