ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2014 р.м.ОдесаСправа № 1414/5873/2012
Категорія: 10.2.3 Головуючий в 1 інстанції: Безпрозванний В.В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Корабельного районного центру зайнятості на постанову Корабельного районного суду м. Миколаєва від 15 лютого 2013 року у справі за адміністративним позовом Корабельного районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності, -
ВСТАНОВИВ:
23.10.2012р. Корабельний районний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності в розмірі 3808грн.
Постановою Корабельного районного суду м. Миколаєва від 15 лютого 2013 року в задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про задоволення позову.
Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Корабельним РЦЗ ОСОБА_1 був зареєстрований як безробітний та з 05.10.2006р. йому було призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю.
Крім того, 19.01.2007р. на підставі наказу №6 відповідачу була призначена та 23.01.2007 року проведена одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності в період з 23.01.2007р. по 29.09.2007р. у сумі 3808грн.
Разом з тим, відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 з 26.07.1999 року по 10.12.2007 року був зареєстрований як фізична особа-підприємець. /а.с.12/
У статті 2 Закону України «Про зайнятість населення» зазначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно п.п. «б» п.3 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» громадяни, які забезпечують себе роботою самостійно, у тому числі підприємці, належать до зайнятого населення.
Якщо особа зареєстрована як приватний підприємець (незалежно від того, сплачує вона єдиний податок чи перебуває на загальній системі оподаткування), вона не може бути визнана безробітною і не має права на виплату допомоги по безробіттю.
Після того як фізична особа-підприємець припинить підприємницьку діяльність, вона зможе стати на облік у центрі зайнятості і матиме право на отримання допомоги по безробіттю, за умови сплати страхових внесків під час здійснення підприємницької діяльності.
Юридичний факт припинення підприємницької діяльності, згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», потребує підтвердження шляхом внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідного запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.
Відповідно до частини третьої статті 46 зазначеного Закону фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем. Лише після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа матиме право набути в установленому порядку статусу безробітного та отримувати допомогу по безробіттю.
Центром зайнятості був направлений запит до державного реєстратора, яким встановлений факт реєстрації відповідача, як підприємця.
Згідно з ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року №307, передбачено, що застраховані особи зобов'язані у повному обсязі повідомляти про обставини, що спричиняють зміни розміру матеріального забезпечення та порядку його надання. Сума вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг, наданих застрахованій особі внаслідок зловживання або невиконання нею своїх обов'язків, стягується з цієї особи в судовому порядку.
Виходячи з вищенаведених норм чинного законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що в зв'язку з тим що відповідач при реєстрації в службі зайнятості не повідомив про не скасовану реєстрацію, як фізичної особи - підприємця, він не міг бути визнаним безробітним і, відповідно, отримав матеріальне забезпечення за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», у період реєстрації в якості підприємця, - безпідставно.
Оскільки суд першої інстанції при вирішені справи порушив норми матеріального права, тому в порядку п.4 ч.1 ст. 202 КАС України постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Корабельного районного центру зайнятості задовольнити, постанову Корабельного районного суду м. Миколаєва від 15 лютого 2013 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Корабельного районного центру зайнятості кошти у розмірі 3808(три тисячі вісімсот вісім)грн. до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на р/р 37176001000491, одержувач Корабельний районний центр зайнятості, ОКПО 22441972, банк: ГУДКСУ в Жовтневому районі Миколаївської області, МФО 826013.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: