ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2014 рокуСправа № 912/206/14 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Колодій С.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи №912/206/14
за позовом: Прокурора Новомиргородського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області, м. Кіровоград
до: Комунального підприємства "Новомиргородські муніципальні інженерні мережі", Кіровоградська область, Новомиргородський район, м. Новомиргород
про стягнення 25 842,42 грн.
за участю представників сторін:
від прокуратури - Топонар Н.С., посвідчення № 023073;
від позивача - Кириленко О.О., довіреність № 04-4/395 від 12.02.14;
від відповідача - Луць В.В., довіреність № 83 від 24.02.14;
від відповідача - Челенюк Н.М., довіреність № 83 від 24.02.14.
Прокурор Новомиргородського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з комунального підприємства "Новомиргородські муніципальні інженерні мережі" збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок скиду недостатньо очищених стічних вод в сумі 40 368,11 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що комунальне підприємство "Новомиргородські муніципальні інженерні мережі" внаслідок неефективної роботи очисних споруд на протязі 2011-2012 років здійснювало скид недостатньо очищених стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій ГДС, що є порушенням статей 44, 70, 110 Водного кодексу України і є підставою для відшкодування збитків державі в судовому порядку.
Відповідачем в судовому засіданні 25.02.2014 р. подано відзив на позовну заяву від 24.02.2014 р. № 85, за змістом якого з розрахунком заборгованості позивача не погоджується, оскільки підприємство було створене та розпочало свою діяльність з червня місяця 2011 року, про що вказано в акті та підтверджується статутом підприємства. За даний період з червня місяця по 31 грудня 2011 року об"єм зворотних вод складає 39400 м.куб., а не 67400 м.куб. на підставі якого позивачем зроблено розрахунок, в зв"язку з чим просив зобов"язати позивача надати уточнений розрахунок збитків.
В судовому засіданні 11.03.2014 р. прокурором Новомиргородського району Кіровоградської області подано заяву від 11.03.2014 р., за змістом якої внаслідок додаткового перерахунку здійсненого Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області встановлено, що відповідачем завдано збитків на суму 25 842,42 грн., в зв"язку з чим просить стягнути з відповідача 25 842,42 грн.
Представником позивача в судовому засіданні 11.03.2014 р. надано письмові пояснення від 11.03.2014 р. № 04-4/614 на відзив відповідача стосовно розрахунку заборгованості, згідно яких заборгованість відповідача становить 25 842,42 грн.
Враховуючи положення статті 22 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд прийняв заяву прокурора про зменшення розміру позовних вимог до розгляду.
Розглянувши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства комунальним підприємством "Новомиргородські муніципальні інженерні мережі".
За даними проведеної перевірки встановлено, що внаслідок неефективної роботи очисних споруд підприємства на протязі 2011-2012 років здійснювався скид недостатньо очищених стічних вод в басейн річки Велика Вись з перевищенням допустимих концентрацій гранично допустимого скиду речовин, що є порушенням вимог статті 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", пункту 8 статті 44, статтею 110 Водного кодексу України.
За результатами перевірки 12.03.2013 року складено акт № 07-49, в якому зафіксовано зазначене порушення (а.с. 18-20) та протокол про адміністративне правопорушення головним інженером комунального підприємства "Новомиргородські муніципальні інженерні мережі" ОСОБА_6 № 004076 від 12.03.2013 року. (а.с. 27).
Постановою Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області від 12.03.2013 року № 004076 гр. ОСОБА_6 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф у розмірі 850,00 грн., який сплачений згідно платіжного доручення від 25.03.2013 року № 1397 (а.с. 26, 28).
Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди від 20.07.2009 року № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за № 767/16783, з останніми змінами від 15.06.2012 року проведено розрахунок розміру збитків, заподіяних відповідачем державі КП "Новомиргородські муніципальні інженерні мережі" внаслідок забруднення басейну р. Велика Вись скидом недостатньо очищених стічних вод на протязі 2011-2012 років. Згідно проведеного розрахунку розмір збитків склав 40 368,11 грн. (а.с. 14-17).
22.04.2013 року на адресу комунального підприємства "Новомиргородські муніципальні інженерні мережі" позивачем направлялася претензія № 07-8/1046 з вимогою відшкодувати зазначені вище збитки в розмірі 40 368,11 грн. (а.с. 11-13), яка залишена без задоволення.
В судовому засіданні 11.03.2014 р. прокурором Новомиргородського району Кіровоградської області подано заяву від 11.03.2014 р., за змістом якої внаслідок додаткового перерахунку здійсненого Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області встановлено, що відповідачем завдано збитків на суму 25 842,42 грн., в зв"язку з чим просить стягнути з відповідача 25 842,42 грн.
При розгляді даної справи господарський суд враховує наступне.
В силу статті 66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Водним кодексом України встановлено, що всі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту.
Відповідно до статті 37 Водного кодексу України для оцінки екологічного благополуччя водних об'єктів та визначення комплексу водоохоронних заходів встановлюється екологічний норматив якості води, який містить науково обґрунтовані значення концентрацій забруднюючих речовин та показники якості води (загальнофізичні, біологічні, хімічні, радіаційні). При цьому ступінь забрудненості водних об'єктів визначається відповідними категоріями якості води.
Як передбачено статтею 38 Водного кодексу України, з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води водних об'єктів встановлюються нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Порядок розробки та затвердження нормативів гранично допустимого скидання та перелік забруднюючих речовин, що нормуються, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 3 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин встановлюється у дозволі на спеціальне водокористування (ст. 49 Водного кодексу України).
Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин згідно із статтею 70 Водного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не дотримано та здійснено скид недостатньо очищених вод в басейн річки Велика Вись з перевищенням допустимої концентрації ГДС, що зафіксовано перевіркою (а.с. 18-20).
Згідно статті 95 Водного кодексу України усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.
Відповідно до статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Згідно норм статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
За положеннями статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від плати за забруднення довкілля та погіршення якості природних ресурсів (ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 р. № 389 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Позивачем розрахунок збитків здійснено з додержанням вимог зазначеної Методики (а.с. 68-70).
З огляду на викладене та виходячи з наявних в матеріалах справи доказів, господарський приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з комунального підприємства "Новомиргородські муніципальні інженерні мережі" збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок скиду недостатньо очищених стічних вод в розмірі 25 842,42 грн., підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у розмірі 1827,00 грн. покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 44,49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства "Новомиргородські муніципальні інженерні мережі" (26000, Кіровоградська область, Новомиргородський район, м. Новомиргород, вул. Толстого, 27, код ЄДРПОУ 37738410) збитки, заподіяні навколишньому природному середовищу внаслідок скиду недостатньо очищених стічних вод в сумі 25 842,42 грн., зарахувавши кошти до спеціального фонду Державного бюджету України, спеціальних фондів місцевих бюджетів Кіровоградської обласної ради та Новомиргородської міської ради Кіровоградської області (розрахунковий рахунок № 33115331700300 в ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код отримувача коштів 37942426, отримувач коштів УДКСУ в Новомиргородському районі, код бюджетної класифікації 24062100).
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з комунального підприємства "Новомиргородські муніципальні інженерні мережі" (26000, Кіровоградська область, Новомиргородський район, м. Новомиргород, вул. Толстого, 27, код ЄДРПОУ 37738410) в дохід Державного бюджету (отримувач коштів: УК у м. Кіровограді /м. Кіровоград/; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Кіровоградській області; рахунок №31211206783002; МФО 823016; ідентифікаційний код 38037409; код бюджетної класифікації 22030001) - 1827,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 17.03.2014 р.
Суддя С. Б. Колодій