ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2014 року Справа № П/808/139/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Нечипуренка О.М., за участю секретаря Петрусь Д.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
до відповідачів: 1. Державного реєстратора виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради,
2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Зернопром"
про: визнання недійсними зміни до установчих документів та скасування державної реєстрації таких змін
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Ленінському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державного реєстратора виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "Зернопром" про визнання недійсними змін до установчих документів ТОВ "Зернопром" щодо місцезнаходження за адресою: 69041, м.Запоріжжя, вул. Бурденка, 93 та скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - ТОВ "Зернопром" (ЄДРПОУ 32908536) від 20.05.2013 за № 12241050016057218.
13.01.2014 відкрито провадження у адміністративній справі №П/808/139/14 та призначено до судового розгляду на 27.01.2014. У зв'язку з неявкою у судове засідання представників сторін, розгляд справи, на підставі ст. 128 КАС України, відкладено на 11.02.2014.
Позивач у судове засідання не з'явився, направив суду клопотання про розгляд справи без його участі, позов підтримує у повному обсязі.
Відповідач-1 1 у судове засідання не з'явився. Направив суду пояснення, згідно яких зазначив, що з 01.07.2013 функції з державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців передаються від виконавчих комітетів міських рад міст обласного значення, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій до підрозділів територіальних органів Міністерства юстиції України, через які забезпечуються реалізація повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Отже, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у місті Дніпропетровську з 01.07.2013 проводиться відділом державної реєстрації юридичних осіб та, фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції.
Відповідач -2 у судове засідання не з'явився. На адресу суду повернулись ухвала про відкриття провадження у справі та повістка про виклик, які були надіслані на його адресу: вул. Бурденко, 93, м.Запоріжжя з відміткою поштового відділення зв'язку: "за відсутністю адресата".
Відповідно до ч.4 ст.33 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються, юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
За приписами ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
З аналізу наведених норм КАС України, суд вважає, що повістка про виклик вручена відповідачу-2 належним чином.
Відповідно до ст.41 КАС України, у зв'язку із неявкою сторін, фіксація судового процесу за допомогою технічних засобів не здійснюється.
Як встановлено матеріалами справи та свідчить, наявний в матеріалах справи витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, засновник, директор ТОВ "Зернопром" - ОСОБА_1 (іпн. 32908536).
Згідно відомості з ЄДР щодо юридичної особи, 20.05.2013 р. до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено запис № 12241050016057218 про зміну місцезнаходження. Відповідно до цих записів відповідач змінив адресу свого місцезнаходження нам. Запоріжжя, вул. Бурденка, буд. 93.
ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя ГУ Мін доходів у Запорізькій області отримано інформацію з системи АС "Податковий блок", про зміну місцезнаходження ТОВ "Зернопром" пов'язане зі зміною адміністративного району., у зв'язку з чим ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області з 2014 року зобов'язана зареєструвати підприємство на податковому обліку за новим місцезнаходженням.
Так, співробітниками ОВ ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області здійснено виїзд за юридичною адресою підприємства ТОВ "Зернопром" (код 32908536, юридична адреса: м. Запоріжжя, вул. Бурденка, буд. 93) та встановлено відсутність такого платника за місцезнаходженням в результаті чого складена довідка № 19/10/08-26-07-04 від 02.12.2013 про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків.
Проведеними заходами ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя встановлено: неможливість зв'язатися з керівними органами товариства та їх представниками; відсутність за місцезнаходженням юридичної особи, а саме м. Запоріжжя, вул. Бурденко, буд. 93.
Оцінивши надані докази, вважаю, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Статтею 67 Податкового кодексу України визначено підстави та порядок зняття з обліку в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб.
Так, пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України встановлено право податкових органів на звернення до суду з вимогами про припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до ст.2, ч.1 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон України від 15.05.2003 №755-ІV) відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування.
Отже, вказаний Закон є спеціальним нормативно-правовим актом, прийнятий з метою регулювання правовідносин, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, у тому числі і внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, та скасування державної реєстрації змін до їх установчих документів.
Статтею 4 Закону України від 15.05.2003 №755-ІV визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України від 15.05.2003 №755-ІV зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Статтею 6 Закону України від 15.05.2003 №755-ІV передбачений перелік повноважень державного реєстратора, якій є вичерпним. Серед вказаних повноважень, зокрема, проводити державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до частини першої статті 14 Закону України від 15.05.2003 №755-ІV у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Стаття 31 Закону України від 15.05.2003 року №755-IV визначає вичерпні підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи: у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України про внесення такого запису.
Тобто, скасування в судовому порядку рішення засновника підприємства щодо змін до статутних документів, на підставі якого в подальшому здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів підприємства, має наслідком застосування положень Закону України від 15.05.2003 №755-ІV (статті 31 Закону).
Частиною 4 ст. 50 КАС України передбачено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Аналіз даних норм свідчить про те, що зміна місцезнаходження відповідача, щодо якої ставиться питання, не пов'язана із внесенням змін до установчих документів даної особи, тоді як положення п.67.2 ст.67 Податкового кодексу України наділяють податкові органи правом звернення до адміністративного суду саме з позовами про винесення судового рішення, у тому числі щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України державні органи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Компетенція органів державної податкової служби поширюється саме на відносини у сфері оподаткування.
Таким чином, органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців, відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців та скасування державної реєстрації змін до установчих документів у тих випадках, коли податкові органи діють на реалізацію своєї владної компетенції.
Отже, підставами для винесення такого судового рішення може бути виключно встановлення того факту, що незнаходження підприємства за його юридичною адресою безпосередньо спрямоване на ухилення від оподаткування.
Посилання позивача в обґрунтування позову на те, що відповідач після зміни місцезнаходження не звернувся до позивача з приводу постановки на облік, суд вважає безпідставним, оскільки вказане може свідчити про допущене з боку відповідача порушення вимог податкового законодавства, однак це не створює підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Оскільки єдиною підставою звернення податкового органу до суду є порушення відповідачем вимог податкового законодавства, а інших, передбачених саме Законом України від 15.05.2003 №755-ІV, достатніх доказів, які б свідчили про наявність підстав для скасування державної реєстрації зазначених вище змін позивачем не надано, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 13.03.2014.
Суддя О.М. Нечипуренко