ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2014 року Справа № 803/313/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Брудовській Н. В.,
за участю представників позивача Касьян О. Т., Кортоус Т. В.,
представника відповідача Максимук Т. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до Державного підприємства «Ковельське лісове господарство» про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У позовній заяві та у заяві про уточнення позовних вимог від 12.03.2014 року Державна фінансова інспекція у Волинській області (далі - ДФІ у Волинській області) просить суд зобов'язати Державне підприємство «Ковельське лісове господарство» (далі - ДП «Ковельське лісове господарство») виконати пункти 3, 4, 5 (в частині дебіторської заборгованості на суму 11901,73 грн.), 6 листа-вимоги від 30.12.2013 року № 820-13/1090.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Ковельською ОДФІ проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Ковельське лісове господарство» за період з 01.01.2011 року по 01.08.2013 року. За наслідками ревізії відповідачу надіслана обов'язкова вимога від 30.12.2013 року № 820-13/1090. ДП «Ковельське лісове господарство» було надано відповідь про вжиття заходів щодо часткового виконання листа-вимоги від 30.12.2013 року. Однак, на момент розгляду справи в суді залишаються не виконаними пункти 3, 4, 5 (в частині дебіторської заборгованості на суму 11901,73 грн.), 6 листа-вимоги від 30.12.2013 року № 820-13/1090, тому, користуючись своїм правом на звернення до суду в інтересах держави, просить зобов'язати відповідача виконати пункти 3, 4, 5 (в частині дебіторської заборгованості на суму 11901,73 грн.), 6 зазначеної вимоги.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали із наведених вище підстав, просили позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнала частково, а саме п. 3, 5 (в частині дебіторської заборгованості на суму 11901,73 грн.), 6 листа-вимоги від 30.12.2013 року № 820-13/1090. Щодо п. 4 даної вимоги зазначила, що підприємство сплачувало кошти за послуги теплопостачання Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства за рахунок чистого прибутку, а тому не порушило вимог законодавства, як зазначено у акті.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що відповідно до п. 5.1.5.1 Плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ у Волинській області на ІІІ квартал 2013 року Ковельською ОДФІ на підставі направлень на проведення ревізії від 02.09.2013 року № 79, від 12.09.2013 року № 80, виданих в. о. начальника Ковельської ОДФІ, провідним державним фінансовим інспектором Ковельської ОДФІ Барабашем Ю. М. та завідувачем сектором інспектування в Турійському районі Ковельської ОДФІ Касьян О. Т. проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Ковельське лісове господарство» за період з 01.01.2011 року по 01.08.2013 року, про що складено акт від 20.11.2013 № 820-13-10, яким встановлено порушення:
- п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», внаслідок чого ДП «Ковельське лісове господарство» протягом періоду, що підлягав ревізії при наявності наказів директора, якими затверджено ціни на лісопродукцію франко-нижнього складу, відпущено ФГ «Агро-Плюс» та ПП ОСОБА_5 лісопродукції по занижених цінах відповідно на суму 1615,00 грн. та 510,00 грн., всього на загальну суму 2125,00 грн., що призвело до недоотримання ДП «Ковельське лісове господарство» доходів на вказану суму;
- п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» КП «Ковельбуд» проведено ремонт Шацького лісового коледжу на суму 64506,12 грн., тоді як за даними бухгалтерського обліку вказаний об'єкт на балансі ДП «Ковельське лісове господарство» не рахується, за даними фінансового плану підприємства проведення вищевказаних робіт не передбачено та договори про дольову участь до ревізії не надано. Вказане порушення призвело до покриття витрат сторонніх юридичних осіб всупереч законодавству при відсутності дебіторської заборгованості в обліку на суму 64506,12 грн., чим завдано ДП «Ковельське лісове господарство» збитків на вказану суму;
- п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», внаслідок чого ДП «Ковельське лісове господарство» проведено перерахування коштів у сумі 8500,00 грн. ДКП «Луцьктепло» за надані послуги по теплопостачанню Волинському обласному управлінню лісового господарства, що призвело до покриття витрат сторонніх юридичних осіб всупереч законодавству при відсутності дебіторської заборгованості в обліку підприємства на суму 8500,00 грн., чим завдано ДП «Ковельське лісове господарство» збитків на вказану суму;
