Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.
Суддя-доповідач - Білак С. В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2014 року справа №812/9748/13-а Приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Білак С.В., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г., секретар судового засідання Овчаренко М.Б., з участю представника позивача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О.Дідоренка на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 січня 2014 року у справі № 812/9748/13-а за позовом Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" до т.в.о. ректора Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О. Дідоренка Віленської Е.В., Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О.Дідоренка про визнання бездіяльності протиправною,-
ВСТАНОВИВ:
03 вересня 2013 року Всеукраїнська громадська організація "Комітет конституційно-правового контролю України" (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до т.в.о. ректора Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О. Дідоренка Віленської Е.В., Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О.Дідоренка про визнання бездіяльності протиправною.
Позивач просив визнати дії т.в.о. ректора Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О. Дідоренка Віленської Е.В. та Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О.Дідоренка, що полягають у наданні неповної інформації на запит позивача - протиправними.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 січня 2014 року позов було задоволено частково.
Визнано дії т.в.о. ректора Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка Віленської Е.В., що полягають у наданні неповної інформації на запит на інформацію Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки - структурного підрозділу Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" № 206/1-13 від 06.03.2013 року протиправними.
У задоволенні інших позовних вимог до Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач Луганський державний університет внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що судом першої інстанції під час винесення рішення не були враховані положення пункту 5 висновків Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 30 вересня 2013 року № 11 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» - якщо запитуваний запит про надання публічної інформації є фактично зверненням (заявою, клопотанням) про надання інформації згідно із Законом України «Про звернення громадян», то в такому разі судам необхідно відмовляти в задоволенні позову щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників публічної інформації.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги.
Відповідач до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач є добровільним всеукраїнським об'єднанням громадян, діє на підставі Статуту, відповідно до п. 2.5.25, 2.5.54 якого об'єднання здійснює громадський контроль за діяльністю Міністерств (у т.ч. Міністерства освіти і науки України), їх територіальних підрозділів, посадових та службових осіб, підпорядкованих їм органів, підприємств, установ, організацій, інших юридичних осіб, за діяльністю середніх, вищих та спеціальних навчальних закладів. Згідно розділу 11 Статуту за рішенням голови Комітету можуть створюватись консультативно-дорадчі органи Комітету (комісії, центри, Ради, Комітети, Палати та ін.), які діють на підставі положень про них, затверджених головою Комітету. (т.1 а.с. 185-222).
Згідно Положення, затвердженого наказом голови Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" № 02/1-09 від 21.01.2009 року Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки є консультативно-дорадчим структурним підрозділом Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України", яке наділено правом надсилати запити на інформацію та отримувати інформацію від державних органів та закладів сфери освіти і науки, їх посадових та службових осіб. (п. 4.3 Положення) (т.1 а.с. 236-238).
06.03.2013 року за вих. № 206/1-13 Управлінням контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки - структурним підрозділом Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України", ректору Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка направлено запит на інформацію з проханням надати належним чином засвідчені копії: статуту Вищого навчального закладу (далі - ВНЗ); свідоцтва про реєстрацію ВНЗ; довідки про включення ВНЗ до Державного реєстру ВНЗ України з додатками; ліцензії ВНЗ та додатки до неї; довідки з ЄДРПОУ; правил прийому до ВНЗ у 2013 році; положення про приймальну комісію ВНЗ; наказу про затвердження складу приймальної комісії ВНЗ; плану роботи та графіку засідань приймальної комісії ВНЗ; дислокації приміщень, які задіяні для підготовки та проведення прийому абітурієнтів до ВНЗ; встановлених квот прийому до ВНЗ різних категорій осіб. Вказаний запит містить посилання на положення Закону України "Про доступ до публічної інформації" та вказівку на те, що запитувач погоджується виконати всі зобов'язання запитувача інформації. Запит підписано начальником управління та скріплено печаткою. (т.1 а.с. 12).
Листом від 15.03.2013 року за підписом т.в.о. ректора Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка Віленської Е.В. позивачу надано відповідь, у якій зазначено, що Луганський державний університет внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка є навчальним закладом МВС України із закритою територією та обмеженим доступом сторонніх осіб, роз'яснено, що оголошення про проведення засідання приймальної комісії здійснюється напередодні засідання, інформація про дислокацію приміщень є інформацією з обмеженим доступом, а наказ про затвердження складу приймальної комісії та список її членів містять персональні дані, та не підлягають розголошенню без згоди суб'єкта персональних даних. До вказаного листа також надано копію правил прийму до Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка у 2013 році на 25 аркушах та копії сертифікатів про акредитацію. (т.1 а.с. 13).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації, є, зокрема, запитувачі інформації, до яких належать фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, позивач у даній справі - ВГО «Комітет конституційно-правового контролю України» належить до суб'єктів, які мають право запитувати інформацію в порядку, встановленому вказаним законом.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначає розпорядниками інформації осіб, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків.
