Постанова № 37646540, 06.03.2014, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2014
Номер справи
822/412/14
Номер документу
37646540
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/412/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПетричковича А.І. при секретаріСтрахарській М. В. за участі:представника позивача Цимбал Н.П.,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області до Комунального підприємства "Аеропорт Хмельницький", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Хмельницька обласна рада, про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою суду від 10.02.2014 року суд відкрив провадження в адміністративній справі за позовом №1286/9/22-25-10 від 24.01.2014 року у якому позивач, посилаючись на ПК України, просить надати дозвіл на погашення податкового боргу КП "Аеропорт Хмельницький" в сумі 224241 гривень за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Представник позивача у суді позовні вимоги підтримав, покликаючись на ті ж докази, що у позову.

Відповідач до суду повторно не з"явився і не повідомив про причину цього, хоч належно був повідомлений про час та місце розгляду справи.

Суд залучив в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - Хмельницьку обласну раду, яка надіслала суду письмове пояснення без номера від 05.03.2014 року за підписом представника Шишко В. у якому просить відмовити у задоволенні позову і справу вирішити без участі представника.

Заслухавши учасників судового розгляду і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Витягом з ЄДРПОУ стверджено, що засновником Комунального підприємства "Аеропорт Хмельницький" є Хмельницька обласна рада.

Згідно корінця першої податкової вимоги №1/100 від 26.01.2006 року, загальна сума податкового боргу за узгодженими податковими зобов"язаннями станом на 25.01.2006 року становить 2686,5 гривень, а відповідно до корінця другої податкової вимоги №2/236 від 10.03.2006 року, загальна сума податкового боргу за узгодженими податковими зобов"язаннями станом на 09.03.2006 року - 36267,89 гривень (стор. 12 справи).

Актом опису активів на які поширюється право податкової застави №38 від 22.04.2009 року, описано приміщення командно - диспечерського пункту, 3094,5 м кв., балансовою вартістю 421041,4 гривень на загальну суму - 421041,4 гривень (стор. 14 справи).

Відповідно до Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №23274566 від 22.04.2009 року, об"єктом обтяження є активи платника податків - боржник КП "Аеропорт Хмельницький", згідно з Актом опису активів на які поширюється право податкової застави №38 від 22.04.2009 року, термін дії - 22.04.2014 року (стор.13 справи).

Згідно Свідоцтва про право власності на нерухоме майно і Витягу про державну реєстрацію прав від 19.04.2012 року, власником частки 67/100 (2927 кв.м) будівлі КДП загальною площею 4352 кв. м є територіальні громади сіл, селищ, міст Хмельницької області в особі Хмельницької обласної ради.

Пунктом 4.2 Статуту КП "Аеропорт Хмельницький" визначено, що майно Підприємства перебуває в комунальній власності і є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області та закріплюється за підприємством на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, підприємство володіє, користується і розпоряджається зазначеним майном, з обмеженням, визначеними у цьому Статуті, правомочності розпорядження майном за згодою управління майном.

Податковий орган направляв банкам, які обслуговують відповідача платіжні вимоги №№687 - 690 від 28.11.2011 року, які банками повернуті без виконання (стор. 15 -18 справи).

Згідно Довідки про заборгованість КП "Аеропорт Хмельницький" (код ЄДРПОУ 21324586) станом на 06.11.2013 року: недоїмка - 684947,43 гривень; залишок несплаченої пені - 65881,31 гривень ( стор. 6 справи).

Частиною 3 ст.78 ГК України визначено, що майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Згідно ст.136 ГК України, право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб'єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника.

Відповідно до ст.3 Закону України № 2654-XII від 02.10.1992 року "Про заставу" (далі - Закон України № 2654-XII), заставою може бути забезпечена будь-яка дійсна існуюча або майбутня вимога, що не суперечить законодавству України, зокрема така, що випливає з договору позики, кредиту, купівлі-продажу, оренди, перевезення вантажу тощо.

Згідно ст.6 Закону України № 2654-XII, майно, що перебуває у спільній власності, може бути передано в заставу тільки за згодою всіх співвласників. Майно, що перебуває у спільній частковій власності (частки, паї), може бути самостійним предметом застави за умови виділення його в натурі.

Підпунктом 14.1.155 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом. У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.

Згідно п.87.3 ст.87 ПК України, не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків: 87.3.1. майно платника податків, надане ним у заставу іншим особам (на час дії такої застави), якщо така застава зареєстрована згідно із законом у відповідних державних реєстрах до моменту виникнення права податкової застави; 87.3.2. майно, яке належить на правах власності іншим особам та перебуває у володінні або користуванні платника податків, у тому числі (але не виключно) майно, передане платнику податків у лізинг (оренду), схов (відповідальне зберігання), ломбардний схов, на комісію (консигнацію); давальницька сировина, надана підприємству для переробки, крім її частини, що надається платнику податків як оплата за такі послуги, а також майно інших осіб, прийняті платником податків у заставу чи заклад, довірче та будь-які інші види агентського управління; 87.3.3. майнові права інших осіб, надані платнику податків у користування або володіння, а також немайнові права, у тому числі права інтелектуальної (промислової) власності, передані в користування такому платнику податків без права їх відчуження; 87.3.4. Кошти кредитів або позик, наданих платнику податків кредитно-фінансовою установою, що обліковуються на позичкових рахунках, відкритих такому платнику податків, суми акредитивів, що виставлені на ім'я платника податків, але не відкриті, суми авансових платежів та попередньої оплати за контрактами підприємств суднобудівної промисловості (клас 35.11 група 35 КВЕД ДК 009:2005), отримані від замовників морських та річкових суден та інших плавучих засобів; 87.3.5. майно, включене до складу цілісних майнових комплексів державних підприємств, які не підлягають приватизації, у тому числі казенних підприємств. Порядок віднесення майна до такого, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства, встановлюється Фондом державного майна України; 87.3.6. майно, вільний обіг якого заборонено згідно із законодавством України; 87.3.7. майно, що не може бути предметом застави відповідно до Закону України "Про заставу"; 87.3.8. кошти інших осіб, надані платнику податків у вклад (депозит) або довірче управління, а також власні кошти юридичної особи, що використовуються для виплат заборгованості з основної заробітної плати за фактично відпрацьований час фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах з такою юридичною особою.

Пунктом 89.2 ст.89 ПК України визначено, що право податкової застави не поширюється на майно, визначене підпунктом 87.3.7 пункту 87.3 статті 87 цього Кодексу.

Згідно п.95.3 ст.95 ПК України, контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Відповідно до п.96.1 ст.96 ПК України, у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: 96.1.1. виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; 96.1.2. затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; 96.1.3. ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; 96.1.4. прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Законом України № 545-IV від 20.02.2003 року "Про Державну програму авіаційної безпеки цивільної авіації" визначено, що аеропорт - комплекс споруд, що призначений для приймання/відправлення повітряних суден, обслуговування повітряних перевезень, проведення авіаційних робіт і має для цих цілей аеродром, аеровокзал, інші наземні споруди та необхідне обладнання. Акт незаконного втручання - це в тому числі: руйнування або пошкодження об'єктів радіонавігаційного забезпечення чи втручання в їх експлуатацію, якщо будь-яка зазначена дія загрожує безпеці повітряного судна під час польоту.

Згідно п.17 ч.1 ст.1 Повітряного кодексу України, аеропорт - комплекс споруд, призначених для приймання, відправлення повітряних суден та обслуговування повітряних перевезень, що має для цих цілей аеродром, інші наземні споруди та необхідне обладнання.

Частиною 1 ст.75 Повітряного кодексу України визначено, що аеродроми та аеродромні об'єкти (злітно-посадкові смуги, руліжні доріжки, перони, інші елементи аеродромів), що забезпечують безпеку польотів та перебувають у державній чи комунальній власності, не підлягають відчуженню, продажу, приватизації, обміну, передачі в заставу.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Аналізуючи встановлені обставини, суд прийшов до висновку, що взяття у податкову заставу приміщення командно - диспечерського пункту Комунального підприємства "Аеропорт Хмельницький", яке забезпечує безпеку польотів, порушує вимоги ч. 1 ст.75 Повітряного кодексу України, ст.3 Закону України "Про заставу" і п.п. 87.3.7 п. 87.3 ст. 87, п. 89.2 ст.89 ПК України. Крім цього, позивач взяв (оформив) у податкову заставу майно без згоди власників з якого (майна) тільки 67/100 належать відповідачу - власнику, яким є територіальні громади сіл, селищ, міст Хмельницької області в особі Хмельницької обласної ради, а тому податковий орган не дотримався вимог ст.6 Закону України "Про заставу", згідно якої майно, яке перебуває у спільній власності, може бути передано в заставу тільки за згодою всіх співвласників і це майно (частки), може бути самостійним предметом застави за умови виділення його в натурі, чого не має у цьому випадку. Тобто, суд вважає, що позивач не довів позовні вимоги і що він діяв і діє в даний час на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак відсутні підстави для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, Повітряним кодексом України, Господарським кодексом України, Законами України "Про заставу", "Про Державну програму авіаційної безпеки цивільної авіації" і ст. ст. 4-15, 70-71, 94, 99, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов №1286/9/22-25-10 від 24.01.2014 року, залишити без задоволення.

Копії постанови надати сторонам і третій особі, повний текст якої виготовлено 11.03.2014 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович