Постанова № 37652330, 04.03.2014, Мангушський районний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Першотравневий районний суд Донецької області)

Дата ухвалення
04.03.2014
Номер справи
241/27/14-а
Номер документу
37652330
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

241/27/14-а

2-а/241/22/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повний текст)

04.03.2014 року Першотравневий районний суд

Донецької області

у складі:

головуючого судді Демочко Д.О.

при секретарі Цукановій Л.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Мангуш адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації про визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення та зобов'язання вчинити певні дії, суд -

ВСТАНОВИВ:

13.01.2014 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до Першотравневого районного суду Донецької області із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації про визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила наступне.

З 09.09.2013 року позивачка перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації як отримувач допомоги по догляду за дитиною - сином, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку. Розмір призначеної їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 130 гривень, що значно менше ніж це передбачено ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» (далі Закон України № 2240-ІП). Позивачка є особою застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Згідно пункту 1 частини 1 статті 6 Закону України № 2240-ІІІ від 18.01.2001року «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» із змінами та доповненнями, позивачка ОСОБА_1 має статус особи, застрахованої у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Згідно Закону України № 2240-ІП позивачці, як застрахованій особі, надано право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст.ст. 42-44). З 01.01.2007 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 32 від 16.01.2007 року «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» - зазначена допомога призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. З 09.09.2013 року по 14.06.2016 року позивачка знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років.

22.11.2013 року позивачка звернулася до Управління праці та соціального захисту населення з заявою про перерахування і доплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за нормами ст.43 Закону України № 2240-ІП. В перерахунку допомоги їй було безпідставно відмовлено.

Позивачка, враховуючи діюче законодавство, вважає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.09.2013 року по 31.12.2013 року повинна була їй виплачуватись у розмірі прожиткового мінімуму, встановленому для працездатних осіб. Загальна сума недоотриманої нею допомоги становить різницю між розміром прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на відповідні періоди (з 09.09.2013 року по 31.12.2013 року) та фактично виплаченими розмірами допомоги за відповідні періоди.

Враховуючи викладене, позивачка була змушена звернутися до суду із даною позовною заявою та у своїх позовних вимогах просила суд: стягнути з управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.09.2013 року по 31.12.2013 року, розмір якої розраховується як різниця між встановленим законом прожитковим мінімумом для працездатних осіб за відповідні періоди, та фактично виплаченими розмірами допомоги;

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації призначити позивачці, ОСОБА_1, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та виплатами, зумовленими народженням та похованням», в розмірі прожиткового мінімуму встановленому для працездатних осіб, з 01.01.2014 року, з наступним підвищенням, у разі підвищення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, до закінчення строку передбаченого законом виплати по 14.06.2016 року;

Звернути до негайного виконання рішення суду за позовом до Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації про визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення та зобов'язання вчинити певні дії.

Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, надавши до суду заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутністю, позовні вимоги підтримала повністю.

Представник відповідача у судове засідання також не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Проте, 27.01.2014 року представником відповідача було надано до суду заперечення до позовної заяви ОСОБА_1, в яких зазначив, що дії УПСЗН з нарахування та виплати позивачці допомоги, відповідають чинному законодавству та є правомірними, а вимоги позивача безпідставними, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та докази, у їх взаємній сукупності, суд приходить до наступних висновків:

Як вбачається з листа начальника управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації Донецької області, УПСЗН Першотравневої райдержадміністрації виконувало свої функції та обов'язки по призначенню ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності з діючими нормативно-правовими актами (а.с.11).

Як вбачається з довідки № 4228 від 24.12.2013 року, позивачка ОСОБА_1 у вересні 2013 року отримала допомогу у розмірі 95,33 гривень, з жовтня по грудень 2013 року - по 130 гривень щомісяця (а.с. 12).

Як вбачається зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 02.07.2013 року, позивачка ОСОБА_1 має малолітню дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.14).

Як вбачається з витягу з наказу, ОСОБА_1 була надана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років (а.с. 32-33).

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-УІ були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-УІ, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-УІ щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Крім того, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд вважає, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-ПІ), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Приймаючи до уваги, що іншими законами не встановлювалось інший ніж у Законі розмір допомоги, а положення Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить закону, що стосується розміру допомоги застосовуватись не може, позивачка є особою застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому відповідач повинен здійснювати виплату державної допомоги в розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» до досягнення дитиною трирічного віку.

Також, як передбачено ст.. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст.. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Таким чином, позов позивачки підлягає частковому задоволенню.

Так, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір якої розраховується як різниця між встановленим законом прожитковим мінімумом для працездатних осіб за відповідні періоди, та фактично виплаченими розмірами допомоги, підлягають задоволенню, однак цей перерахунок та виплату необхідно здійснювати з 09 вересня 2013 року і до дати винесення постанови.

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 71, 86, 99, 100, 106, 159-164 КАС України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації про визнання неправомірними дій управління праці та соціального захисту населення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації Донецької області - неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною за рахунок Державного бюджету відповідно до ст. 43 Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за період з 09 вересня 2013 року і до дати винесення постанови, розмір якої розраховується як різниця між встановленим законом прожитковим мінімумом для працездатних осіб за відповідні періоди та фактично виплаченими розмірами допомоги.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Повний текст постанови виготовлено 08.03.2013 року.

Апеляційна скарга на постанову Першотравневого районного суду Донецької області може бути подана до Апеляційного Адміністративного суду Донецької області, через Першотравневий районний суд Донецької області, протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: Д.О. Демочко