Постанова № 37639836, 11.03.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2014
Номер справи
2а-94/12/1370
Номер документу
37639836
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2014 року № 9104/94065/12

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гінди О.М.

суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 березня 2012 року у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області до Приватної агрофірми «Нива» стягнення заборгованості, -

встановив:

29 грудня 2011 року позивач - УПФУ в Пустомитівському районі Львівської області поштою направив у суд Львівський окружний адміністративний суд позов до відповідача - ПАФ «Нива» в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача 9862,88 грн заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за жовтень-грудень 2011 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що згідно Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства повинні відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на виплату і доставку пільгових пенсій. Згідно з отриманими відповідачем розрахунками за період з жовтня по грудень 2011 року, до відшкодування підлягають витрати на виплату і доставку пільгових пенсій в сумі 9862,88 гривень. Оскільки відповідачем у встановлені законом строки дані витрати не відшкодовані, позивач просить стягнути їх у судовому порядку.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.03.2012 року у задоволенні позову відмовлено.

Із цією постановою суду першої інстанції не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржена постанова прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити повністю.

Апеляційні вимоги обґрунтовані тим, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що ПАТ «Нива» є правонаступником Агроспілки «Нива» тільки в частині прийнятих для господарювання земельних та майнових паїв, оскільки у Статуті відповідача визначено, що він є правонаступником усіх майнових прав реформованої Агроспілки «Нива», що відповідає приписам ст. 59 ГК України та 108 ЦК України. Таким чином, ПАТ «Нива» має відшкодовувати витрати на виплату і доставку пільгових пенсій громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3

Представники позивача (апелянта) до суду подали заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Повістка про виклик в суд, яка надсилалась на адресу ПАФ «Нива», до суду повернулася не врученою у зв'язку з відмовою адресата від одержання поштового відправлення, а тому з огляду на приписи ч. 10 ст. 35 КАС України відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи.

Враховуючи те, що цю справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, а усі особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, оскільки відповідач є правонаступником Агроспілки «Нива» тільки в частині прийнятих для господарювання земельних та майнових паїв, а колишні члени останнього ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які отримали право на призначення пільгової пенсії, своїх паїв для створення ПАФ «Нива» не передавали, а відтак відсутні підстави для відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій цим особам.

Однак, суд апеляційної інстанції з такими висновками суду першої інстанції не погоджується, з огляду на таке.

Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року N 1058-IV (далі - Закон - N 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

За правилами абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

В абзаці п'ятому цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в» -«е» та «ж» статті 13 Закону № 1788-XII, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за списками № 1 та № 2, покриваються підприємствами та організаціями.

Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року N 1788-XII (далі - Закон N 1788-XII) визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема в п.п. «б»-«з» частини першої цієї статті.

На момент набрання чинності Законом № 1058-IV питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону № 1788-XII, було врегульовано Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР, відповідно до пунктів 1 та 2 статті 1 якого відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.

Згідно ж з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону № 400/97-ВР встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Згідно пункту 6 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. N 21-1 (далі - Інструкція № 21-1), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За приписами пункту 6.4 вказаної Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствами до 20-го січня поточного року протягом десяти днів з новопризначених пенсій.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (п. 6.8 Інструкції).

З аналізу наведених вище правових положень можна дійти висновку, що підприємства зобов'язані відшкодовувати управлінню ПФУ витрати на виплату та доставку пенсій, які згідно з розрахунком, складеним останнім відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою ПФУ від 19 грудня 2003 року № 21-1, призначені працівникам цього підприємства відповідно до пунктів «б»-«з» частини першої статті 13 Закону № 1788-XII.

За правилами підпункту 6.3. Інструкції N 21-1 у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Суд першої інстанції дійшов помилкового висновку прийнявши до уваги доводи відповідача про те, що він є правонаступником Агроспілки «Ниви» тільки в частині прийнятих для господарювання земельних та майнових паїв, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 37 ЦК Української РСР, який був чинним на час реорганізації Агроспілки «Нива» та державної реєстрації ПАФ «Нива», юридична особа припиняється шляхом ліквідації або реорганізації (злиття, поділу або приєднання).

При злитті і поділі юридичних осіб майно (права і обов'язки) переходить до новостворених юридичних осіб. При приєднанні юридичної особи до іншої юридичної особи її майно (права і обов'язки) переходить до останньої.

Частиною другою п. 15 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 р. № 118, визначено, що у разі перереєстрації (створення) суб'єкта господарської діяльності, що є правонаступником прав і майнових зобов'язань свого попередника, за ним зберігається ідентифікаційний код попередника.

Як встановлено ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.12.2009 року, яка залишена без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.09.2010 року № К-1183/10 у справі № 32/156/5015 за позовом УПФУ в Пустомитівському районі Львівської області до ПАФ «Нива» про стягнення витрат на виплату і доставку пільгових пенсій (а.с. 89), згідно розпорядження представника Президента Пустомитівського району № 407 від 11.11.1993 року радгосп «Жовтневий» перетворений у держгосп «Нива», який згідно розпорядження голови Пустомитівської районної ради № 134 від 18.04.1995 року реорганізовано в агроспілку «Нива», яка в свою чергу була реорганізована в ПАФ «Нива», згідно рішення Пустомитівської районної державної адміністрації від 29.03.2000 року № 1745.

ПАФ «Нива» діє на підставі статуту, перереєстрованого Пустомитівською районною радою 29.03.2000 року, ідентифікаційний номер 00854363, реєстраційний номер 1745. В пункті 3.2 розділу III статуту ПАФ «Нива» зазначено, що агрофірма є правонаступником усіх майнових прав реформованої Агроспілки «Нива» Пустомитівського району.

12.06.2000 року до п. 3.2 розділу III статуту ПАФ «Нива» було внесено зміни і доповнення та викладено його в наступній редакції: «Агрофірма набуває статусу юридичної особи з дня її державної реєстрації. Агрофірма є правонаступником усіх прав та зобов'язань реорганізованої Агроспілки «Нива» Пустомитівського району».

Таким чином, вказаними судовими рішеннями, які набрали законної сили, встановлено, що ПАФ «Нива» є правонаступником усіх прав та зобов'язань реорганізованої Агроспілки «Нива», яка в свою чергу була правонаступником держгоспу «Нива», а останній правонаступником радгоспу «Жовтневий».

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Вказані обставини підтверджується також тим, що ПАФ «Нива» зберегло за собою ідентифікаційний код Агроспілки «Нива», що з огляду на п. 15 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 р. № 118, вправі були робити тільки правонаступники.

Доводи відповідача щодо непроведення капіталізації коштів на виплату збору при реорганізації Агроспілки «Нива», а також на те, що громадяни, яким виплачувались пільгові пенсії, вийшли з Агроспілки «Нива» та забрали свої паї не може братись до уваги, оскільки ПАФ «Нива» є правонаступником Агроспілки «Нива» за усіма її зобов'язаннями без винятку. Збір на відшкодування витрат з виплати пенсій зобов'язані сплачувати особи, у яких працювали (не обов'язково працюють на час сплати збору) особи, яким призначено пенсію, або їх правонаступники.

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідач має відшкодовувати УПФУ в Пустомитівському районі витрати на виплату і доставку пільгових пенсій громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 згідно розрахунків.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем надсилалися відповідачу розрахунки щодо виплати і доставки пільгових пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-« 3» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за жовтень - грудень 2011 року, які останнім отримані, що підтверджується повідомленнями про вручення (а.с. 6-9). Проте, відповідачем вказані витрати в установлені строки не відшкодовані, внаслідок чого утворилась заборгованість в сумі 9862,88 грн, що підтверджується наявним у справі розрахунком (а.с. 5).

З огляду на викладене, висновки суду першої інстанції про те, що ПАФ «Нива» є частковим правонаступником Агроспілки «Нива» є не правильними.

Оскільки доказів сплати цієї заборгованості в процесі судового розгляду відповідачем не надано, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що вказана сума коштів підлягає стягненню з відповідача на підставі рішення суду.

Враховуючи те, що оскаржувана постанова судом першої інстанції прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про її скасування з прийняттям нової постанови про задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області - задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 березня 2012 року у справі № 2а-94/12/1370 - скасувати, а позов Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області задовольнити.

Стягнути з Приватної агрофірми «Нива» (ідент. № 00854363, Львівська область, Пустомитівський район, с. Лисиничі) на користь Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області (ідент. № 22371429, Львівська область, Пустомитівський район, м. Пустомити, вул. Шевченка, 13) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з жовтня по грудень 2011 року в сумі 9862,88 грн (дев'ять тисяч вісімсот шістдесят дві гривні вісімдесят вісім копійок).

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

На постанову протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.М. Гінда

Судді: В.Я. Качмар

В.В. Ніколін