ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
У Х В А Л А
про повернення апеляційної скарги
"17" березня 2014 р.
Справа № 916/2129/13
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Колоколова С.І.
суддів: Разюк Г.П., Петрова М.С.
(Склад судової колегії сформовано згідно із розпорядженням голови суду № 303 від 14.03.2014 року)
перевіривши апеляційну скаргу Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради
на рішення господарського суду Одеської області від « 11» грудня 2013 року, повний текст якого складено та підписано « 16» грудня 2013 року
по справі № 916/2129/13
за позовом Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Одеської філії Публічного акціонерного товариства «Укртелеком»
до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Департамент фінансів Одеської міської ради
про стягнення 1 519 074, 50 грн.
в с т а н о в и в :
Рішенням господарського суду Одеської області від 11.12.2013 року по справі № 916/2129/13 позов Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Одеської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Департамент фінансів Одеської міської ради про стягнення 1 519 074,50 грн. - задоволено повністю.
Стягнуто з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" 1 519 074,50 грн. - боргу та 30 381,49 грн. - судового збору.
07.03.2014 року до господарського суду Одеської області надійшла апеляційна скарга Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської на рішення господарського суду Одеської області від „ від « 11» грудня 2013 року по справі 916/2129/13 за позовом позов Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Одеської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Департамент фінансів Одеської міської ради про стягнення 1 519 074,50 грн.
Зазначена вище апеляційна скарга 13.03.2014 року надійшла до Одеського апеляційного господарського суду .
Так, скаржник просить відновити строк для подання апеляційної скарги, надати відстрочку на оплату судового збору, скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Одеської філії Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» відмовити в повному обсязі.
Ознайомившись з матеріалами апеляційної скарги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, судова колегія вважає за необхідне повернути її без розгляду з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.3 ст.94 ГПК України до скарги, крім іншого, додаються докази сплати судового збору.
Порядок і розмір сплати судового збору в Україні встановлено Законом України „Про судовий збір” від 06.10.2011 року № 3828-VI , який згідно з п.1 ст.10 набрав чинності з 01.11.2011 року.
Апеляційна скарга Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради подана до місцевого господарського суду 07.03.2014 року, тобто після 01.11.2011 року, а тому сплата судового збору по вказаній апеляційній скарзі здійснюється відповідно до вимог пункту 2 статті 4 Закон України „Про судовий збір”.
Статтею 8 Закону України „Про Державний бюджет України на 2013 рік” № 5515-VI від 06.12.2012 встановлено, що розмір мінімальної заробітної плати з грудня 2013 року становить 1 218 грн., яка є не змінною і в січні 2014 року.
Згідно із ст.4 Закону України „Про судовий збір”, за подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду ставку судового збору встановлено у розмірі 50 % ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру – 50 % ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми.
Відповідно до ст.4 Закону України „Про судовий збір”, який набрав законної сили 01.11.2011 року і застосовується до апеляційних скарг, що надійшли після набрання ним законної сили, ставка судового збору за подання позовної заяви майнового характеру становить 2 % ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати (1 218 х 1,5 = 1 827 грн.) та не більш 60 розмірів мінімальної заробітної плати (1 218 х 60 = 73 080 грн.).
Отже, в даному випадку скаржник повинен був сплатити судовий збір за розгляд апеляційної скарги у розмірі 15 190,74 грн.
В матеріалах, доданих Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради до апеляційної скарги, взагалі відсутні докази сплати судового збору за розгляд апеляційної скарги.
В свою чергу, як зазначено вище, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради просить відстрочити оплату судового збору у зв’язку з тяжким майновим стоном.
Статтею 5 Закону України „Про судовий збір” визначено пільги щодо сплати судового збору, зокрема, встановлено вичерпний перелік осіб (заявників, підприємств), які звільнені від сплати судового збору.
За приписами статті 8 Закону України „Про судовий збір” суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою: відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі; зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.
Згідно із пунктом 12 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 25.08.2011 року № 01-061175/2011, єдиною підставою для вчинення судом зазначених у статті 8 Закону України „Про судовий збір” дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов’язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону.
Відповідно до пункту 5 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 05.07.2012 № 01-06/869/2012, особа, яка заявляє відповідне клопотання в порядку статті 8 Закону України „Про судовий збір” (що може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або в окремому документі), повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому, оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов’язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та з відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, 30.12.2013 року до Одеського апеляційного господарського суду вже надходила апеляційна скарга Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якій відповідач просив апеляційну скаргу задовольнити, а рішення господарського суду Одеської області від 11.12.2013р. скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимоги відмовити у повному обсязі.
В зазначений апеляційній скарзі Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради також просив суд апеляційної інстанції відстрочити сплату судового збору.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 08.01.2014р. апеляційна скарга Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради прийнята до апеляційного провадження та було задоволено клопотання скаржника щодо відстрочення сплати судового збору до 18.02.2014 року.
Проте, 18.02.2014 року Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду по справі № 916/2129/13 залишено апеляційну скаргу Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради без розгляду на підставі п.5 ч.1 ст.81 ГПК України.
Між тим, судова колегія вважає, що, відповідно до вимог Закону України „Про судовий збір”, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, не звільнено від сплати судового збору (ст.5) та Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради не надало жодних належних та достатніх доказів на підтвердження тяжкого фінансового стану (ст.8).
Відповідно до пункту 8 статті 129 Конституції України, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків встановлених законом є однією з основних засад судочинства. У забезпечення цих конституційних положень законодавець у ст.97 ГПК України передбачив вичерпний перелік підстав не прийняття та повернення апеляційної скарги без розгляду.
Зокрема, відповідно до п.3 ч.1 ст.97 ГПК України, апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Враховуючи наведене та керуючись пунктом 3 статті 97 Господарського процесуального кодексу України, колегія судів вважає за необхідне повернути апеляційну скаргу Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради скаржнику без розгляду по суті.
Водночас апеляційний господарський суд вважає за необхідне повідомити скаржника, що відповідно до вимог ч.4 ст.97 ГПК України, після усунення обставин, зазначених у пункті 3 частини першої цієї статті, апеляційна скарга може бути подана повторно.
Керуючись статтею 86, пунктом 3 статті 97 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів –
ухвалила:
1. Апеляційну скаргу Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із доданими до неї документами повернути скаржнику без розгляду по суті.
2. Справу № 916/2129/13 повернути до господарського суду Одеської області.
Головуючий суддя С.І. Колоколов
Суддя Г.П. Разюк
Суддя М.С. Петров