КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 367/5489/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Пархоменко О.В. 2-а/367/245/2013 Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Ірпінського міського суду Київської області від 09 грудня 2013 року адміністративну справу за позовом Ірпінського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ
Ірпінський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_2 на його користь безпідставно виплачену допомогу по безробіттю у сумі 34 054 грн. 31 коп.
Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 09 грудня 2013 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити частково та стягнути частину виплаченої матеріальної допомоги з урахуванням строку позовної давності.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 05 квітня 2012 р. ОСОБА_2 звернулась до Ірпінського міського центру зайнятості з проханням надати їй статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.
Як вбачається з персональної картки особи, яка звернулась до центру зайнятості № 106212032900001 відповідачеві був наданий статус безробітного, визначені умови і тривалість виплати допомоги по безробіттю та розмір цієї допомоги відповідно до статей 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року № 1533-III (надалі за текстом - «Закон № 1533-III»).
08 травня 2013 р. посадовцями Ірпінського міського центру зайнятості проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону № 1533-III.
За результатами розслідування складено акт № 20 від 08.05.2013 р.
Згідно цьому акту та довідки державного підприємства «Зовнішторгвидав України» № 206/2456/07 від 22.04.2013 р. позивач у період з травня 2012 р. по березень 2013 р. надавала послуги на умовах цивільно-правових договорів, у зв'язку з чим їй було нараховано 60 227 грн. 50 коп. доходу.
З огляду на наведену обставину виплату допомоги по безробіттю припинено наказом № НТ130318 від 18.03.2013 р.
За даними довідки Ірпінського міського центру зайнятості № 111/06-10 від 03.06.2013 р. за період перебування ОСОБА_2 на обліку в якості безробітної нею було отримано 34 528 грн. 63 коп. допомоги по безробіттю.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року № 5067-VI (надалі за текстом - «Закон № 5067-VI»), - зайнятість - це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
Стаття 4 Закону № 5067-VI визначає, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Відповідно до частин 2, 3 ст. 36 Закону № 1533-III, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Виходячи із вищенаведених норм чинного законодавства та фактичних обставин справи слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків місцевого адміністративного суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права, а посилання скаржника на те, що позивачем частково пропущено строк звернення до суду є помилковим.
Відповідно до частини 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону № 1533-III було проведено Ірпінським міським центром зайнятості 08 травня 2013 р., а з адміністративним позовом позивач звернувся до суду 11 липня 2013 р., тобто в межах строку, встановленого частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Ірпінського міського суду Київської області від 09 грудня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е.Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 05 березня 2014 р.
.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Грищенко Т.М.
Мацедонська В.Е.