Частиною 1 статті 32 Закону України «Про вищу освіту» передбачено, що безпосереднє управління діяльністю вищого навчального закладу здійснює його керівник - ректор (президент), начальник, директор тощо.
На час надходження запиту Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки та надання відповіді на вказаний запит фактичним керівником Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка була т.в.о. ректора Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка Віленська Е.В., саме нею підписано відповідь на запит позивача.
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що т.в.о. ректора Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка Віленська Е.В. є розпорядником публічної інформації у розумінні ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Таким чином, належним відповідачем у даній справі є т.в.о. ректора Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка Віленська Е.В., а не юридична особа - Луганський державний університет внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка.
Згідно із п. 2 ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Обґрунтовуючи свою позицію щодо ненадання повної відповіді на запит Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки представник другого відповідача посилається на те, що управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки, як структурний підрозділ Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" не надало доказів наявності права надсилати подібні запити, так як суб'єктом звернення, у розумінні ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" є громадська організація, а не її структурні підрозділи. У зв'язку з цим, у відповіді від 15.03.2013 року Луганський державний університет внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка посилається лише на Закону України "Про інформацію".
Відповідно до частини п'ятої статті 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію має містити: ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Вказана норма не передбачає обов'язку запитувача інформації надавати докази щодо своїх повноважень на підписання запиту.
Як вбачається з матеріалів справи, запит на інформацію Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки містить всі необхідні реквізити запиту, крім того, у запиті чітко зазначено, що управління є структурним підрозділом Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України". У відповіді на запит позивача відповідач не вказав, що відмовляє у наданні запитуваної інформації через відсутність у начальника управління Снігирь Т. повноважень на підписання такого запиту.
Згідно статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту. При цьому, відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі, а також визначено вичерпний перелік підстав для відмови в наданні інформації, зокрема, якщо не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Зазначена в запереченнях відповідача причина ненадання інформації в зв'язку з несплатою позивачем фактичних витрат, пов'язаних з копіюванням або друком не може бути належною підставою для відмови в надання інформації, оскільки згідно ч.2 ст. 21 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено порядок оплати витрат за надання інформації, а саме, у разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно.
Позивачем в запиті на інформацію від 06 березня 2013 року за вих. № 206/1-13 зазначено, що запитувач зобов'язується виконати всі зобов'язання покладені на запитувача інформації Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Проте, всупереч вимогам чинного законодавства відповідач не надав позивачу рахунків з визначенням кількості сторінок та вартості фактичних витрат на копіювання та друк.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що обмеження доступу до інформації здійснюється для захисту репутації або прав інших людей, розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам, а також шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Запитувана позивачем копія наказу про затвердження складу приймальної комісії, який містить персональні дані осіб, належить до інформації з обмеженим доступом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», та може бути оприлюднена без згоди суб'єкта персональних даних, що передбачено Законом України «Про захист персональних даних».
Луганський державний університет внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка є державним вищим навчальним закладом четвертого рівня акредитації, підпорядкованим Міністерству внутрішніх справ України.
Відповідно до розділу V Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в системі Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом МВС України від 14.05.2013 року № 423, службовою інформацією є інформація, що розкриває організацію пропускного режиму МВС, їх структурних підрозділах, навчальних закладах, тощо.
Таким чином, інформація про дислокації приміщень, які задіяні для підготовки та проведення прийому абітурієнтів до ВНЗ є службовою інформацією з обмеженим доступом.
Щодо плану роботи та графіку засідань приймальної комісії ВНЗ, з матеріалів справи вбачається, що такий план відповідачем не складався, а тому не може бути наданим.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що т.в.о. ректора Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка Віленського Е.В. безпідставно не надано позивачу копії статуту Вищого навчального закладу (ВНЗ); свідоцтва про реєстрацію ВНЗ; довідки про включення ВНЗ до Державного реєстру ВНЗ України з додатками; довідки з ЄДРПОУ; положення про приймальну комісію ВНЗ; встановлених квот прийому до ВНЗ різних категорій осіб.
Щодо надання перепусток певним особам, забезпечення розміщення об'яв Управління, забезпечення запрошення представників Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" на засідання приймальної комісії, то вказане прохання не є запитом на інформацію у розумінні ч.1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Колегія суддів погоджуються з висновком суду першої інстанції про те, що Луганський державний університет внутрішніх справ ім. Е.О.Дідоренка не є належним відповідачем у даній справі, а тому судом першої інстанції у вимогах до вказаної юридичної особи правомірно відмовлено.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О.Дідоренка - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 січня 2014 року у справі № 812/9748/13-а за позовом Всеукраїнської громадської організації "Комітет конституційно-правового контролю України" до т.в.о. ректора Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О. Дідоренка Віленської Е.В., Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О.Дідоренка про визнання бездіяльності протиправною - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина ухвали складена в нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 12 березня 2014 року, в повному обсязі виготовлена 14 березня 2014 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складання рішення відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання рішення в повному обсязі.
Головуючий суддя С.В.Білак
Судді Т.Г. Гаврищук
М.Г.Сухарьок