- п. п. 1, 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» внаслідок не укладання договорів ДП «Ковельське лісове господарство» із фізичними особами, які проживають в п'яти житлових будинках (32 квартири), які рахуються на балансі підприємства, на відшкодування вартості спожитих послуг по електропостачанню за даними бухгалтерського обліку не проведено нарахування по розрахунках з фізичними особами вартості спожитих послуг по електропостачанню, внаслідок чого підприємством проведено покриття витрат фізичними особам на оплату послуг по електропостачанню на суму 26032,45 грн.;
- в порушення ст. 19 та ст. 256 Цивільного кодексу України ДП «Ковельське лісове господарство» не вживались заходи для погашення простроченої дебіторської заборгованості, яка виникла у взаємовідносинах з ТзОВ «Ковельрембуд» у сумі 2825,00 грн. та з ТзОВ «Олдан» у сумі 12247,04 грн., на загальну суму 15072,04 грн., що призвело до недотримання фінансових ресурсів на суму 15072,04 грн., чим підприємству завдано збитків на вказану суму;
- п. 22 ст. 29 Бюджетного Кодексу України внаслідок не вжиття ДП «Ковельське лісове господарство» у 2012 році заходів щодо сплати накладеного адмінштрафу в сумі 85,00 грн. та повного відшкодування завданих збитків від самовільних рубок на суму 611,25 грн. недоотримано державним бюджетом доходів на загальну суму 696,25 грн., чим завдано збитків Державному бюджету на вказану суму;
- п. 64 Порядку спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2007 № 761, ДП «Ковельське лісове господарство» при фактичному виході ділової деревини понад 15% не проводиться сплата нормативної вартості додатково заготовленої деревини. В ході ревізії проведено розрахунок нормативної вартості згідно лісорубних квитків по яких у відповідності до актів огляду місць заготівлі фактичний вихід ділової деревини перевищував 15%, в результаті чого встановлено заниження сум таксової плати на деревину у розмірі 5605,00 грн., чим завдано Державному бюджету матеріальної шкоди на вказану суму;
- п. 2 Порядку спеціального використання лісових ресурсів, п. 42-44 Санітарних правил в лісах України, п. 6.2 Правил рубок головного користування в лісах України, ст.19, 64, 90, 93, 105 Лісового кодексу України, встановлено захаращення порубковими рештками від рубки, за межами ділянки на площі 0,06 га., та виявлено пошкодження одного дерева дуба сироростучого діаметром біля шийки кореня в корі-26 см., яке не призначено в рубку (за межами ділянки), до ступеня не припинення росту, чим завдано збитків на загальну суму 693,45 грн.
З метою усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, керуючись п. 7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Ковельською ОДФІ направлено лист від 30.12.2013 року за № 820-13/1090 з вимогою вжити заходів щодо усунення виявлених в ході ревізії порушень законодавства та встановлено термін до 24.01.2014 року надати інформацію про вжиті заходи.
Як встановлено судом відповідачем відповідь на лист-вимогу надано, проте, на момент розгляду справи в суді не виконаними залишаються пункти 3, 4, 5 (в частині дебіторської заборгованості на суму 11901,73 грн.), 6 листа-вимоги Ковельської ОДФІ від 30 грудня 2013 року № 820-13/1090 на загальну суму 99 979,89 грн.
Лист-вимога Ковельської ОДФІ від 30.12.2013 року за № 820-13/1090 відповідачем в установленому законом порядку не оскаржена і є чинною.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до пунктів 7, 10 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Частиною 2 статті 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Оскільки відповідач не виконав пункти 3, 4, 5 (в частині дебіторської заборгованості на суму 11901,73 грн.), 6 листа Ковельської ОДФІ від 30.12.2013 року № 820-13/1090 «Про усунення виявлених в ході ревізії порушень законодавства», в установленому законом порядку дана вимога не оскаржена, а відтак, вона не скасована і є чинною та обов'язковою до виконання, тому суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Державне підприємство «Ковельське лісове господарство» виконати вимоги Ковельської об'єднаної державної фінансової інспекції, викладені у пунктах 3, 4, 5 (в частині дебіторської заборгованості на суму 11901,73 грн.), 6 листа Ковельської об'єднаної державної фінансової інспекції від 30 грудня 2013 року № 820-13/1090.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої складено 17.03.2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий - суддя О. О. Андрусенко